Echipa de rugby a Timișoarei, câștigătoarea trecutei ediții a Cupei României, a disputat ultimul joc din play-off-ul ediției 2022 a campionatului, Liga Națională de Rugby, pe gazonul stadionului din cartierul Ronaț, „Gheorghe Rășcanu”, împotriva echipei care deține titlul de campioană a României, C.S.M. Știința Baia Mare. Cele două combatante de pe gazonul stadionului timișorean își cunoșteau, înaintea acestui meci, locurile din clasamentul final al acestei faze a întrecerii, confruntarea lor fiind una mai mult de palmares, iar pentru că cele două sunt vechi rivale, disputa lor a fost una animată de dorința victoriei.
S.C.M. Universitatea de Ştiinţele Vieții „Regele Mihai I” Timișoara a avut un început mai bun de meci, s-a instalat încă din primele minute în „22”-ul oaspeților, iar ofensiva rugby-știlor bănățeni a dat primele roade în minutul 9, când Eugen Căpățână a reușit primul eseu al disputei. Dintr-o poziție dificilă, Florin Vlaicu nu a reușit conversia, astfel că, studenții rugby-ști timișoreni conduceau, 5-0.
Din minutul 17, echipa timișoreană a reușit un nou eseu, încă cinci puncte spectaculoase înscrise de Tiqe Iliesa, după o pasă primită de la Kemal Altinok. Eseul a fost convertit de Florin Vlaicu, iar S.C.M. Universitatea de Ştiinţele Vieții „Regele Mihai I” Timișoara conducea, 12-0.
Din minutul 31, după o lovitură de pedeapsă executată de Florin Vlaicu, Timișoara avea încă trei puncte în dreptul său, scorul ridicându-se la 15-0 în favoarea rugby-știlor bănățeni.
Campioana pune primele ei puncte în acest joc, în minutul 35, după o lovitură liberă executată de Paul Popoaia, iar în ultimul minut de joc al primei reprize, gazdele reușesc un eseu de penalizare, astfel că, la capătul primelor 40 de minute, aveau avantajul scorului, 22-3.
Începutul ofensiv de repriză secundă al rugby-știlor bănățeni, le aduce acestora, din minutul 43, un nou eseu. Autorul acestuia este Feoefakai Holoia, Florin Vlaicu reușind conversia, iar Timișoara își mărea avantajul scorului acestei partide, 29-3. Au fost ultimele puncte puse în scorul acestui meci de echipa bănățeană.
Din minutul 57, Tevita Manumua primește cartonașul galben și este eliminat temporar (10 minute) de pe ternul de joc, iar echipa maramureșeană înscrie eseu în minutul următor, prin Alexandru Alexe, încercare transformată de Miles Grant, 29-10.
Echipa maramureșeană pune ultimele ei puncte în acest joc, în ultimul minut al confruntării, prin eseul lui Miles Grant, mijlocașul la deschidere al echipei campioane ratând conversia, astfel că, la final, scorul arăta avantajul echipei S.C.M. Universitatea de Ştiinţele Vieții „Regele Mihai I” Timișoara, deținătoarea Cupei României impunându-se în fața campioanei, cu punct bonus ofensiv, 29-15.

La startul acestui joc, pe teren au intrat următorii rugby-ști:
S.C.M. Universitatea de Ştiinţele Vieții „Regele Mihai I” Timișoara: Mihai Lazăr, Diogo Mosese - Eugen Căpățână - Ionuț Mureșan, Dorin Lazăr - Kemal Akltinok, Vlad Neculau (cpt.) - Feoefaaki Holoia - Gabriel Rupanu - Florin Vlaicu - Jgerenaia Khvicha, Tevita Manumua - Stephen Shennan, Alexandru Bucur - Iliese Tiqe. Antrenor, Valentin Calafeteanu.
C.S.M. Știința Baia Mare: James Scott, Domițian Mureșan - Mădălin Țală - Marius Dănilă, Ștefan Iancu - Alexandru Alexe, Andrei Pricopie - Florian Roșu (cpt.) - Vlăduț Bocăneț - Nikau Murray - Sione Fakaosilea, Taliauli Sikuea - Adrian Apostol, Kefentse Mahlo - Paul Popoaia. Antrenor, Eugen Apjok.

În urma acestui rezultat, echipa de rugby a Timișoarei a încheiat faza play-off pe locul 4 (ultimul), cu un total de 9 puncte, esaveraj negativ, 102-170, iar în semifinalele campionatului va evolua în deplasare, în Maramureș, împotriva echipei care a încheiat play-off-ul pe primul loc, C.S.M. Știința Baia Mare, cu 18 puncte, esaveraj pozitiv, 128-127.
Semifinalele ediției 2022 din Liga Națională de Rugby, C.S.A. Steaua București-C.S. Dinamo București și C.S.M. Știința Baia Mare-S.C.M. Universitatea de Ştiinţele Vieții „Regele Mihai I” Timișoara, se vor disputa în data de 26 noiembrie.
Până la reluarea campionatului, în rugby-ul din România se va continua cu jocurile pentru sferturile de finală ale Cupei României din 15 octombrie, în această fază a întrecerii echipa de rugby a Banatului urmând să evolueze la Alba Iulia, împotriva echipei C.S. Universitatea Alba Iulia. Semifinalele acestei întreceri sunt programate să se desfășoare în 22 octombrie, iar finala, în 29 octombrie.