Nicicând nu a fost prea neted ori prea ușor drumul acestui ziar zămislit în răbufnirile începutului de an ’90. Și, poate, tocmai tipărirea lui ediție de ediție în greutățile și opreliștile inerente l-au făcut atât de prețuit și de iubit. Iubit și de cei care l-au scris, iubit și de cititorii lui deopotrivă.
Vorbind de gazetarii care i-au trecut pragul, ziarul „Timișoara” se poate lăuda că a fost slujit de mai mulți scriitori recunoscuți în partea de vest a țării și nu doar, a fost slujit de oameni politici însemnați, de oameni de cultură și gazetari, iar la acest capitol, pot spune fără nici o rezervă, că a fost o adevărată pepinieră de jurnaliști. Și dacă „Timișoara” a fost scrisă de gazetari diferiți ca educație, instruire ori profesie, atunci dragostea pentru acest ziar, a tuturor, fără deosebire, a fost liantul care i-a unit și care a cristalizat spiritul acestui ziar, așa cum, în timp, oamenii acestui oraș au creat binecunoscutul spirit al Timișoarei. Au fost multe momente în care idealurile timișorenilor s-au regăsit constant în articolele din ziarul „Timișoara”. Publicația a fost port-drapelul necondiționat și neîntrerupt al Proclamației de la Timișoara.
Coordonat pe axele de referință George Șerban – Oscar Berger, ziarul „Timișoara” și-a păstrat de-a lungul timpului principiile. A fost și a rămas consecvent Proclamației de la Timișoara, apără drepturile omului, statul de drept și o democrație reală, integrarea în Uniunea Europeană, libertatea presei și a fiecărui om și promovarea minorităților naționale. Toate aceste principii păstrate în pofida vicisitudinilor prin care a trecut ziarul au fost și au rămas borne care să ne călăuzească și în viitor. Fie ca anul acesta, primul an fără Oscar Berger la „Timișoara” după 18 ani în care acesta și-a sacrificat situația materială, sănătatea și viața, să fie un mic pas, o nouă treaptă spre un sfert de secol de „Timișoara”.
Nu este ușor, dar este frumos, este o provocare și o datorie de onoare în același timp, cu atât mai mult cu cât Timișoara se vrea „Capitală Culturală Europeană” în anul 2021. Ziarul „Timișoara” face parte din Timișoara, din cultura ei și din lupta de a cuceri Europa. Dacă vom reuși depine de noi toți și de fiecare în parte.