Echipa de handbal masculin a Timișoarei, S.C.M. Politehnica, a disputat sâmbătă, 6 noiembrie, pe parchetul din Sala Sporturilor „Constantin Jude”, un joc amical în compania echipei de ligă a doua C.S.M. Oradea.
La capătul celor 60 de minute ale jocului, echipa bănățeană s-a impus cu scorul final de 43-33, la pauză 24-18, în acest meci revenind Marius Sadoveac, însă a fost absent, din cauza unei accidentări la gleznă, pivotul Constantin Enculescu. Tânărul handbalist care evoluează pentru „Poli” s-a accidentat la un antrenament și va avea nevoie de o intervenție chirurgicală.
Marcatorii golurilor pentru S.C.M. Politehnica, în acest joc amical, au fost, Marius Sadoveac (8 goluri), Vencel Csog (8 goluri), Răzvan Trif (6 goluri), Flavius Cîmpan (6 goluri), Raul Bote (3 goluri), Denis Neamțu (3 goluri), Robert Cîtu (3 goluri), Sabin Ignat (două goluri), Darius Bran (1 gol), Antonio Bordeanu (1 gol), Vlad Chira (1 gol), Alexandru Moldovan (1 gol). Pentru echipa ardeleană, cele mai multe goluri de-a lungul acestui meci amical au fost marcate de Benjamin Szabo (9 goluri) și Ghiță Mateaș (5 goluri).
S.C.M. Politehnica Timișoara va evolua în următorul meci oficial, în deplasare, împotriva echipei C.S. Minaur Baia Mare (locul 6, 16 puncte), joi, 11 noiembrie, ora 18, în cea de-a IX-a rundă a Ligii Naționale de Handbal Masculin. C.S.M. Oradea va începe returul în Divizia „A” (liga a doua de handbal), Seria C, la Timișoara, pe parchetul din Sala Sporturilor „Constantin Jude”, împotriva echipei C.S.U. Politehnica, joi, 11 noiembrie, de la ora 14:30.