Echipa de fotbal Ripensia Timişoara a reuşit, la capătul unei victorii concludente, obţinerea calificării în turul trei al Cupei României, faza naţională, administrând echipei Şcolar Reşiţa un categoric scor, 5-0, chiar pe gazonul stadionului „Mircea Chivu” din Valea Domanului. A fost primul meciul oficial al Ripensiei în noul sezon competiţional, 2015-2016, „ripensiştii” arătând că sunt pregătiţi să înfrunte noi competiţii la capătul cărora să guste din nectarul victoriei, încântând în acest fel suporterii dornici să îi susţină în timpul confruntărilor şi să îi aplaude de fiecare dată la finalul meciurilor.

Echipa pregătită de Cosmin Stan şi Mihai Hromei a deschis scorul în minutul 13 prin Blănaru, noua achiziţie a „ripensiştilor”. A urmat minutul 21 cu un golazzo a lui Ungureanu, acesta trimiţând un şut-centrare din partea dreaptă, de lângă steagul de corner, mingea îl depăşeşte pe portarul gazdelor şi scorul devine 0-2. În minutul 37, Briciu ridică scorul la 0-3, iar în minutul 45, Trifu stabileşte scorul pauzei, 0-4. De remarcat şi unica ocazie mai clară de gol pentru reşiţeni în prima repriză, minutul 25, atunci când, la capătul unui şut plasat din mijlocul careului oaspeţilor, venit din partea unui fotbalist al Reşiţei, mingea a trecut puţin pe lângă bara porţii timişorenilor.

În repriza secundă se înscrie un singur gol, în minutul 61, Briciu aflat cu o pasă din partea lui Blănaru, trimite în plasa porţii reşiţene pentru 0-5, din centrul careului.

Ripensia Timişoara obţine astfel o calificare la capătul unui joc în care toate i-au mers aşa cum şi-a dorit, victoria la scor reprezentând şi o fortificare a moralului echipei pentru viitoarele confruntări oficiale.

Echipele de start au fost:

C.S.M. Școlar Reșița: Toader – C. Doană, P. Potocianu, Toțu (minutul 53, Costescu) Banac, Negrei, Cheda, Breșneni, Roșca (minutul 59, Ciucur) Marcu (minutul 82, Crina), Szijj (minutul 65, Iancu). Antrenor: Dan Potocianu.

A.S. F.C. Ripensia Timișoara: Rădulescu – Popa, Ciobai, Luca, Toma – Briciu (minutul 77, Nechifor), Francescu, Zaluschi – Ungureanu (minutul 71, Herțanu), Trifu (minutul 69, Berescu), Blănaru (minutul 81, Popescu). Antrenor: Cosmin Stan.

Turul trei al Cupei României, faza naţională, va ava loc miercuri, 12 august, ora de start a jocului Ripensiei fiind 17:30.