Reprezentanții Episcopiei Romano-Catolice Timișoara au transmis programul liturgic de Crăciun, în câteva din parohiile din județ. 

În contextul pandemiei de Covid-19, conform reglementărilor în vigoare, credincioșii vor putea participa la slujbele religioase în interiorul bisericilor, cu păstrarea distanței de minimum doi metri, purtarea măștii fiind obligatorie. 

 

Program: 

Timişoara I - Cetate: 24 decembrie, la ora 17 - Sf. Liturghie de Ajun în lb. română; la ora 19.30 - Sf. Liturghie de Ajun în trei limbi; 25 şi 26 decembrie - Sf. Liturghie, la ora 9 în lb. maghiară, la ora 10 în lb. germană, la orele 11 și 17 în lb. română. Sf. Liturghie în limba germană, de la ora 10, din data de 25 decembrie, va fi acompaniată muzical de un grup de soliști profesioniști, conduși de dl. dr. Walter Kindl, capelmaistrul Domului.

Timişoara II - Fabric: 24 decembrie, la ora 17 la Ghiroda, la ora 20 - Sf. Liturghie de Ajun în trei limbi, în biserica Millennium; 25 decembrie, în biserica Millennium - Sf. Liturghie, la ora 10 în lb. română, la ora 11.30 în lb. maghiară; 26 decembrie, în biserica Millennium - Sf. Liturghie, la ora 10 în lb. română, la ora 11.30 în lb. maghiară, la ora 13.30 la Urseni, la ora 14.30 la Moșnița Nouă; 27 decembrie în biserica Millennium - Sf. Liturghie, la ora 10 în lb. română, la ora 11.30 în lb. maghiară, la ora 14.30 în cartierul Plopi, la ora 15.30 în cartierul Crișan. 

Timişoara III - Elisabetin: 24 decembrie la ora 15 - Crăciunul Copiilor, la ora 17 - Sf. Liturghie în lb. germană, la ora 18 - Sf. Liturghie în lb. maghiară, la ora 19 - Sf. Liturghie în lb. română, la ora 17 - Sf. Liturghie la Giroc; 25 şi 26 decembrie program duminical.

Timişoara IV - Iosefin: 24 decembrie, la ora 17 - Sf. Liturghie în limba germană, la ora 18 - Sf. liturghie în limba maghiară, la ora 19.30 - Sf. liturghie în limba română; 25 şi 26 decembrie, la ora 9 - Sf. Liturghie în limba română, la ora 10 - Sf. Liturghie în limba germană, la ora 11.30 - Sf. Liturghie în limba maghiară. În biserica Notre Dame, în 25 şi 26 decembrie. la ora 8 - Sf. Liturghie în trei limbi.

Parohia Bulgară (Biserica Notre Dame): Sf. Liturghie solemnă de Ajun, în limba bulgară, în 24 decembrie, la ora 17; tot în biserica Notre Dame, în 25 şi 26 decembrie, la ora 8 - Sf. Liturghie în trei limbi, iar la ora 10 și la ora 11 în limba bulgară. În 27 decembrie și duminici, la ora 8 - Sf. Liturghie în trei limbi, iar la ora 11 în limba bulgară. 

Timişoara V - Mehala: 24 decembrie, la ora 17, la Săcălaz, la ora 18.30 în Mehala, în limba maghiară, la ora 20 în limba română - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie și 26 decembrie în Mehala, la ora 9.45 în lb maghiară, la ora 11 în lb română, la ora 12.30 la Ronaţ - Sf. Liturghie; în 26 decembrie la ora 8 - Sf. Liturghie la Sânandrei.

Timişoara VI - Fratelia: 24 decembrie, la ora 17 în Fratelia B, la ora 19 în Fratelia A - program de Crăciun al copiilor şi tineretului catolic, la ora 20 - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 9 în Fratelia B, în Fratelia A la ora 10.30 - Sf. Lit. în lb. germană şi maghiară, la ora 12 - Sf. Liturghie în limba română, la ora 15 - Sf. Liturghie în Chişoda Veche; 26 decembrie, la ora 9 în Fratelia B, în Fratelia A la ora 10.30 - Sf. Liturghie în lb. germană şi maghiară, la ora 12 - Sf. Liturghie în limba română.

