Conform mai multor consilieri locali, primarul Dominic Fritz și USR fac scut în jurul concernului german RER, partenerul Consiliului Local Timișoara în societatea Retim SA.

Iată ce spune consilierul local Roxana Iilescu: „Când trebuie să transmită anumite informații de interes public în legătură cu activitatea economică a societății, Retim SA trimite la plimbare consilierii locali, iar primarul Fritz… la Oradea! Da, ați citit bine! In totala desconsiderare, primarul Fritz ar fi vrut ca în loc sa ne fie transmise documentele solicitate de către Retim SA, noi, consilierii locali sa ne încolonăm și să mergem la sediul societății, să le consultăm acolo. Adică, în Oradea!!! Toți sau pe rând, în ce zile, în ce intervale orare, să studiem mii de documente (după spusele primarului), nu ne-a zis nimeni… Ceva mai ridicol de atât eu nu mi-am putut imagina! In calitate de membri ai Adunării Generale a Acționarilor acestei societăți și în calitate de consilieri locali, am cerut: 1)să ni se comunice toate Contractele încheiate de Retim SA cu SC RER Recuperare Ecologică și Reciclare SRL și orice altă societate comercială în cadrul căreia concernul RER deține un portofoliu egal sau mai mare de 50% din părțile sociale/ acțiuni, în intervalul 2020-2025; 2)facturile și plățile efectuate în baza acestor contracte. Motivul pentru care am solicitat aceste documente? Un semn de întrebare absolut legitim, referitor la sumele pe care Retim SA, societate în care, repet, CLT deține 50% din acțiuni, le-a plătit și le plătește în continuare diverselor firme înființate de celălalt acționar al societății, concernul nemțesc RER! În mod evident, odată cu semnarea acestor contracte și efectuarea plăților aferente, suntem în situația în care profitul societății este diminuat, an de an, în detrimentul acționarului Consiliul Local Timișoara, dar în beneficiul firmelor din concernul nemțesc RER. Câte astfel de contracte au fost semnate în ultimii 5 ani, la ce nivel se ridică sumele plătite, pentru ce servicii sunt plătite, fix asta vrem să aflăm în mod absolut legitim. Din fericire, propunerea primarului a picat la vot. În schimb, majoritatea consilierilor locali de la PSD, PNL și AUR, au decis transmiterea acestor documente de către Retim SA în format electronic și într-un termen de 30 zile. Cat despre consilierii locali USR, aceștia s-au poziționat în favoarea conduitei abuzive a Retim SA, de a ține la secret documentele pe care le-am cerut în legătură cu activitatea economică a acestei societăți. Pentru USR contează mai mult ținerea la secret a acestor documente, decât demersul absolut legitim a consilierilor locali de la PSD, PNL și AUR de a afla cum sunt cheltuiți banii unei societăți care aparține, repet, în proporție de 50% Consiliului Local Timișoara! Astfel, consilierii USR au votat împotriva demersului nostru de informare, consilierii PSD, PNL și AUR, pentru! Cu 11 voturi pentru și 8 împotrivă, Retim trebuie să comunice documentele solicitate, pe suport electronic, în 30 de zile!”.

De asemenea, consilierul local Ilie Vasile Sîrbu consideră că șefii RETIM sfidează Consiliul Local Timișoara: „Am asistat la un episod grav pentru administrația locală din Timișoara: o demonstrație de dispreț față de autoritatea Consiliului Local și față de dreptul legal al consilierilor de a-și exercita mandatul. În ședința în care pe ordinea de zi existau puncte exclusiv legate de activitatea societății RETIM SA, niciun reprezentant al conducerii acestei companii nu a fost prezent. Zero explicații, zero respect instituțional. Mai mult decât atât, atunci când s-au solicitat documente de interes public – contractele încheiate între RETIM SA și firmele din concernul german RER, precum și facturile și plățile aferente pentru perioada 2020–2025 – ni s-a transmis un refuz mascat sub forma unei invitații batjocoritoare: să ne deplasăm la sediul societății din Oradea pentru a consulta „mii de documente”. A fost o tentativă evidentă de intimidare și blocare a activității consilierilor locali. În loc să ni se comunice documentele în format electronic – așa cum prevede legea transparenței și a accesului la informații – conducerea RETIM, susținută politic de primarul Dominic Fritz și de consilierii USR, a încercat să ne trimită „la plimbare”. Reamintesc un fapt esențial: Consiliul Local Timișoara deține 50% din acțiunile RETIM SA. Suntem membri în Adunarea Generală a Acționarilor și, prin lege, avem dreptul nu doar să cerem, ci să primim informații complete despre modul în care sunt cheltuiți banii societății. Solicitarea noastră este simplă și legitimă: câte contracte a încheiat RETIM cu firmele controlate de concernul RER; ce sume au fost plătite și pentru ce servicii; cum se justifică aceste cheltuieli care, an de an, diminuează profitul societății – adică și banii Timișoarei – în beneficiul firmelor-satelit ale acționarului privat. Din fericire, majoritatea consilierilor locali PSD, PNL și AUR au respins tentativa de intimidare și au votat pentru obligarea RETIM SA să transmită documentele cerute în format electronic, în termen de 30 de zile. Consilierii USR au votat împotriva acestui demers de transparență, alegând să apere secretizarea informațiilor în locul dreptului cetățenilor de a ști cum sunt cheltuiți banii orașului. Cu 11 voturi pentru și 8 împotrivă, adevărul va trebui să iasă la lumină. Ce s-a întâmplat în această ședință nu este doar un diferend administrativ. Este o tentativă periculoasă de știrbire a rolului Consiliului Local, o formă de presiune asupra consilierilor care îndrăznesc să întrebe și să ceară socoteală. Eu nu pot accepta ca mandatul încredințat de timișoreni să fie tratat cu dispreț, iar transparența să fie sacrificată de dragul unor interese private. Consilierii locali nu sunt decor și nici obstacol pentru afaceri netransparente. Sunt reprezentanții cetățenilor, iar noi avem datoria să ne facem treaba până la capăt”.