Consilierii locali timișoreni au aprobat în cadrul ședinței extraordinare de miercuri plata sumei de 20.000.000,00 lei inclusiv TVA, reprezentând pierderi tehnologice induse, aferente anului 2023, din prestarea serviciului public de producţie, transport, distribuţie şi furnizare a energiei termice în sistem centralizat.

Conform raportului de specialitate al primăriei, „valorile ridicate ale pierderilor reale din SACET (Serviciul public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat), rezultate în anul 2023, sunt cauzate de vechimea rețelelor termice precum și de starea acestora rezultată din exploatarea și întreținerea necorespunzătoare în ultimii 15 ani de către Compania Locală de Termoficare Colterm SA – în insolvență (nerespectarea obligațiilor de a asigura continuitatea serviciului în condiții de eficiență economică și siguranță, intervenind de mai multe ori în aceeasi locație pentru identificarea și remedierea unei avarii dovedind lipsă de organizare și profesionalism, de a lua măsurile necesare pentru întretinerea și menținerea în stare bună a izolației termice a conductelor, instalațiilor, armăturilor și dispozitivelor de reglaj automat, de a elimina pierderile prin neetanșeități, precum și reglarea corectă a parametrilor agentului termic). Toate aceasta au condus atât la creșterea pierderilor prin transfer termic, dar mai ales la o creștere accentuată a pierderilor masice de agent termic sub formă de apă fierbinte/apă caldă. O altă cauză de creștere continuă a pierderilor din SACET, o reprezintă supradimensionarea sistemului față de consumatorii actuali alimentați, situație rezultată în urma numărului mare de debranșări și deconectări din ultimii 15 ani, atât din cauza considerentului preț-calitate serviciu cât și din calitatea raportului direct dintre operatorul de termoficare și consumatori. Pentru asigurarea confortului termic consumatorilor rămași în SACET, din cauza supradimensionării sistemului, o însemnată cantitate de energie termică produsă și intrată în sistemele de transport/distribuție este doar vehiculată prin rețelele termice, nefiind absorbită de către consumatori, iar astfel pierderile de energie prin transfer termic chiar dacă rămân cvasi-constante ca valoare, acestea cresc procentual de la an la an în raport cu energia termică livrată consumatorilor”.

Care sunt pierderile reale pe anul 2023 la Colterm? Situația este: pierderi reale de căldură pe reţelele de transport 170.559,00 MWh (27,5%); pierderi reale de căldură pe reţelele de distribuţie 115.606,00 MWh (25,61%); total pierderi de căldură 286.165,00 MWh (44,27%); pierderi reale masice în reţeaua de transport - consum real de apă de adaos 1.724.821 mc; pierderi reale masice în reţeaua de distribuție (încalzire și apă caldă de consum) - consum real de apă de adaos 831.752 mc.

De asemenea, ni se mai spune: „Prin Hotărârea Consiliului Local nr. 234/06.05.2025 a fost aprobată plata sumei de 25.000.000 lei inclusiv TVA, reprezentând pierderi tehnologice induse, aferente anului 2023, din prestarea serviciului public de producţie, transport, distribuţie şi furnizare a energiei termice în sistem centralizat, iar prin Hotărârea Consiliului Local nr. 381/22.07.2025 a fost aprobată plata sumei de 25.000.000 lei inclusiv TVA, reprezentând pierderi tehnologice induse, aferente anului 2023, din prestarea serviciului public de producţie, transport, distribuţie şi furnizare a energiei termice în sistem centralizat”.