Timişoara VII - Freidorf: 24 decembrie, la ora 17 la Şag, la ora 19 la Freidorf - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 9.30 la Freidorf, la ora 11.30 la Şag, la ora 13 la Parţa, la ora 15.30 la Sânmihaiu Român - Sf. Liturghie; 26 decembrie, la ora 9.30 la Freidorf, la ora 14.30 la Peciu Nou, la ora 16 la Giulvăz - Sf. Liturghie. În biserica Ordinului Piarist: 24 decembrie, la ora 19 - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la orele 11.30 și 17 - Sf. Liturghie; 26 decembrie, la ora 11.30 - Sf. Liturghie.

Parohiile Buziaș și Bacova: 24 decembrie, la ora 16 la Căpăt, la ora 18 la Sinersig, la ora 20 la Buziaș - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 10 la Buziaș, la ora 12 la Vucova, la ora 13.30 la Șipet, la ora 15 la Bacova - Sf. Liturghie; 26 decembrie, la ora 10 la Buziaș - Sf. Liturghie.

Parohia Biled: 24 decembrie, la ora 16 la Dudeștii Noi, la ora 17.30 la Becicherecu Mic, la ora 19 la Biled - Sf. Liturghie de Ajun; 25, 26, 27 decembrie și 1 ianuarie - Sf. Liturghie, la ora 10 la Biled, la ora 11.30 la Becicherecu Mic, la ora 13 la Dudeștii Noi, la ora 16 la Șandra și Devoțiune la ora 15 la Uihei (în limbile română, germană, maghiară, slovacă și latină).

Parohiile Breștea și Moravița: 24 decembrie, la ora 18 la Rovinița Mare, la ora 19 la Denta, la ora 20 la Breștea - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 9 la Rovinița Mare, la ora 10 la Denta, la ora 11.30 la Breștea, la ora 14 la Moravița - Sf. Liturghie; 26 decembrie la ora 9 la Rovinița Mare, la ora 10 la Denta, la ora 11.30 la Breștea - Sf. Liturghie.

Parohiile Cenad și Beba Veche: 24 decembrie, la ora 16 la Beba Veche, la ora 17 la Cherestur, la ora 18 la Cheglevici, la ora 20 la Cenad - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 10 la Cenad, la ora 12 la Pordeanu, la ora 13 la Beba Veche, la ora 14 la Cherestur, la ora 15 la Cheglevici - Sf. Liturghie; 26 decembrie, la ora 10 la Cenad - Sf. Liturghie.

Parohia Ciacova: 24 decembrie, la ora 18 la Conacu Iosif, la ora 20 la Ciacova - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 8.45 la Conacu Iosif, la ora 10 la Ghilad, la ora 11.30 la Ciacova, la ora 13 la Folea - Sf. Liturghie; 26 decembrie, la ora 11.30 la Ciacova - Sf. Liturghie.

Parohia Deta: 24 decembrie, la ora 19 - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 9 - la Giera, la ora 11 la Deta, la ora 12.30 la Voiteni - Sf. Liturghie; 26 decembrie laora 9 la Dolaț, la ora 10 la Tolvad, la ora 11 la Deta, la ora 12.30 la Partoş - Sf. Liturghie.

Parohia Dudeștii Vechi: 24 decembrie, la ora 20 - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 9 - Liturghia păstorilor, la orele 11 și 16 - Sf. Liturghie; 26 decembrie, la ora 9, la ora 11 și la ora 16 - Sf. Liturghie.

Parohia Dumbrăvița: 24 decembrie, la Dumbrăvița, la ora 19 în lb. română, la ora 20 în lb. maghiară - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 9 la Bencecu de Sus, la ora 10 la Pișchia, la ora 11 la Giarmata, la ora 12 la Dumbrăvița în lb. maghiară, la ora 13 la Dumbrăvița în lb. română, la ora 14 la Ianova, la ora 15 la Giarmata Vii - Sf. Liturghie; 26 decembrie, la Dumbrăvița, la ora 10.30 - Sf. Liturghie în limba română, ora 12 Sf. Liturghie în limba maghiară.

