Echipa de ligă a doua, Poli Timișoara, a disputat sâmbătă, 28 noiembrie 2020, unul din jocurile turului cinci pentru calificarea în optimile de finală ale Cupei României, pe gazonul stadionului „Ion Oblemenco” din Craiova, împotriva echipei Universitatea Craiova (Liga 2).
Prin golurile marcate de Alex Munteanu, minutul 32, din lovitură de la 11 metri, Petre Ivanovici, minutul 58, din lovitură de la 11 metri şi Alin Manea, minutul 84, Poli Timișoara a obținut calificarea în faza optimilor de finală ale competiției și va continua drumul pentru Cupa României.
Pentru Universitatea Craiova a deschis scorul, în minutul 7, atacantul Andrea Compagno, iar din minutul 33, echipa olteană a evoluat în inferioritate numerică, mijlocașul William Baeten fiind eliminat de pe terenul de joc după ce a văzut cel de-al doilea său cartonaș galben.
Astfel, Poli Timișoara a obținut calificarea în faza următoare a competiției la finalul celor 90 minute ale confruntării, impunându-se cu 3-1.
Tot sâmbătă, 28 noiembrie, în Cupa României, turul cinci, s-au mai jucat, Ceahlăul Piatra Neamț-Petrolul Ploiești 1-2, A.C.S. Viitorul Târgu Jiu-F.C. Argeș 1-0, Concordia Chiajna-F.C. Botoșani 0-2, Farul Constanța-Academica Clinceni 2-1, C.S.C. Sânmartin-Dunărea Călărași 0-1, Turris Turnu Măgurele-Sepsi Sf. Gheorghe 1-0, Dinamo București-F.C. Viitorul 3-0.
Duminică, 29 noiembrie, competiția va continua, Ripensia Timișoara-A.F.C. Astra fiind disputa care va deschide jocurile zilei pentru calificarea în optimile de finală ale Cupei României. Meciul va avea loc la Timișoara, pe gazonul stadionului „Electrica”, cu începere de la ora 12:15. Jocul va fi transmis, în direct, la DigiSport1.
Celelalte jocuri de duminică vor fi Husana Huși-Universitatea Cluj, F.C. Voluntari-Gaz Metan Mediaș, Poli Iași-C.F.R. Cluj. Luni, 30 noiembrie va avea loc jocul dintre A.F.K. Csikszereda Miercurea Ciuc și A.F.C. U.T. Arad.
Turul cinci al Cupei României la fotbal a fost deschis vineri, 27 noimebrie, cu meciul dintre Chindia Târgoviște și A.F.C. Hermanstadt și încheiat, după executarea loviturilor de la 11 metri, cu avantajul echipei din Târgoviște, 5-3, tot vineri, 27 noiembrie fiind disputat un alt joc, Progresul Spartac-Universitatea Craiova (Liga 1), încheiat cu 5-0 în favoarea echipei universitare.