Cupa României la fotbal, ediția 2022/2023, are un sistem inedit de desfășurare. Mai întâi a fost faza regională a întrecerii, din care s-au calificat în turul I șapte campioane regionale, cărora li s-au alătura 69 de echipe din Liga 3. Prima echipa din Liga 2 a intrat în competiție în turul 2, în turul 3 evoluând 48 de echipe, cele 29 de câștigătoare din turul doi și celelalte 19 echipe care au concurat sezonul trecut în Liga 2.
Echipele din județul Timiș și-au disputat accederea în play-off-ul Cupei României în deplasare, „Poli” Timișoara, la Reșița, cu C.S.M., Ripensia Timișoara, la Ghiroda, cu C.S.C. Ghiroda şi Giarmata Vii, C.S.C. Dumbrăvița, la Periam, cu C.S. Avântul.
Dacă Ripensia Timișoara și C.S.C. Dumbrăvița au reușit calificarea în play-off, obținând victorii de moral după înfrângerile suferite în trecuta etapă a ligii a doua, „Poli” Timișoara a reușit doar cea de-a doua repriză o evoluție bună, însă fără să înscrie, cele două goluri primite în prima parte fiind decisive pentru eliminarea ei, C.S.M. Reșița accezând în play-off-ul competiției.

Stadionul „Emilian Pavel” din comuna timișeană Ghiroda a găzduit meciul dintre gazdele de la C.S.C. Ghiroda şi Giarmata Vii (Liga 3) și Fotbal Club Ripensia Timișoara (Liga 2). La capătul celor 90 de minute ale disputei, Ripensia Timișoara a obținut o victorie meritată, 2-0, în fața echipei locale, calificându-se astfel în faza play-off a întrecerii.
Scorul a fost deschis în minutul 40 de Ioan Vermeșan, la pauză intrându-se la vestiare cu avantajul lui „Ripi”. În repriza secundă, team-ul timișorean avea să-și mărească avantajul în minutul 71, în urma unei greșeli a portarului Octavian Mosoarcă, care, după ce a primit o pasă de la un coechipier, presat fiind de doi adversari, nu a mai reușit să degajeze balonul, iar Ioan Vermeșan a introdus balonul, pentru a doua oară în acest meci, în plasa gazdelor. Era 0-2 și „Ripi” nu a mai scăpat calificarea în paly-off.
La finalul acestui meci, antrenorul principal al Ripensiei, Roberto Ivan, avea să declare: „Am dominat jocul de la un capăt la celălalt, ne-am creat situații de gol. E bună victoria pentru moral, mai ales că venim după un joc slab la Slatina, și băieții aveau nevoie de această victorie. Diferența era destul de evidentă prin prisma valorii lotului. Totul s-a rezumat la atitudinea din teren. Atâta timp cât ne-am respectat blazonul, ca echipă de liga doua, am încheiat socotelile, repede, cu ei”.
„Am avut așteptări, având în vedere parcursul nostru destul de bun. Astăzi, din păcate, trebuie să recunoaștem că Ripensia a fost mai bună ca și noi, drept dovadă și scorul de pe tabelă, 0-2. Am început meciul, parcă, cu prea multă teamă, prea mult respect și cred că asta ne-a costat destul de mult. Până la urmă, diferența de nivel, cred că este evidentă la fiecare nivel al eșalonului fotbalistic românesc, cel puțin, în care este o diferență clară, probabil de organizare, de pregătire, poate, puțin, și acestea fac diferența. Suntem supărați ca după orice meci pierdut. Din păcate, am avut o foarte mare ambiție să mergem mai departe. Atâta s-a putut astăzi. Sperăm că vom compensa în campionat cu rezultate mai bune ca și azi”, avea să declare, la finalul acestui meci, antrenorul principal al gazdelor, Răzvan Leucă.
Pentru Ripensia Timișoara va urma un nou joc în Liga 2, în cadrul celei de-a șaptea etape, pe teren propriu, gazonul stadionului „Electrica”, împotriva echipei A.F.K. Csikszereda Miercurea Ciuc. Meciul a fost programat inițial, luni, 19 septembrie, de la ora 15, dar pentru că luni, unii fotbaliști trebuie să fie prezenți la loturile naționale, disputa a fost reprogramată, duminică, 18 septembrie, de la ora 11.

