Deși se părea că titlul de campioană județeană este unul clarificat după victoria Ripensiei Timișoara împotriva Voinței Mașloc, „ripensiștii” impunându-se pe terenul din „Ciarda Roșie” cu 2-0, lucrurile au luat o neașteptată întorsătură în ultimele etape.

Astfel, în etapa cu numărul XXXII, Ripensia Timișoara nu a reușit decât un egal, 2-2, pe terenul din Giarmata Vii împotriva echipei A.C.S. Ghiroda, acest rezultat aducând echipa din Mașloc la doar un punct în spatele echipei timișorene, în condițiile în care echipa antrenată de Adrian Șețu a învins pe teren propriu cu 3-0 echipa Pobeda Dudeștii Vechi (etapa a XXXII), iar în etapa a XXXIII-a, Ripensia Timișoara a mai făcut un pas greșit, pe teren propriu, în jocul cu echipa Unirea Sânnicolau Mare, echipa antrenată de Remus Steop nereușind decât un egal, 1-1, pe terenul din „Ciarda Roșie”, împotriva echipei de pe Aranca.

Cu un joc în care echipa „ripensistă” a părut una crispată, cu presiunea finalului de sezon deasupra sa, într-o primă repriză în care oaspeții au irosit două bune ocazii de a marca la capătul unor acțiuni de contraatac (minutele 25 și 38), după primele 45 de minute din meci, scorul era nul, 0-0.

După 10 minute din repriza secundă, în minutul 55, Mediop, după o greșeală a oaspeților, deschide scorul, echipa timișoreană având 1-0. În minutul 70, după ce și-a salvat odată decisiv echipa în minutul 38, la contraatacul lui Tulcan, goalkeeper-ul Ripensiei, Iulian Rădulescu, după o lovitură liberă executată foarte periculos de Vasilcin, intervine decisiv și evită golul.

În minutul 77, Vasilcin restabilește egalitatea scorului după ce execută de la aproximativ 17 metri de poarta lui Rădulescu o lovitură liberă. Scorul devenea din nou egal, 1-1.

Deși, în minutul 89, Cărpinișan a fost eliminat, după primirea celui de-al doilea cartonaș galben, echipa „uniristă” rămânând în 10 jucători, Ripensia Timișoara nu a reușit să încline balanța avantajului numeric în favoarea sa în ultimele minute ale jocului. Andrei Zaluschi, în minutul 90 + 1, nu l-a învins pe portarul oaspeților, Sitaru, deși a scăpat singur spre poarta „uniristă”.

Meciul se încheie la egalitate, 1-1, iar victoria de pe teren propriu a echipei Voința Mașloc împotriva echipei A.C.S. Ghiroda, Voința impunându-se cu 3-1, aduce schimbarea liderului, A.C.S. Voința Mașloc preluând șefia clasamentului Ligii a IV-a, cu un total de 83 puncte, în timp ce A.F.C. Ripensia Timișoara coboară pe locul secund, cu un total de 82 puncte.

A mai rămas o etapă de jucat, etapă în care se va decide totul la nivelul primelor două locuri. Astfel, echipa Ripensia Timișoara va evolua în deplasare la Biled, împotriva echipe locale A.S. Voința, în timp ce A.C.S. Voința Mașloc va evolua în deplasare, la Sânnicolau Mare, împotriva echipe locale C.S. Unirea.

A.C.S. Voința Mașloc și C.S. Unirea Sânnicolau Mare au jucat marți, 31 mai, semifinala Cupei României, pe gazonul terenului „Gheorghe Bias” din orașul de pe Aranca, victoria revenind echipei din Sânnicolau Mare, „uniriștii” impunându-se cu 5-1 și calificându-se în finala competiției, meciul din campionat între cele două echipe urmând să se joace sâmbătă, 11 iunie de la ora 11, pe gazonul aceluiași teren.

Iată și celelalte rezultate înregistrate în etapa a XXXIII-a (penultima din Liga a IV-a Timiș), A.C.S. Politehnica II Timișoara - A.C.F. „Băban Marcel” Jimbolia 8-0, A.S. Peciu Nou - C.S. Timișul Șag 2-2, C.S. Avântul Periam - A.S. Voința Biled 2-2, C.S. Cocoșul Orțișoara - C.S.F. C.F.R. 1933 Timișoara 7-1, C.S. Progresul Gătaia - A.C.S. Murani 6-1, A.S. Arsenal Flacăra Făget - A.C.S. Dumbrăvița 0-7. A.S. Pobeda Dudeștii Vechi nu a jucat, echipa A.S. F.C. Lorena Giarmata Vii retrăgându-se din competiție.

Etapa viitoare (ultima din acest an competițional în „D”-ul timișean), programează următoarele jocuri: A.C.S. Dumbrăvița - C.S. Progresul Gătaia, A.C.F. „Băban Marcel” Jimbolia - A.S. Arsenal Flacăra Făget, A.C.S. Ghiroda - A.S. Pobeda Dudeștii Vechi, C.S. Timișul Șag - C.S. Avântul Periam, C.S.F. C.F.R. 1933 Timișoara - A.S. Peciu Nou, A.C.S. Murani - C.S. Cocoșul Orțișoara, A.S. Voința Biled - A.F.C. Ripensia Timișoara (sâmbătă, 11 iunie, ora 11), C.S. Unirea Sânnicolau Mare - A.C.S. Voința Mașloc (sâmbătă, 11 iunie, ora 11). A.C.S. Politehnica II Timișoara nu va juca datorotă retragerii echipei A.S. F.C. Lorena Giarmata Vii.