Echipa de fotbal a Universității de Vest Timișoara, reprezentanta României la Jocurile Europene Universitare ce se dispută în Polonia la Łódź, merge mai departe în turneul de fotbal, după ce a învins în sferturile de finală ale întrecerii team-ul universității Școlii Economice din Norvegia, 3-1.
La pauză, scorul a fost egal, 0-0, cele patru goluri ale acestui meci fiind marcate în repriza a doua. Prin autogolul marcat de Jakob Kollandsrud, Universitatea de Vest Timișoara a deschis scorul, iar prin alte două goluri înscrise de Răzvan Pițigoi, avea să-și mărească avantajul, 3-0. Universitarii norvegieni aveau să reducă diferența prin golul înscris de Harald Stensaker, astfel că, la finalul acestui meci, Universitatea de Vest Timișoara se impunea cu 3-1.

La startul acestui joc, pe teren au răspuns „Prezent” următorii jucători:
Universitatea de Vest Timișoara (România): Alexandru Andrei - Octavian Popescu, Raul Popa (Mihai Olariu, minutul 52), Ionuț Gaspar (Denis Hotca, minutul 58), Angelo Olteanu (Răzvan Morariu, minutul 36), Claudiu Matis (Răzvan Pițigoi, minutul 36), Cosmin Gladun, Mircea Stupu, Alexandru Piftor, Mladibor Giuricici (Vasilică Bizău, minutul 36), Sinisa Sporin.
Școala Universitară de Economie (Norvegia): Ola Eikanger - Harald Christensson (Jakob Kollandsrud, minutul 30), Peder Kjoerstad (Thobias Navelsaker, minutul 64), Andreas Mjoes, Martin Larsen (Hans Morstad, minutul 42), Christoffer Bue, Harald Stensaker, Fredrick Roerstadbotnen (Kristian Brattetveit, minutul 64), Jostein Aschjem, Eirik Offenberg, Stefan Kwasi Senyo Donkor-leh (Per Kyllingstad, minutul 42).

În semifinalele turneului, echipa universitarilor timișoreni va juca împotriva team-ului Universității din Split (Croația), marți, 26 iulie, de la ora 18.
Fotbaliștii universitari din Split au jucat în prima fază a întrecerii în Grupa D și au încheiat această grupă pe locul doi, cu 5 puncte, după o victorie (1-0, cu Universitatea Jyvaskyla din Finlanda) și două rezultate de egalitate (1-1, cu Universitatea Ramon Llull din Spania și 0-0, cu Universitatea Charles din Cehia). În sferturile de finală, Universitatea din Split a învins, 3-2, Universitatea din Toulon (Franța).