Va fi cea mai mare investiție pe segmentul său din toată zona de vest a României, iar partea cea mai frumoasă este că are loc în județul Timiș. Veștile bune nu se opresc încă aici: lucrările merg atât de bine, încât au devansat graficul stabilit și nu se mai pune problema ca ele să nu fie gata în 2027.

Este vorba de Centrul de Recuperare Medicală, Ortopedie și Traumatologie  din Lovrin, o investiție în valoare de 11 milioane de euro, în care contribuția Consiliului Județean Timiș este de 7 milioane de euro.

”Sunt foarte mulțumit de modul în care decurg lucrările. Fără nici un fel de exagerare, pot spune că graficul a fost devansat și se înaintează mai repede decât era prevăzut. Asta se întâmplă pentru că avem parte de o firmă serioasă, iar banii de la Consiliul Județean Timiș vin la timp. Sper să o țină tot așa”, spune Marius Graur, primarul comunei Lovrin.

Noul centru de la Lovrin va utiliza resursele geotermae din localitate, iar clădirea obiectivuluii va avea trei nivele, 43 paturi de spital, 21 saloane, 16 paturi pentru tratament, facilități moderne, bazine cu apă geotermală, dar și dotări de ultimă generație. De asemnea, sunt prevăzute o piscină cu acoperiș retractabil și echipamente pentru tratamente moderne.

Proiectul vine în sprijinul nevoii crescânde de servicii medicale specializate în recuperare ortopedică și traumatologică, oferind pacienților din județul Timiș o alternativă modernă și accesibilă la tratamente de specialitate.