EURO 2020 și-a încheiat o nouă etapă din runda decisivă, sferturile de finală. La finalul celor patru jocuri, cele opt echipe au marcat 12 goluri, un singur meci având nevoie de prelungiri și lovituri de la 11 metri pentru calificarea uneia dintre echipe. În celelalte trei meciuri au fost suficiente cele 90 de minute pentru calificarea în semifinale.

Primul meci al sferturilor de finală s-a disputat pe gazonul stadionului „Krestovski” din Saint-Petersburg și a adus față în față naționalele de seniori ale Elveției și Spaniei. Privit per ansamblu, meciul a fost unul spectaculos, cu două echipe dornice să obțină calificarea în semifinale, iar pentru aceasta au făcut multă risipă de energie de-a lungul celor 120 de minute ale confruntării care a avut nevoie de loviturile de la 11 metri.
Sigur, elvețienii, după reușita din etapa anterioară, când au reușit să elimine campioana mondială la penalty-uri, Franța, veneau cu un moral ridicat în fața fostei campioane europene și mondiale, Spania și au fost la un pas să comită încă o surpriză la acest EURO.
Spania a început mai bine jocul, iar din minutul 8, conducea cu 1-0. Denis Zakaria și-a deviat mingea în propria poartă, după un șut expediat de Jordi Alba de la marginea careului echipei Elveției, portarul Yann Sommer fiind indus în eroare și nu a mai putut interveni la mingea deviată de coechipierul său din linia de mijloc.
După marcarea golului, naționala de fotbal a Spaniei s-a menținut în ofensivă și a irosit mai multe ocazii pentru a se desprinde pe tabela de marcaj, dar lipsa de inspirație a fotbaliștilor spanioli și intervențiile sigure ale portarului Yann Sommer au menținut scorul neschimbat până la finalul primei reprize.
Începutul reprizei secunde a scos de la vestiare o echipă a Elveției mult mai decisă în faza ofensivă, fotbaliștii naționalei Elveției aflându-se mai mult în preajma porții lui Unai Simón.
În minutul 68, Aymeric Laporte și Pau Torres comit o mișcare nefericită în propriul careu, mingea ajunge la Remo Freuler, iar de la el la Xherdan Shaqiri, care își păstrează calmul si împinge mingea în plasa porții spaniole de la mică distanță, 1-1.
În minutul 77, Elveția rămâne în inferioritate numerică, Remo Freuler fiind eliminat de pe teren după un fault dur comis asupra unui adversar. Arbitrul jocului, centralul Michael Oliver o-a arătat fotbalistului direct cartonașul roșu. După acest moment elvețienii nu prea au mai contat în ofensivă și au cedat mingea la discreția spaniolilor în speranța că poate se va ivi o șansă pe contraatac sau că vor reuși să împingă meciul în reprize de prelungiri și apoi la loteria penalty-urilor. Scopul a fost în final atins datorită intervențiilor inspirate ale lui Yann Sommer, spaniolii ratând din toate pozițiile și, astfel, irosind, pe rând, șansa de a închide meciul.
S-a ajuns la loteria penalty-urilor, iar aici, fotbaliștii elvețieni au marcat o singură dată, prin Mario Gavranović, în timp ce fotbaliștii spanioli au reușit să înscrie de trei ori, prin Daniel Olmo, Gerard Moreno și Mikel Oyarzabal. Sergio Busquets a ratat primul penalty, de la spanioli mai irosind lovitura de la 11 metri Rodrigo Hernández. Fotbaliștii care au ratat loviturile de la 11 metri pentru Elveția au fost, Fabian Schär, Manuel Akanji și Ruben Vargas.
Astfel, Spania se califică în semifinalele EURO 2020, ajungând în această fază a întrecerii pentru a șasea oară în istoria participării ei la EURO.

