În perioada 20-24 septembrie, în Piața Victoriei din Timișoara se desfășoară a opta ediție a Zilelor Culturale Maghiare. Evenimentul aduce în prim plan cultura, muzica, gastronomia și tradițiile maghiare. Zilele Culturale Maghiare Timișoara 2023, o sărbătoare a multiculturalității. Conceptul principal al festivalului este promovarea și consoliidarea culturii maghiare la patru niveluri - cultura locală și oferta culturală din Timișoara și județul Timiș, oferta culturală maghiară din zonele limitrofe din Euroregiunea Dunăre-Criș-Mureș-Tisa și Banatul istoric (județele Arad și Hunedoara, județele Csongrad-Csanad și Bekes din Ungaria, Provincia Autonomă Voivodina din Serbia), oferta culturală maghiară din Transilvania și la ultimul nivel oferta culturală maghiară universală.

Vor fi concerte, evenimente artistice, un târg meșteșugăresc, standuri cu preparate tradiționale. Totul durează cu o zi mai mult decât în anii trecuți. Vor cânta pop-rock trupe din Ungaria şi Ardeal, muzică şi dansuri populare ungureşti, vom avea parte de gastronomie maghiară, un spectaculos târg meşteşugăresc, ateliere pentru copii, dezbateri, lansări de carte, filme, spectacole de reconstituire istorică cu trupe din Ungaria şi Timişoara.

În Piața Operei sunt programate mai multe concerte. Joi, 21 septembrie, va urca pe scenă Vincze Lilla (ex-solista trupei Napoleon Bulevard), vineri cântă Deak Bill Gyula, care are o carieră de peste 50 de ani în rockul maghiar, sâmbătă este Republik, o trupă foarte iubită în Ungaria, iar duminică va fi un concert foarte interesant susținut de Budapesta Gypsy Symphony Orchestra, cea mai mare orchestră de acest gen din lume. Se mai numește „Orchestra celor 100 de țigani”. Sunt programate și trei concerte de jazz cu Sarik Peter Trio, Vintage Dolls și Bagyi Balazs.