Creştinii ortodocşi i-au sărbătorit pe Sfinţii Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură-de-Aur. Toate instituţiile de învăţămînt teologic din ţară îşi sărbătoresc patronii, deoarece Sfinţii Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură-de-Aur sunt consideraţi întemeietorii teologiei şi învăţămîntului creştin la nivel academic. De asemenea, în această zi, Catedrala Metropolitană din Timișoara își sărbătorește unul dintre hramuri, cel de-al doilea fiind în septembrie, de sărbătoarea Sfântului Iosif Cel Nou de la Partoș. Sărbătorirea Sfinților Trei Ierarhi în comun a fost aleasă tocmai pentru a evidenţia harul dumnezeiesc, cu totul deosebit, al acestora, chiar dacă numele fiecăruia în parte mai este pomenit în cursul aceleiaşi luni: Sfântul Vasile cel Mare (1 ianuarie), Sfântul Grigorie Teologul (25 ianuarie) şi Sfântul Ioan Gură-de-Aur (27 ianuarie). Sfinții Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur sunt reprezentanții străluciți ai unei perioade bogate atât în dispute, dar și în elaborări teologice de mare valoare, din epoca patristică. Biserica i-a numit „stâlpi ai Ortodoxiei” și „mari dascăli” ai creștinătății, și pe bună dreptate: ei s-au remarcat atât ca misionari, cât și ca moraliști și dogmatiști, aducând o contribuție valoroasă la limpezirea problemelor, pe atunci discutate – trinitare, hristologice și pnevmatologice.

