Liderul PNL, Crin Antonescu, a anunţat oficial nominalizările în Guvern: Klaus Iohannis - vicepremier şi ministru de Interne, Teodor Atanasiu - ministru al Economiei, Eugen Nicolăescu - ministru de Finanţe, Cristian Buşoi - ministru al Sănătăţii.
Antonescu a făcut acest anunţ, după şedinţa BPN al PNL, într-o conferinţă de presă susţinută alături de cei nominalizaţi. Validarea acestor propuneri s-a făcut prin vot, în şedinţa BPN al PNL.
„Precizez că toate aceste patru nume au fost comunicate de către mine primului ministru şi că aştept ca după întoarcerea domniei sale cât mai repede să reluăm activitatea guvernamentală după aceste numiri. Ce poziţie are primul-ministru va spune domnia sa, nu e cazul să spun eu. Cert este că i le-am comunicat şi că din punctul meu de vedere şi după ştiinţa mea nu avem niciun fel de problemă în legătură cu ele”, a declarat Antonescu.

