Vineri, 5 martie, la Timișoara a început un turneu de handbal masculin destinat juniorilor I. Meciurile se dispută în Campionatul Național de Handbal, juniori I, Grupa F, și au loc pe parchetul din Sala Sporturilor „Constantin Jude”.
Grupa F este compusă din patru echipe, L.P.S. Banatul Timișoara, juniori I, C.S.Ș. Hunedoara, juniori I, C.S.M. Reșița, juniori I și S.C.M. Politehnica Timișoara, juniori I.
Turneul s-a deschis vineri, 5 martie, cu partida dintre echipele C.S.Ș. Hunedoara și C.S.M. Reșița, joc care, la finalul celor 60 de minute, s-a încheiat cu succesul echipei din Banatul Montan, C.S.M. Reșița, 43-27 (la pauză, 27-11). Următorul joc al primei zile de turneu, S.C.M. Politehnica Timișoara-L.P.S. Banatul Timișoara, nu s-a disputat din cauza faptului că echipa de handbal, juniori I, a Liceului cu Program Sportiv a anunțat că are cazuri de COVID-19 în lot.
Turneul juniorilor I din Grupa F este unul retur, practic ultimul din această grupă pentru această ediție a întrecerii, primele trei echipe clasate urmând să obțină dreptul de a participa în faza următoare a întrecerii, Grupele principale - „Valoare” care vor fi în număr de trei, alcătuite, fiecare, din șase echipe.
Primul turneu din această ediție de campionat a juniorilor I, cu meciuri ce au contat pentru Grupa F, a avut loc tot la Timișoara, în luna februarie din acest an.
Timp de trei zile, cele patru echipe repartizate în această grupă au disputat jocuri tur, iar la finalul lor, S.C.M. Politehnica Timișoara, juniori I, s-a clasat pe primul loc, obținând numai victorii, 54-27, împotriva echipei L.P.S. Banatul Timișoara, 47-32, cu C.S.Ș. Hunedoara și 31-26 împotriva echipei C.S.M. Reșița, juniori I.
Așadar, turneul retur început la Timișoara, vineri, 5 martie, cuprinde etapele patru, cinci și șase, S.C.M. Politehnica Timișoara, juniori I, luând startul în returul acestei grupe din poziția de lider, cu un total de nouă puncte.
Liderul grupei a pornit în acest turneu având în lot șapte handbaliști care se antrenează la Centrul Naţional Olimpic de Pregătire a Juniorilor Timişoara, Vlad Chira, Vlad Bălan, Samuel Horvath, Andrei Stolojan, Alexandru Samfirescu, George Ursu și Alexandru Moldovan.
Sâmbătă, 6 martie, S.C.M. Politehnica Timișoara, juniori I, echipă ce-l are antrenor principal pe profesorul Attila Horvath, a luat startul în returul întrecerii susținând un joc împotriva echipei C.S.Ș. Hunedoara, juniori I. Jocul s-a disputat pe parchetul din Sala Sporturilor „Constantin Jude”, iar la finalul celor 60 de minute, S.C.M. Politehnica s-a impus de-o manieră categorică, 56-23, meciul contând pentru etapa a V-a.
Echipa antrenată de Attila Horvath a condus scorul pe toată durata meciului și nu a permis echipei din Hunedoara s-a egaleze sau să preia conducerea scorului.

La startul partidei, echipele aliniate pe parchetul de joc au avut următoarea componență:
S.C.M. Politehnica Timișoara, juniori I: Claudiu Pal - Alexandru Moldovan, Andrei Stolojan, Ianus Dumitrescu, Antonio Bordeanu, Robert Cîtu, Alexandru Samfirescu;
C.S.Ș. Hunedoara, juniori I: Dragoș Irizoiu - Flavius Galfi, Sorin Avram, Cristian Ienășesc, Cristian Spartariuc, Răzvan Tatui, Rareș Nicolae.

Jocul dintre cele două echipe a avut, în cea mai mare parte, un ritm lent, dar nu au lipsit momentele spectaculoase. S.C.M. Politehnica a luat un avantaj de 3 goluri, după patru minute de joc, Antonio Bordeanu fiind handbalistul care a dat startul golurilor în acest meci, echipa din Hunedoara reușind să înscrie în minutul 4, prin Sorin Avram.
Echipa hunedoreană a reușit să păstreze o diferență de trei, patru goluri în spatele liderului S.C.M. Politehnica, până prin minutul 17, dar, din acest minut, „Poli”, juniori I, a început desprinderea, iar până în minutul 22 și-a asigurat o diferență consistentă de zece goluri în fața echipei hunedorene, 17-7.
C.S.Ș. Hunedoara a încheiat prima repriză în inferioritate numerică, Cristian Ienășesc și Sorin Avram fiind eliminați temporar (două minute).
La pauză, S.C.M. Politehnica Timișoara conducea, 26-11, C.S.Ș. Hunedoara.
Repriza a doua a fost una în care S.C.M. Politehnica a mizat mult pe contraatac, iar în cele mai multe dăți când a scăpat pe contraatac a marcat în poarta echipei hunedorene. „Poli” a continuat să-și mărească avantajul pe tabela de scor, între minutele 39 și 42, când conducea cu 36-16 și între minutele 47 și 52, când conducea cu 49-20.
La final, S.C.M. Politehnica a obținut un succes meritat, 56-23, și a obținut alte trei puncte, totalizând, după cinci etape, 12 puncte, astfel consolidându-și poziția de lider al grupei.
Marcatorii golurilor pentru S.C.M. Politehnica au fost: Robert Cîtu (9 goluri), Vlad Chira (8 goluri), George Ursu (6 goluri), Antonio Bordeanu (5 goluri), Vlad Bălan (4 goluri), Alexandru Samfirescu (4 goluri), Alexandru Moldovan (4 goluri), Samuel Horvath (3 goluri), Alexandru Grad (3 goluri), Andrei Stolojan (3 goluri), Ștefan Ghimpău (3 goluri), Alin Durac (două goluri), Răzvan Pălăduță (un gol), Ianus Dumitrescu (un gol).
Pentru C.S.Ș. Hunedoara, marcatorii golurilor au fost: Cristian Spatariuc (12 goluri), Cristian Ienășesc (6 goluri), Sorin Avram (două goluri), Flavius Galfi (un gol), Florin Sălășan (un gol), Darius Lazăr (un gol).
Duminică, 7 martie, de la ora 11:30, S.C.M. Politehnica Timișoara, juniori I, va disputa ultimul meci al turneului, pe pachetul din Sala Sporturilor „Constantin Jude”, împotriva echipei C.S.M. Reșița, formația cărășeană fiind pe locul doi în clasamentul grupei F, cu un total de 9 puncte.