Pe gazonul stadionului „Comunal” din Periam, C.S. Avântul din comună și C.S.C. Dumbrăvița și-au disputat accederea în faza play-off. Meciul s-a desfășurat sub semnul echilibrului, ambele combatante având ocazii importante de a marca. Plasa s-a scuturat o singură dată, în minutul 37, atunci când căpitanul din Dumbrăvița, Răzvan Ghinescu, a centrat de pe dreapta, iar tânărul Patrick Pașcalău a înscris cu o lovitură de cap. Este primul gol marcat într-un meci oficial pentru C.S.C. Dumbrăvița de atacantul în vârstă de 16 ani, care a avut o prestație apreciată și în ultimul meci de campionat, cu Unirea Slobozia.
C.S.C. Dumbrăvița s-a impus, așadar, la capătul celor 90 de minute ale disputei, 1-0 și a obținut calificarea în faza play-off-ului, ultima înainte de cea a grupelor.
Pentru echipa din comuna Dumbrăvița, urmează o deplasare dificilă pentru o confruntare a promovatelor ce va conta pentru cea de-a șaptea etapă a ligii a doua, C.S. Minaur Baia Mare-C.S.C. Dumbrăvița, sâmbătă, 17 septembrie, de la ora 11, pe gazonul stadionului „Viorel Mateianu”.

Dacă cele două echipe din județul Timiș s-au calificat în play-off, Politehnica Timișoara a fost eliminată de team-ul din județul Caraș Severin, C.S.M. Reşiţa, la capătul celor 90 de minute ale confruntării de pe gazonul stadionului „Mircea Chivu” din Reșița.
Echipa cărășană a marcat primul gol în minutul 3, 1-0, prin Cornel Ardei, iar prim apreciabilă notabilă a echipei timișorene venind în minutul 2, când Răzvan Milea, din interiorul careului, a șutat, însă balonul a fost deviat în corner. Reșițenii au replicat câteva minute mai târziu, prin Alexandru Negru, iar din minutul 38, Nicușor Fota a mărit avantajul „roso-nerilor” cu un şut pe jos din afara careului lângă stâlpul din dreapta lui Isvoranu.
În repriza secundă, după ce antrenorul Bogdan Andone a efectuat patru modificări în „11” lui „Poli”, team-ul timișorean a început să atace mai consistent poarta formației din Vale Domanului, primele 15-20 de minute ale mitanului secund aducând mult ocazii pentru echipa în alb-violet.
În minutul 54, Cosmin Bîrnoi a trimis puţin pe lângă bara din dreapta lui Eduard Zimmermann, iar un minut mai târziu, Alin Ignea a reluat în transversală din faţa porţii. Peste alte şase minute, Silviu Pană a trimis în bara din dreapta portarului, aproape de vinclu. Oaspeţii s-au mai apropiat de buturile lui Isvoranu doar prin lovituri libere de la distanţă, preferând să conserve rezultatul. A rămas, la finalul celor 90 de minute, scorul înregistrat încă de la pauză, iar echipa din Timișoara a părăsit Cupa României, ediția 2022/2023.

