Oliver Merce și Dan Moruzan revin în atenția publicului iubitor de artă vizuală și inaugurează expoziția „Dialogurile”. Expoziția este una de fotografie și se dorește a fi un dialog fotografic între Timișoara și București.
„Conversațiile celor doi pun imaginația la treabă, fiind obligați, și unul și celălalt, să vadă dincolo de aparențe. Se caută corespondențele tematice, ideea rămâne aceeași, dar este reluată într-un fragment de realitate total diferit.
Uneori, această corespondență tematică e un număr, doi, de exemplu, alteori o noțiune: greutatea. Important este că această convorbire amical-serioasă nu rămâne blocată în metaforă, în gesturi mecanice, în scheme fixe.
Ei deschid o conversație dincolo de plăcerea pur estetică a fotografiei. «Dialogurile» lui Oliver Merce și Dan Moruzan arată cum o prietenie rezistentă în timp poate deveni și creativă vizual.
«Dialogurile» lor sunt un exercițiu care invită la receptare, adaptare și amplificare fertilă”, a transmis, referindu-se la această expoziție, Florin Șipoș, editor Mondorama.
Expoziția „Dialogurile” va fi inaugurată vineri, 6 martie, de la ora 18:30, în spațiul expozițional al librăriei „Cărturești” (strada Mercy nr. 7).
Cornel Seracin

