Echipa de handbal masculin a Timișoarei, S.C.M. Politehnica, a încheiat evoluțiile în Liga „Zimbrilor” pentru anul 2021, după un joc ce a contat pentru cea de-a XV-a etapă a campionatului, pe parchetul din Sala Sporturilor „Constantin Jude”, împotriva echipei C.S. Universitatea Cluj. La capătul celor 60 de minute ale disputei, echipa timișoreană s-a impus cu un scor clar, 38-30, obținând astfel cel de-al IV-lea succes în această ediție de campionat național.
Team-ul bănățean a început returul campionatului în deplasare, la Focșani, dar jocul etapei a XIV-a a fost pierdut de bănățeni, la limită, 24-25, după ce în tur, la Timișoara, C.S.M. Focșani se impunea, 20-27.
În jocul de la Focșani, timp de șase minute, cele două echipe au fost în echilibru, însă pe finalul primei reprize, gazdele aveau să se distanțeze la șase goluri diferență, la pauză „Poli” fiind condusă, 10-16. Pe toată durata reprizei secunde, echipa bănățeană a alergat să reducă scorul, iar în finalul meciului a atins acest obiectiv, team-ul bănățean pierzând, un nou meci, la un punct diferență.
În meciul etapei a XV-a, ultimul din anul 2021, „Poli” a început bine jocul, iar după șapte minute conducea, 6-1, Raul Ostace înscriind cel de-al doilea gol al Clujului în această dispută, după care, Cristian Fenici a refăcut diferența, 7-2.
A urmat o perioadă de relaxare în apărarea lui „Poli”, iar oaspeții au înscris, în decursul a două minute, trei goluri, reducând diferența scorului, 7-5. Din minutul 10, până în minutul 13, diferența de scor între cele două combatante s-a menținut la două și trei goluri, după care, „Poli”, prin Răzvan Trif, a readus diferența de patru lungimi, 11-7.
În minutul 25, diferența de scor era de cinci puncte, căpitanul timișorenilor, Cristian Fenici, înscriind pentru scorul de 17-12. La pauză, meciul s-a încheiat cu avantajul de cinci puncte al lui „Poli”, 20-15.
în pauza meciului vom colecta jucăriile aduse de dumneavoastră pentru copii.
În pauza meciului, pentru a continua tradiția acestei luni, luna sărbătorilor de iarnă, plină de cadouri, „spiridușii poliști” au strâns jucării pentru a aduce bucurie copiilor aflați în nevoi, de Crăciun. Jucăriile au fost donate de spectatorii din tribune și au fost adunate de pe parchetul sălii, urmând să fie donate copiilor nevoiași în ajunul Crăciunului.
În repriza a doua, echipa timișoreană a luat avânt în primele cinci minute și conducea, în minutul 35, cu scorul de 25-18. Oaspeții aveau să se apropie la patru lungimi, dar din minutul 48, „Poli” începea să se distanțeze din nou, 30-25, prin golul marcat de Vencel Csog, apoi, din minutul 52, 34-26, prin golul înscris de Robert Năstăsie. Din acel minut și până la finalul jocului, oaspeții nu au reușit să se apropie mai mult de șapte goluri în urma gazdelor, iar la final, „Poli” Timișoara încheia jocul, prin golul marcat de Robert Năstăsie, cu un nou succes prețios obținut pe propriul parchet, 38-30.
Pentru „Poli” Timișoara au înscris în acest meci: Vencel Csog (9 goluri), Cristian Fenici (8 goluri), Albert Cristescu (5 goluri), Robert Năstăsie (4 goluri), Flavius Câmpan (3 goluri), Sabin Ignat (3 goluri), Aron Dedu (două goluri), Marius Sadoveac (două goluri), Denis Neamțu (un gol), Răzvan Trif (un gol). Pentru echipa ardeleană, cele mai multe goluri în acest meci le-au marcat, Raul Ostace (5 goluri), Mihai Dobra (5 goluri).
Oaspeții au venit la Timișoara, pentru acest joc, fără antrenorul Marius Stavrositu, internat în spital pentru investigații și aflat în afara vreunui pericol. De asemenea, echipa clujeană a avut șase jucători accidentați pentru acest meci.
De la echipa bănățeană, singurele probleme, dintre handbaliștii trimiși pe parchet, le-a avut Marius Sadoveac, care a acuzat o tendinită, motiv pentru care strategia lui „Poli” pentru acest meci a fost gândită în așa fel încât Marius Sadoveac să evolueze doar în repriza a doua, pe partea băncii unde se putea face schimbul atac-apărare, mai ușor, fără ca el să fie solicitat prea mult în alergare. A lipsit din echipa timișoreană, Constantin Enculescu, tânărul pivot timișorean aflându-se după operația suferită în urma unei accidentări. În echipa bănățeană a revenit Aron Dedu, în acest meci inter-ul stâng al team-ului timișorean având o evoluție cu două goluri.