„Din păcate, am pierdut meciul de Cupă. Ne doream să ne calificăm. Din păcate, am plecat din nou de la 0-1 şi din nou după un corner. Când pregătim aceste faze, dăm marcaj om la om, tocmai pentru a avea responsabilitate mai mare, e ceva incredibil din punctul meu de vedere. Din nou, primul corner, ca la Galaţi, din aceeaşi parte, acelaşi marcaj, acelaşi om pierdut. E absolut incredibil să începem, cred că al treilea meci, de la 0-1. Apoi am încercat să reintrăm în joc, să ne creăm situaţii. În repriza a doua am avut două bare, am avut ratare cu poarta goală, am avut trei-patru ocazii (șutul lui Bîrnoi), respinse de portarul advers sau șuturi pe lângă poartă. Nu am avut şansa de a reintra în meci. Era minutul 54 la ratarea lui Alin, care a fost, practic, cu poarta goală, marcam atunci şi aveam şanse foarte bune să împingem jocul în prelungiri sau chiar să câştigăm, pentru că echipa gazdă uşor-uşor a scăzut ritmul, probabil din punct de vedere fizic. Apoi bara lui Silviu Pană din minutul 60, încă 30 de minute de joc în care puteam să egalăm. Nu a fost să fie, din nou şi neşansă şi ghinion și indecizie în faţa porţii, în anumite momente la unii jucători. E clar că din punctul ăsta de vedere, în faţa porţii, vorba colegului meu, nici cu poarta goală nu reuşim să marcăm, înseamnă că nu reușim niciodată. Eu cred în continuare şi am încredere că, împreună, și suporteri, și oamenii din conducerea clubului, şi sponsorii care ar trebui să fie lângă echipă, se pot face lucrurile şi pot intra într-un făgaş normal, şi echipa să intre într-un urcuş de care e nevoie. O să ajungem şi în situaţia în care lucrurile vor fi mai bune, sunt convins de acest lucru, şi, chiar dacă traversăm o perioadă grea, am încredere în echipă că poate să joace ceea ce trebuie, să facă rezultatele pe care ni le dorim”, a declarat la finalul jocului din Valea Domanului, angtrenorul principal al echipei timișorene, Bogdan Andone.
„Într-adevăr, o victorie mare, meritată și muncită. Știam că ne așteaptă un meci dificil, pentru că avem o săptămână din nou încărcată, după cum tot repet, dar principalii artizani ai acestor victorii sunt acești minunați jucători de care sunt foarte mândru și mă declar mulțumit pentru ceea ce au făcut până în acest moment. Au fost câteva momente importante, într-adevăr, am deschis scorul foarte repede, după o fază pe care am lucrat-o la antrenamente. Știam că au probleme pe bara a doua, acolo am speculat maxim, pot să spun. Apoi a fost o perioadă de dezechilibru, din minutul 50 până în minutul 60, în care schimbările lor făcute la pauză au adus un plus. Am schimbat imediat și eu puțin sistemul de joc, m-am adaptat, și în acel moment cred că am echilibrat foarte bine jocul. Una peste alta, a fost un joc bun cu o echipă de liga a doua, chiar dacă adversarii nu au în acest moment liniștea necesară pentru a dezvolta jocul de fotbal, dar au jucători de calitate, de talie, jucători cu state vechi în liga a doua”, a spus, la finalul disputei de pe gazonul stadionului „Mircea Chivu” din Reșița, antrenorul echipei cărășene, Călin Cheregi.
Pentru „Poli” urmează o nouă dispută în Liga 2, în deplasare, la Dej, împotriva gazdelor de la F.C. Unirea, sâmbătă, 17 septembrie, de la ora 11.

În faza play-off vor juca 32 de echipe, 24 de câștigătoare din turul trei și 8 echipe care au concurat sezonul trecut în Liga I. Urmează faza grupelor, unde vor evolua 24 de echipe, 16 câștigătoare din play-off și celelalte 8 echipe din SuperLiga României, toate aceste echipe urmând să fie împărțite în 4 grupe, fiecare grupă cu câte 6 echipe, iar primele două clasate din fiecare grupă vor accede în sferturile de finală ale Cupei României.
Tragerea la sorți pentru play-off-ul Cupei României la fotbal, ediția 2022/2023, va avea loc vineri, 16 septembrie, iar meciurile acestei etape se vor disputa în 29 septembrie.