Parohia Gătaia: 24 decembrie, la ora 18 la Butin, la ora 20 la Gătaia - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 7 la Gătaia - Liturghia Păstorilor, la ora 10 la Gătaia - Liturgia Solemnă; la ora 13 la Butin, la ora 15 la Măureni - Sf. Liturghie; 26 decembrie la ora 8.30 la Gătaia, la ora 10.30 la Jamu Mare, la ora 12 la Clopodia - Sf. Liturghie.

Parohiile Jimbolia și Cărpiniș: 24 decembrie, la ora 17 în cartierul Futok (biserica sf. Mihail), la ora 20 în biserica parohială din Jimbolia - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 9 în cartierul Futok, la ora 11 în biserica parohială din Jimbolia, la ora 14 la Checea, la ora 16 la Cenei - Sf. Liturghie; 26 decembrie, la ora 11 în biserica parohială din Jimbolia, la ora 14 la Cărpiniș, la ora 15 la Iecea Mare, la ora 16 la Comloșu Mic - Sf. Liturghie.

Parohia Lovrin: 24 decembrie, la ora 19 la Lovrin - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 9 la Lenauheim, la ora 10.15 la Gottlob, la ora 11.30 la Lovrin - Sf. Liturghie; 26 decembrie la ora 11.30 la Lovrin - Sf. Liturghie.

Parohia Lugoj: 24 decembrie, la ora 18 în limba maghiară, la ora 20 în limba română și germană - Sf. Liturghie; 25 decembrie, în biserica din Lugoj, la ora 8.30 în limba germană, la ora 10 în limba maghiară, la orele 11.30 și 18 în limba română - Sf. Liturghie; între orele 12.30 - 18 adorație perpetuă, la ora 13.30 la Pietroasa Mare, ora 15 la Scăiuş - Sf. Liturghie; 26 decembrie, în biserica din Lugoj, la ora 8.30 în limba germană, la ora 10 în limba maghiară, la ora 11.30 în limba română, la ora 15 la Ghizela - Sf. Liturghie; 27 decembrie, în biserica din Lugoj, la ora 8.30 în limba germană, la ora 10 în limba maghiară, la ora 11.30 în limba română, la ora 13.30 la Pietroasa Mare - Sf. Liturghie.

Parohia Otelec: 24 decembrie, la ora 17 la Pustiniș, ora 18 la Otelec - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, Sf. Liturghie - la ora 10 la Cruceni-Timiș, la ora 11.30 la Otelec, la ora 14 la Răuți, la ora 15 la Sânmartinu Maghiar; 26 decembrie la ora 11.30 la Otelec, la ora 14 la Ionel - Sf. Liturghie.

Parohia Periam: 24 decembrie, la ora 18 la Variaș, la ora 20 la Periam - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 8.30 la Sânpetru Mare, la ora 10 la Periam, la ora 12 la Variaș, la ora 13.30 la Sânpetru Mic, la ora 14.30 la Gelu - Sf. Liturghie; 26 decembrie, la ora 9 la Secusigiu, la ora 10 la Satu Mare - Sf. Liturghie; 27 decembrie, la ora 10 la Periam, la ora 12 la Variaș - Sf. Liturghie.

Parohia Recaș: 24 decembrie, la ora 20 la Recaș - Sf. Liturghie de Ajun; 25 decembrie, la ora 10 la Recaș, la ora 12 la Brestovăț, la ora 14 la Iosifalău - Sf. Liturghie; 26 decembrie, la ora 10 la Recaș, la ora 11.30 la Bazoș, la ora 13 la Herneacova - Sf. Liturghie.

Parohia Sânnicolau-Mare: 24 decembrie, la ora 17 la Tomnatic, la ora 19 la Sânnicolau Mare - Sf. Liturghie în trei limbi; 25 decembrie, la Sânnicolau Mare, la ora 9 - Sf. Liturghie în limbile română și germană, la ora 10 - Sf. Liturghie în lb. maghiară; la ora 11.30 la Comloşu Mare, la ora 12 la Tomnatic, la ora 12.30 la Teremia Mare, la ora 15 la Nerău, la ora 16 la Teremia Mică - Sf. Liturghie; 26 decembrie, la Sânnicolau Mare, la ora 9 - Sf. Liturghie în 3 limbi, la ora 12 - Sf. Liturghie în limba bulgară. (I.N.)