„Vă mulțumim pentru primire! A fost un meci frumos. În campionat, suntem aproape, suntem în partea de jos, din păcate. M-ar bucura foarte tare ca la finalul campionatului să reușim să rămânem în Liga «Zimbrilor», atât noi, cât și Timișoara, pentru că suntem orașe cu tradiție în handbal. Îi felicit pe cei din Timișoara pentru organizare, pentru caracterul de care au dat dovadă și sper să putem colabora în viitor, în meciuri amicale. Mizăm în continuare pe jucători tineri, români, sperăm să ne recuperăm jucători și să revenim mai puternici de la anul. Am încredere foarte mare în Marius Stavrositu, antrenor tânăr, foarte-foarte ambițios, care face sacrificii pentru handbal și-ș dorește, și-i place să lucreze cu tineri români. L-am pierdut, și zilele acestea nu a putut să participe nici la antrenamente, nici la meci. Eu am încercat să-i țin locul și să transmit echipei ceea ce le transmitea el prin telefon. Nu știu dacă mi-a ieșit foarte bine”, a declarat la finalul jocului, managerul echipei ardelene, Liviu Hossu.


„Felicit echipa gazdă. A făcut un meci foarte bun astăzi. Per total au fost mai buni decât noi la toate capitolele. Timișoara a fost peste noi de la început. Au început mult mai bine, dar eu cred că noi i-am lăsat să se detașeze față de noi, din unele greșeli copilărești, pentru că n-am fost atenți, Probabil că, dacă n-am fi făcut trei-patru greșeli pe început, ar fi fost meciul mult mai echilibrat, cum a fost și la noi acasă și, eu cred că, de aceea am și reușit să câștigăm meciul tur, pentru că nu i-am lăsat să se detașeze, deși au jucători mult mai experimentați și mai buni decât noi. Mai avem mult de muncă. Suntem o echipă tânără. Cred că șansele noastre nu sunt pierdute. Mai avem încă 11 meciuri de jucat și orice se poate întâmpla. În momentul de față, Timișoara este peste noi. Nu știu dacă-și merită locul, acuma, unde este, dar vom vedea din partea a doua. Sper să jucăm, să ne îmbunătățim jocul și să facem o parte secundă de campionat mult mai bună și să producem mai multe surprize, cum am produs până acuma, deși noi am fost outsideri”, a spus, la finalul jocului, inter-ul stâng al echipei ardelene, experimentatul handbalist al naționalei de seniori a României, Ionuț Ramba.

„Era un meci, care pentru noi avea un singur final: VICTORIA. Nu puteam să ne permitem să facem alt rezultat, decât să câștigăm. Am câștigat, băieții și-au făcut jocul, în special în atac. În apărare, probabil și din cauza faptului că a fost, așa, un joc de final de an, au făcut un joc mai relaxat, de asta și numărul de goluri destul de mare, dar au înscris de 38 de ori, suficient de mult încât să câștigăm destul de clar. Din păcate, suntem în situația în care să ne mulțumim cu atât, deși, probabil, pe parcursul anului am fi putut obține mai mult. Dar, așa cum am spus și la prima conferință de presă, anul acesta competițional este cel mai greu an, cred că din ultimii 20 de ani pentru această echipă. Suntem în reconstrucție, cu jucători tineri, pe lângă cei doi-trei vechi, consacrați, dar care, deja, au ajuns și ei la o vârstă care, probabil se simte și pentru ei. Fenici, l-ați văzut în teren tot meciul și nu este singurul care a fost în teren tot meciul. A fost și la, cel puțin, 90% din meciuri, de la început, până la sfârșit. Repet, noi suntem în reconstrucție, încercăm să facem cât mai bine lucrurile. De multe ori, din păcate nu ne-au ieșit, de multe ori am fost la limită. Avem patru meciuri pe care le-am pierdut la un singur gol, dar echipa cred că este într-o creștere de formă, raportat la ce a fost la începutul de campionat și avem speranța ca, pentru celelalte etape rămase din retur, adică, începând din 2022, să avem un parcurs, în continuare, în creștere”, a declarat, la finalul meciului, antrenorul secund al echipei bănățene, profesorul Sorin Sărăndan.
Referindu-se la prezența publicului în tribune la acest meci, a inimoasei galerii a Politehnicii care a încurajat echipa pe toată durata jocului, profesorul Sărăndan a spus: „Întotdeauna contează prezența galeriei, întotdeauna contează să ai pe cineva care te susține, întotdeauna contează să ai atmosferă plăcută. Una este să joci într-o sală în care lucrurile se animă, sau să joci într-o atmosferă rece cum a fost din cauza lipsei spectatorilor. Contează foarte mult. Până la urmă, handbalul și nu doar handbalul, sportul este făcut pentru suporteri, pentru spectatori. Nu cred că și-ar mai avea sensul să ne încleștăm forțele pe teren, două echipe, doar ca să obținem niște puncte. Până la urmă este făcut pentru spectacol și trebuie să beneficieze toată lumea de el și cu cât sunt mai aproape de teren, mai aproape de jucători, contează foarte mult treaba asta. Una e să-ți vezi echipa în teren și să fii în tribună și alta e să ți-o vezi la televizor. Contează foarte mult pentru ei care sunt în teren. Le dă o altă stare, până la urmă și, cred că și publicul poate să aprecieze. Acum, rămâne doar ca noi să ne ridicăm la măsura valorii pe care o așteaptă publicul, pentru că totdeauna la Timișoara a fost un public pretențios și e și normal până la urmă. E și normal, pentru că trebuie să jucăm bine și să le oferi un spectacol de calitate. De multe ori contează foarte mult jocul. E clar că ne interesează punctele, dar contează și cum obținem acele puncte”.


