Primarul Dominic Fritz a convocat un nou comandament de iarnă în această dimineață, pentru a coordona intervențiile pe străzile Timișoarei, în contextul temperaturilor foarte scăzute din ultimele 12 ore și a prognozei meteo nefavorabile din următoarea perioadă.

„Pe parcursul nopții și al dimineții, echipele Salubrizare Timișoara (SaluT) au acționat în continuare cu prioritate pe arterele principale, traseele de transport public, podurile și zonele cu risc crescut. Încă de ieri după masă, echipele de deszăpezire au început să intervină și pe traseele secundare și trotuare, azi continuând efortul în aceste zone. În acest interval, au fost împrăștiate 90 de tone de material antiderapant, pentru a limita formarea poleiului. Totodată, continuă operațiunile de deszăpezire și degajare a zăpezii, cu peste 350 de angajați și 20 de utilaje realizate de SaluT și societățile municipalității, sprijiniți de 20 de persoane private de libertate, implicate în activități de curățare a domeniului public. Sistemul centralizat de încălzire funcționează în parametri normali și Colterm a crescut temperaturile pentru ca frigul să nu fie resimțit în case. Colterm are stocuri suficiente pentru a traversa această perioadă friguroasă. Stocurile de gaze (42.000 Mwh) și cărbune (43.500 tone) sunt mai mult decât suficiente pentru perioada următoare. În prezent CET Sud consuma aproximativ 1.000 tone de cărbune zilnic. În ceea ce privește transportul public, refugiile stațiilor de călători au fost curățate, iar echipele degajează în continuare zăpada din alveolele pentru mijloacele de transport”, a comunicat primăria.

În ceea ce privește activitatea de deszăpezire de care ar trebui să se coupe firma primăriei SaluT, consilierul local Roxana Iliescu a precizat: „SaluT, firma nouă înființată de administrația USR, prinsă cu izmenele-n vine de ninsoare! Referitor la utilajele cu care s-a pregătit această societate pentru asigurarea serviciului de deszăpezire și combaterea poleiului, aflați următoarele: au închiriat 4 autobasculante echipate cu lamă și răspânditor materiale antiderapante în noiembrie 2025 (conform anunțului postat pe site-ul societății); au închiriat 3 bucăți plug și 3 bucăți împrăștietoare compatibile cu cele 3 măturătoare deținute pentru efectuarea serviciului de salubrizare (conform anunțului de pe SEAP nr DA39143380 din 24.10.2025). Atât s-a putut! Bine, primarul Fritz ne anunță triumfător că astăzi sunt mobilizați “aproape 350 de angajați și 20 de utilaje ale operatorilor SaluT, STPT, Horticultura, SDM, Aquatim, Colterm, RETIM, Bariera și Rogera (…)”. Întrebarea mea este… care-i temeiul legal in baza căruia pui societățile menționate (altele decât SaluT) să presteze alte servicii decât cele pe care le au în contractul cu municipiul?! Și mai mult decât atât, cum vor deconta aceste societăți pretinsele servicii cerute acum de primar? Nu de alta, dar am citit inclusiv faptul că cei de la STPT curăță stațiile de transport in comun, în condițiile în care cei de la SaluT au trecută această sarcină în contractul cu municipiul și sunt plătiți pentru asta. Disperare și incompetență, despre asta este vorba!”.