Începuturile Academiei de Judo din Timișoara se regăsesc în anul 2009, atunci când, într-o întrunire a tuturor judoka veterani ai Timișoarei, s-a propus înființarea unui Club Sportiv care să se numească „Academia de Judo Timișoara”.
De la înființare și până în anul 2021, sportivii acestui club au participat la numeroase competiții de profil și au obținut rezultate remarcabile, atât la categoria veteranilor, cât și la copii.
Anul 2021 a fost unul prodigios pentru Academie, judoka fiind prezenți la Campionatul Național de Judo Veterani, precum și la alte întreceri la capătul cărora au obținut medalii.
Campionatul Național de Judo Veterani a fost găzduit anul acesta, în luna octombrie, la Timișoara, în Sala Sporturilor „Constantin Jude”, această întrecere confirmând din nou înalta clasă a luptătorilor care se antrenează la Academia de Judo Timișoara. La această întrecere au participat sportivi de la 26 de cluburi din România, cel mai în vârstă fiind Toth Petru, 63 de ani, de la Academia de Judo Timișoara.
În urma disputelor de pe tatami, luptatorii Academiei de Judo Timișoara au obținut patru titluri de Campioni Naționali, prin Mihai Bataragă, categoria 100 kg, Cosmin Țepes, categoria 90 kg, Ovidiu Petromoneant, categoria +100 kg, și Petru Toth, categoria 81 kg. Valentin Nistor, categoria 100 kg, a cucerit Medalia de Argint, iar Iosif Ludvig, categoria 81 kg, si Silviu Buzatu-Goanta, categoria +100 kg, au urcat pe treapta a III-a a podiumului, cu Medalii de Bronz.
În cadrul aceleiași reuniuni sportive, a doua zi, s-a desfășurat Cupa „Constantin Ali Bogdan”, rezervată copiilor. Au participat sportivi de la 12 cluburi din România și două cluburi din Republica Moldova. Cel mai tânăr participant, Ludvig Filip, 4 ani.
Iată rezultatele obținute de sportivii care au reprezentat Academiei de Judo Timișoara, la această competiție destinată copiilor, competitorii de la clubul sportiv timișorean fiind pregătiți de sensei Dan Pandur, Cosmin Țepeș și Iosif Ludvig:
Medalii de Aur: Kaszta Luka, Ludvig Amalia, Iosza Gabriel, Irhasiu Maria;
Medalii de Argint: Fabian Blajin, Raul Chis, Maia Gruiță, Alesia Ilcău, Ludvig Bianca, Ludvig Filip, Ciprian Popa, Anya Tautzenberger;
Medalii de Bronz: Radu Bârsan, Alexandru Blajin, Alexandru Ciaușu, Marc Muntean, George Pâslaru, David Pop.
Campionatul Național de Judo Veterani, Cupa „Constantin Ali Bogdan” au fost susținute financiar de sponsori, Centrul de Proiecte al Primăriei Timișoara având un rol primordial în finanțarea acestui proiect sportiv organizat de Academiei de Judo Timișoara.
În luna decembrie, micuții judoka ai Academiei de Judo Timișoara au participat la Arad, în competiția intitulată „Mini-turneul Campionilor - Cupa Carolina”, ediția a II-a, întrecere la careu au participat 250 judoka născuţi între 2006 şi 2018, legitimaţi la 15 cluburi. Competiția s-a desfășurat pe tatami-ul amplasat în Sala Universității „Aurel Vlaicu” - „Mihai Botez”, participanţii fiind răsplătiţi cu diplome, medalii, dulciuri şi fructe.
La finalul acestei întreceri, micuți sportivi ai Academiei de Judo Timișoara au obținut clasări pe locurile unu, doi și trei.
Loc 1: Andrei Parfene, George Pâslaru, Maria Irhasiu, Luka Kaszta, Sara Scheibling, Anya Tautzenberger, Edan Burtic, Fabian Blajin;
Loc 2: Bianca Ludvig, Amalia Ludvig, Alesia Ilcău, Gabi Iozsa, Ciprian Popa, Ștefan Săvescu, Alex Blajin, Larisa Magut;
Loc 3: Alex Ciaușu, Raul Chis, Filip Baziliuc, David Pop, Adriana Nistor, Alex Martin, Andreea Corb, Darko Săvescu, Rebeca Voda, Oliver Burtic, Radu Bârsan.
Competiția „Mini-turneul Campionilor - Cupa Carolina” a fost ultimul concurs din anul 2021 la care au participat tinerii judoka ai Academiei de Judo Timișoara.
Cornel Seracin
Foto: Academia de Judo Timișoara