„A fost un meci ca o revanșă luată de fapt, mai ales că, în prima etapă din vară am avut multe ratări. Cum a zis și Sorin, au fost patru meciuri în care am pierdut la un gol. Am stat și la rece și la cald și vorbeam la vestiar că, dacă aveam măcar încă șase puncte în plus, eram deja în primele șase-șapte, lejer, anul ăsta. Dar, important e că am terminat cu o victorie, suntem sănătoși și să ne vedem cu bine de la anul și să strângem rândurile mai tare pentru că urmează o altă parte a campionatului în care vor fi meciuri mult mai accesibile, mai ales pentru noi, că vor fi acasă. Poate fi un retur cu mai multe puncte decât în tur, cu siguranță, mai ales că suntem o echipă în reconstrucție, avem mulți juniori și mai ales după perioada asta în care ușor-ușor am început să ne cunoaștem reciproc, deja, eu zic că din anul următor o să fie o altă față a «Poli» Timișoara. Sigur vom aduce puncte și din deplasare. Primul meci de la Suceava, de unde ne dorim să luăm punctele. Pentru aia mergem și pentru aia ne batem cu fiecare echipă, să ne luăm punctele. Noi nu ne dăm niciodată la o parte, indiferent cu ce echipă jucăm”, a declarat, la finalul meciului, pivot-ul echipei bănățene, Albert Cristescu.


Lovitura de începere a meciului a fost dată de fostul mare jucător al echipei timișorene, „extrema” Alexandru Matei. Experimentatul handbalist a evoluat pentru „Poli” în anii 1986 și 1991, când Timișoara cucerea Cupa României și apoi campionatul, la primul dintre trofee antrenor fiind cel ce dă numele sălii, Constantin Jude. Amintindu-și despre Alexandru Matei, antrenorul secund al echipei timișorene, Sorin Sărăndan, a spus că, „Pentru mine a fost o revedere mai mult decât emoțională. Eu am niște legături cu Alexandru Matei încă de la ..., practic, primul meu contact cu Politehnica Timișoara, prima mea amintire cu Politehnica Timișoara este Alexandru Matei. Aveam 17 ani și, poate trecuți de jumătate... . Dacă e să-l caracterizez pe Alexandru Matei într-un singur cuvânt, ar fi SPECTACULOS, iar daca-ar fi să-l caracterizez pe omul Alexandru Matei, ar fi DEOSEBIT. Deci, chiar a fost, este și ar trebui să rămână un simbol pentru «Poli» Timișoara”.


În urma rezultatului obținut în ultimul ei meci din acest an, „Poli” Timișoara are, după cincisprezece etape jucate, un total de 12 puncte și se află pe locul 12 în clasamentul Ligii Naționale de Handbal Masculin. Acum, pentru „Poli” vor urma câteva zile de „ieșire din efort” (activități de intensitate mai mică, mai ușoare), iar de vineri, 17 decembrie, întreaga echipă va intra în vacanța sărbătorilor de iarnă. „Poli” va reveni la lucru, în 3 ianuarie 2022, pregătirea urmând să o înceapă pe stadionul „Știința” (câteva zile), după care va continua cu partea specifică în Sala „Constantin Jude”. După 10-12 zile de pregătire, echipa va juca câteva meciuri amicale (cel puțin două).
Primul joc oficial al echipei „Poli” Timișoara în 2022 va avea loc la Suceava, în 3 februarie, împotriva echipei C.S.U. din Suceava (locul 11, 12 puncte).

Cornel Seracin
Foto și video: ziarul TIMISOARA