La München, pe gazonul stadionului „Allianz Arena”, Belgia și Italia și-au disputat calificarea în semifinale. Italia a început mai bine jocul, iar în minutul 13, Leonardo Bonucci a marcat în poarta Belgiei, însă, după consultarea VAR, arbitrul jocului, slovenul Slavko Vinčić, a semnalizat poziție de off-side și nu a validat reușita.
Imediat după această fază, Belgia avea să răspundă în ofensivă prin Kevin De Bruyne și Romelu Lukaku, însă portarul echipei Italiei, Gianluigi Donnarumma, a fost la post și s-a opus deschiderii scorului.
Nicolo Barella avea să deschidă scorul pentru Italia, în minutul 31, iar în minutul 44, Lorenzo Insigne, cu o inspirație de clasă superfină, înscrie golul doi al Italiei în acest meci.
După primirea celui de-al doilea gol, Belgia se întoarce imediat în joc, Giovanni Di Lorenzo îl agață pe atacantul Jeremy Doku în careu, arbitrul dictează penalty pentru Belgia, Romelu Lukaku îl transformă, iar la pauză se intra cu 2-1 pentru Italia.
Dea- lungul reprizei secunde, Italia a reușit să-și conserve fragilul avantaj stabilit la capătul primei reprize, deși fotbaliștii belgieni au irosit uriașe ocazii de a restabili, cel puțin un rezultat egal, însă tabela de marcaj a stadionului bavarez a arătat rezultat favorabil Italiei la capătul celor 90 de minute ale confruntării.
Astfel, Belgia, deși considerată, la începutul turneului, una dintre favoritele la titlul european, părăsește competiția din faza sferturilor de finală, generația fotbaliștilor de azi ai Belgiei rămânând cu nostalgia înaintașilor care, la turneul final din 1972, disputat chiar în Belgia, se clasau pe locul 3, obținând medaliile de bronz, iar în ediția din 1980, din Italia, jucau finala mare, împotriva Germaniei Federale și deveneau vicecampioni ai Europei, după ce au pierdut acea finală, 1-2.
Italia se califică în semifinale, acolo unde, marți, 6 iulie, de la ora 22, pe gazonul stadionului „Wembley” din Londra, va juca împotriva Spaniei. Cele două selecționate de seniori se află față în față pentru a patra oară consecutiv la un turneu final de Campionat European, acest duel devenind unul clasic la EURO.
Prima dată, Spania și Italia au fost față în față la EURO 2008, în sferturi de finală, iar Spania s-a calificat în semifinale în urma loviturilor de la 11 metri, apoi, în 2012, când, în finală, Spania învingea Italia, 4-0, după care, la EURO 2016, Italia și Spania s-au confruntat în optimile de finală, în ultimul joc al lui Del Bosque la cârma echipei naționale Regatului Spaniei și, atunci Italia s-a impus, 2-0.

La Baku, în Azerbaijan, pe gazonul stadionului „Baki Olimpiya” și-au disputat calificarea în semifinale Republica Cehă și Danemarca. Cu două înfrângeri în primele două meciuri și cu moralul la pământ după cel mai mare șoc trăit vreodată pe terenul de fotbal, Danemarca devine prima echipă din istorie care începe turneul cu două eșecuri și reușește să se califice în semifinale. Ultima dată când danezii au ajuns în „careul de ași”, la EURO 1992, au și câștigat trofeul.
Încă din minutul 5, danezii au reușit să deschidă scorul. În urma unui corner executat de echipa daneză, cehii l-au uitat singur în mijlocul careului pe Thomas Delaney, iar fotbalistul danez nu a ratat ocazia deschiderii scorului cu o lovitură de cap perfect plasată. Cehii au încercat să revină în joc, dar tot nordicii au fost cei care au marcat, cu puțin timp înainte de intrarea la cabine, în minutul 42, la o poziționare din nou greșită a defensivei cehilor care i-a permis lui Kasper Dolberg să trimită în plasă simplu din fața porții centrarea venită de la Joakim Mæhle.
