În cadrul celei de-a XXIX-a etape a Ligii a IV-a, Timiş, liderul clasamentului, A.F.C. Ripensia Timişoara, a reuşit o victorie la limită, 0-1, pe terenul unei echipe ce se află clasată la mijlocul clasamentului întrecerii judeţene, A.S. Avântul Periam.
Având parte de un teren greu, ploaia căzând o bună parte din meci, cele două echipe au dus cu bine la capăt un joc în care favorita, echipa timişoreană, nu s-a dezminţit, adjudecându-şi cele trei puncte puse în joc. În felul acesta, Ripensia Timişoara obţine cea de-a cincea victorie consecutivă la zero în campionat şi rămâne mai departe lider, cu un total de 74 puncte, „ripensiştii” putându-se gândi la jocul de peste două etape, cu ocupanta locului secund, A.C.S. Voinţa Maşloc, joc pe care-l vor susţine pe teren propriu, marţi, 24 mai, ora 18.

Revenind la jocul disputat împotriva echipei din Periam, potrivit relatărilor de la faţa locului, Ripensia Timişoara a fost echipa care şi-a creat mai multe ocazii de a marca, dar oamenii de gol ai Ripensiei nu au reuşit să introducă mingea în plasa porţii lui Robotin, un portar care a ferecat poarta Avântului, nelăsând oaspeţii să marcheze vreun gol, devenid în acest fel jucătorul meciului.
Deşi oaspeţii nu au marcat, în minutul 13 au preluat conducerea, Marius Văcaru introducându-şi mingea în propria poartă în urma unuei centrări a lui Popa. Acesta a fost singurul gol al jocului.
Din ratările oaspeţilor amintim aici, Toma, în minutul 7, din lovitură liberă a ţintit bara, minutul 29, Ungureanu a expediat două şuturi periculoase la poarta gazdelor, în minutul 32, Robotin a scos de sub bară un şut, din lovitură liberă, expediat de Toma, minutul 36, Mediop a ratat din faţa porţii, iar în minutul 44, Popa nu-l învinge pe Robotin, după o minge primită de la Briciu.

În repriza secundă, oaspeţii au continuat să se întreacă în ratări. În minutul 46, Robotin evită golul, scoţând spectaculos şutul lui Mediop din doi-trei metri de poarta sa. Acelaşi Robotin, în minutul 52, reuşeşte o paradă şi scoate şutul lui Francescu expediat din 18-19 metri de poarta sa. În minutele 70 şi 74, Robotin îşi salvează echipa de gol, împiedicând intrarea mingii în poarta sa, după ce Briciu şi Toma atacă pentru a marca. Gazdele au fost periculoase în minutul 54, atunci când au fost oprite dintr-o fază periculoasă de Filip, prin fault, „ripensistul” fiind sancţionat cu un cartonaş galben.
După 90 de minute de joc, meciul se încheie cu victoria la limită a echipei timişorene, „ripensiştii" reuşind să adune încă trei puncte preţioase în clasament.

Echipele de start au fost:
A.F.C. Ripensia Timişoara: Rădulescu – Luca, Hecsko, Apro, Toma, Popa, Francescu, Briciu, Nanu, Ungureanu (min. 89 Sturza), Mediop (min. 90+1 Ştreangă). Antrenor, Remus Steop.
A.S. Avântul Periam: Robotin - Petric, Bode (min. 67, Ologu), Cosur, Stirbu, Călin, Văcaru, Filip, Totoreanu, Rejep, Vereșteanu. A mai jucat, din minutul 83, Hulbăr, înlocuindu-şi un coechipier. Antrenor, Marius Stanache.

Arbitrii jocului au fost: Florin Brădău (centru), Cristian Pleşa (asistent) şi Horaţiu Lotrean (asistent). Au primt cartonaşe galbene, de la gazde, Rejep (min. 27), de la oaspeţi, Luca (min. 4), Filip (min. 54).

În cardul aceleiaşi etape a XXIX-a s-au mai jucat meciurile, C.S. Progresul Gătaia – C.S. Unirea Sânnicolau Mare 1-1; A.C.S. Politehnica II Timişoara – C.S. Timişul Şag 0-4; A.S. Arsenal Flacăra Făget – A.S. Voinţa Biled 3-2; A.C.F. „Băban Marcel” – A.C.S. Murani 1-6; A.C.S. Dumbrăviţa – A.S. Pobeda Dudeştii Vechi 4-0; C.S. Cocoşul Orţişoara – A.C.S Ghiroda 0-3;  A.S. Peciu Nou – A.C.S. Voinţa Maşloc 1-4. C.S.F. C.F.R. 1933 Timişoara a avut etapă liberă.

Primele două locuri în clasamentul întrecerii judeţene sunt ocupate de A.F.C. Ripensia Timişoara şi A.C.S. Voinţa Maşloc, ambele echipe având un toatl de 74 puncte, echipa timişoreană are un golaveraj mai bun, locul trei este ocupat de A.C.S. Ghiroda, cu un total de 70 puncte, locul patru este ocupat de  C.S. Unirea Sânnicolau Mare cu un total de 49 puncte. În subsolul clasamentului, locul 15 este ocupat de A.S. Arsenal Flacăra Făget cu un total de 19 puncte, locul 16 este ocupat de A.C.S. Murani, cu un total de 19 puncte (golaveraş inferior echipei e pe locul 15), locul 16 este ocupat de C.S.F. C.F.R. 1933 Timişora, cu un total de 12 puncte.

Etapa viitoare are loc în zilele de 20, 21 şi 22 mai, după cum urmează: C.S. Unirea Sânnicolau Mare - C.S. Cocoşul Orţişoara (20 mai); A.C.S. Dumbrăviţa - A.C.F. „Băban Marcel” (21 mai); C.S.F. C.F.R. 1933 Timişoara - A.C.S. Politehnica II Timişoara (21 mai, ora 11); C.S. Timişul Şag - A.S. Arsenal Flacăra Făget (21 mai); A.S. Pobeda Dudeştii Vechi - A.F.C. Ripensia Timişoara (21 mai, ora 18); A.C.S. Voinţa Maşloc - A.S. Avântul Periam (21 mai); A.C.S Ghiroda - A.S. Peciu Nou (21 mai); A.S. Voinţa Biled - C.S. Progresul Gătaia (22 mai). A.C.S. Murani are etapă liberă, A.S. F.C. Lorena Giarmata Vii retrăgându-se din campionat.