Etapa a doua a play-off-ului campionatul național de rugby, Liga Națională de Rugby, a programat meciul dintre S.C.M. Universitatea de Științele Vieții Timișoara și C.S.A. Steaua. Confruntarea s-a desfășurat la Timișoara, pe gazonul stadionului „Gheorghe Rășcanu”, iar la final, echipa gazdă a înregistrat primul eșec în meciurile oficiale din acest an. Cele două echipe au mai fost față în față, la Timișoara, pe același gazon, în urmă cu câteva săptămâni, într-un meci amical, iar la finalul lui, rugby-știi bănățeni au plecat de pe terenul de joc cu un rezultat nefavorabil, 14-21.
În confruntarea etapei a doua a play-off-ului, prima a rundei, echipa bănățeană a început meciul în forță, iar după două minute reușea primul ei essay. Stephen Shennan culca prima dată balonul în terenul de țintă advers, la capătul unei curse spectaculoase, pe stânga, de vreo 40 de metri, balonul primindu-l de la un coechipier. Florin Vlaicu a reușit conversia, iar Timișoara conducea, 7-0.
Oaspeții au avut prima posibilitatea să reducă diferența, prin Daniel Plai, însă mijlocașul la deschidere al team-ului „militar” a ratat o lovitură de pedeapsă, executată de pe dreapta, aproximativ 25 metri de buturile adverse. În minutul 18, lovitura liberă executat de pe stânga, de Ratu Taniela, aduce primele puncte din acest meci în dreptul echipei bucureștene, 7-3.
În minutul 22, C.S.A. Steaua reușește primul ei essay, prin Ratu Taniela, mijlocașul la deschidere al oaspeților aducând Steaua în avantaj, 8-7, iar conversia lui Daniel Plai, ridică această diferență, 10-7.
S.C.M. Universitatea de Științele Vieții Timișoara „Regele Mihai I” mută jocul în „22”-ul advers, presează echipa adversă, însă nu găsește punctul slab al acesteia pentru a culca balonul în terenul de țintă, acțiunile ofensive ale gazdelor oprindu-se în defensiva bucureșteană sau în propriile greșeli.
C.S.A. Steaua mărește avantajul scorului, 13-7, prin lovitura de pedeapsă executată de Daniel Plai, iar până la pauză, bucureștenii reușesc un nou essay, prin Vasile Bălan, conversia fiind reușită de Daniel Plai. La pauză, scorul era favorabil echipei bucureștene, 20-7.
De remarcat că, echipa bănățeană a încheiat primele 40 de minute ale confruntării în inferioritate numerică, fundașul Alexandru Bucur, primind cartonașul galben, este eliminat temporar (10 minute), essay-ul oaspeților căzând după această eliminare.
Repriza secundă începe cu câte o eliminare temporară din ambele echipe, Valentin Popârlan, de la Timișoara și Florin Bărdașu, de la C.S.A. Steaua, fiind trimiși în sin-bin. Deși în inferioritate numerică, cu doi rugby-ști mai puțin pe teren, S.C.M. Universitatea de Științele Vieții Timișoara reușește să puncteze un nou essay, prin Florin Vlaicu, centru timișorean reușind să convertească și să apropie Timișoara la scor de echipa bucureșteană, 14-20.
Oaspeții, dornici să recupereze punctele pierdute pe teren propriu în prima etapă, când au fost învinși de C.S.M. Știința Baia Mare, 24-30, își continuă ofensiva și înscriu, până la finalul duelului de la Timișoara, alte două essay-uri, prin Lama Sioeli, 25-14, conversie ratată și Eseria Vueti, conversie reușită de Vlăduț Popa.
Astfel, scorul final al acestei confruntări aparținea oaspeților, 14-32, care obțin și punctul bonus ofensiv, în meciul etapei trecute, cel de pe teren propriu cu echipa campioană, C.S.M. Știința Baia Mare, mulțumindu-se cu punctul bonus defensiv.

La startul acestui joc, cele două combatante au intrat pe teren în următoarea alcătuire:
S.C.M. Universitatea de Științele Vieții Timișoara „Regele Mihai I”:
Mihai Lazăr, Mosese Digo - Marin Căpățână - Ionuț Mureșan, Valentin Popârlan - Kemal Altinok, Vlad Neculau (cpt.) - Robert Murariu - Gabriel Rupanu - Florin Vlaicu - Jgerenaia Khvicha, Tevita Manumua - Alexandru Bucur, Iulian Macovei - Stephen Shennan. Antrenor, Valentin Calafeteanu.
C.S.A. Steaua:
Nkosikhnoa Masuku, Vasile Bălan - Vasile Bărdașu - Damian Strătilă, Matthew Tweddle - Dragoș Ser (cpt.), Cristi Boboc - Eseria Vueti - Daniel Plai - Ratu Taniela - Florin Popa, Jone Nasalo - Sioeli Lama, Fonovai Tangimana - Hinckley Vaovasa. Antrenor, Mugur Preda.
Jocul a fost arbitrat de Cristian Șerban, Emanuel Gorodea și Andrei Gheorghe.

În celălalt joc al etapei, la București, pe gazonul stadionului „Florea Dumitrache”, C.S. Dinamo București s-a impus în fața echipei C.S.M. Știinta Baia Mare, 23-17.
Cu 4 puncte, S.C.M. Universitatea de Științele Vieții Timișoara se află pe locul 4 în clasamentul play-off-ului, după două etape, iar runda viitoare va evolua în deplasare, sâmbătă, 27 august, împotriva campioanei, C.S.M. Știința Baia Mare (locul 3, 5 puncte).