În repriza secundă, reprezentativa de fotbal a Cehei a mizat totul pe ofensivă, la pauză, antrenorul Jaroslav Šilhavý efectuând două schimbări ofensive la pauză. În minutul 49, Cehia avea să reducă diferența, prin golul marcat de Patrik Schick, atacantul ceh reușind să-l egaleze în același timp pe Cristiano Ronaldo în clasamentul golgeterilor acestui turneu final de Campionat European, cu 5 reușite. Teoretic, cu aproape o repriză întreagă la dispoziție pentru a găsi golul egalizator, Cehia nu avea să reușească să schimbe tabela de marcaj, astfel că, la finalul celor 90 de minute de joc s-a recunoscut învinsă și a părăsit turneul, Danemarca pășind în semifinalele întrecerii europene.

Ultimul meci din sferturile de finală al lui EURO 2020, a adus față în față pe gazonul stadionului „Olimpico” din Roma, echipele de seniori ale Ukrainei și Angliei.
Naționala celor „Trei Leii”, Anglia, avea să deschidă scorul încă din minutul 4, când Raheem Sterling l-a găsit pe Harry Kane cu o pasă care a străpuns defensiva ucraineană, și golgeterul englezilor nu putea irosi ocazia deschiderii scorului. Odată cu schimbarea din minutul 35, când, accidentat, fundașul central al echipei Ukrainei, Serhii Kryvtsov, a fost înlocuit cu mijlocașul cu veleități ofensive, Viktor Tsygankov, ucrainenii au ieșit la joc și au bifat câteva ocazii importante până în finalul primei reprize, dar startul părții secunde le-a distrus orice plan conceput la vestiare pentru că Harry Maguire s-a înălțat perfect la centrarea lui Luke Shaw și a dublat avantajul englezilor, în minutul 46.
În minutul 50, Harry Kane și, în minutul 63, Jordan Henderson, în urma unor lovituri cu capul, au marcat pentru Anglia și au stabilit rezultatul final al acestei confruntări, Ukraina - Anglia 0-4. Ucrainenii s-au resemnat în privința calificării și au încercat să găsească măcar golul de onoare, dar portarul Jordan Pickford a menținut poarta intactă pentru al cincilea meci consecutiv și Anglia rămâne în continuare singura echipă fără gol primit la acest turneu final, după meciurile împotriva Croației, Scoției, Cehiei, Germaniei și Ukrainei.
Deși învinsă la o diferență mare de scor, Ukraina părăsește turneul cu capul sus, iar asta o demonstrează cel mai bine momentul de la finalul meciului când fotbaliștii ucraineni s-au dus să-și salute suporterii și au fost aplaudați la scenă deschisă minute în șir. Ukraina a jucat pentru prima dată în istorie un meci cu calificarea în semifinalele unui Campionat European pe masă, iar această performanță va rămâne un punct de reper pentru generațiile ce vor îmbrăca tricoul naționalei antrenate acum de fostul „Balon de Aur”, Andrii Shevchenko. Anglia a obținut o calificare scontată în semifinalele întrecerii, la capătul meciului cu Ukraina, naționala de fotbal antrenată de Gareth Southgate urmând să evolueze, miercuri, 7 iulie, de la ora 22, pe gazonul stadionului „Wembley” din Londra, împotriva Danemarcei, într-un meci cu calificare în finală pe masă.
De menționat că toate cele 4 echipe care vor fi prezente în capitala Angliei pentru semifinale au jucat toate meciurile din grupe pe teren propriu și au avut un oarecare avantaj, Anglia, Danemarca, Spania și Italia. Acum se adună toate acasă la englezi să-și dispute cel mai important trofeu de pe continent.
Așadar, la EURO 2020, fotbalul revine acasă, în patria în care s-a născut, Anglia, deci, „Football's Coming Home”.