Cea de-a V-a etapă a campionatului de handbal masculin a adus la Timișoara, pe parchetul din Sala Sporturilor „Constantin Jude”, disputa dintre S.C.M. Politehnica Timișoara și C.S.M. Odorheiul Secuiesc. A fost un joc intens, disputat între două echipe setoase de puncte, gazdele, „Poli”, având înaintea acestei etape, doar 3 puncte, iar oaspeții, niciun punct.
Team-ul bănățean a deschis scorul prin Filip Marjanović, după trei minute de joc, însă oaspeții au restabilit egalitatea în scurt timp prin golul marcat de Robert Fekete. Până în minutul 5, golurile marcate de Marius Sadoveac aveau să o aducă pe „Poli” în avantaj, 3-1, dar ambițioasa echipă nou-promovată a restabilit egalitatea, 3-3, din minutul 7 și chiar a preluat conducerea scorului prin golul marcat de Csibi Hunor. În minutul 10, oaspeții conduceau cu două puncte diferență, 4-6, Albert Cristescu reușind să restabilească egalitatea scorului, 6-6.
Până în minutul 18, „Poli” avea să conducă, 10-8, dar din minutul 20, oaspeții aveau să restabilească egalitatea, 10-10, prin golurile marcate de Vuk Milošević și Csibi Hunor. În minutul 23, gazdele reveneau la două goluri în față, iar team-ul ardelean restabilea egalitatea în minutul 25, 13-13, prin Vuk Milošević.
Până la finalul primei reprize, echipa vizitatoare nu a mai reușit să înscrie, în schimb, gazdele au marcat de patru goluri, astfel că, la finalul celor 30 de minute ale primei reprize, scorul era favorabil lui „Poli”, 17-13.
Repriza secundă a început cu o eliminare temporară a lui Marius Sadoveac, oaspeții înscriind primii în debutul reprizei secunde, prin Ramos Madrigal, 17-14, după care, Santiago Mosquera, din aruncare de la 7 metri, refăcea diferența de patru goluri, 18-14. A urmat o a doua eliminare de două minute pentru Benjamin Szabo, iar la scurtă vreme, cea de-a treia și descalificarea, pentru trei eliminări temporare, în minutul 34.
„Poli” Timișoara și-a continuat jocul, iar până în minutul 40 avea un avantaj de șapte puncte în fața echipei din „Ținut”, 26-19, Filip Marjanović, din aruncare de la 7 metri, punând această diferență. Oaspeții nu au mai reușit să restabilească egalitatea scorului, însă, în condițiile în care „Poli” avea doi eliminați temporar, harghitenii au redus diferența scorului, iar în minutul 42 s-au apropiat la patru goluri în urma echipei bănățene, 26-22, Szabolcs Putnoky reușind să înscrie trei goluri în poarta gazdelor.
Team-ul bănățean a revenit la șapte puncte în minutul 50, Santiago Mosquera punctând pentru 30-23, iar în minutul 53, „Poli” a stabilit cea mai mare diferență de scor din această partidă, 32-24, prin golul marcat de Filip Marjanović. Prin Tamas Katona, oaspeții reduceau diferența, 32-25. Ultimul gol al acestei partide, pentru „Poli”, avea să fie marcat de portarul Andrei Lazăr, 35-27, iar până la finalul confruntării, echipa din „Ținut” avea să mai înscrie de două ori, prin Szabolcs Putnoky, astfel că, scorul final al acestui meci a fost în favoarea echipei bănățene, 35-29.
O victorie meritată, o victorie muncită pentru echipa în alb-violet, care își adaugă zestrei de trei puncte, încă trei, și cu un total de 6 puncte, golaveraj negativ, 145-159, rămâne pe locul 12 al clasamentului, după cinci etape.
Marcatorii echipei bănățene de-a lungul acestui meci au fost: Filip Marjanović (10 goluri), Marius Sadoveac (7 goluri), Cristian Fenici (5 goluri), Santiago Mosquera (4 goluri), Albert Cristescu (4 goluri), Robert Cîtu (două goluri), Robert Furak (un gol), Răzvan Trif (un gol), Andrei Lazăr (un gol). Pentru oaspeți, cele mai multe goluri în acest joc au fost înscrise de Szabolcs Putnoky (10 goluri).
Etapa viitoare, „Poli” Timișoara va juca în deplasare, sâmbătă, 1 octombrie, împotriva echipei C.S.M. Focșani (locul 7, 9 puncte).