
Primăria Timișoara lansează licitația pentru închirierea a 14 spații comerciale și de birouri situate în cartierele istorice Cetate, Fabric, Iosefin și Elisabetin, pentru o perioadă de cinci ani. Prețurile de pornire variază între 5 și 16 euro/mp/lună. Data licitației va fi anunțată în timp util. Spațiile vor fi atribuite ofertanților care propun cel mai bun preț, iar dacă pentru un spațiu nu se depun cel puțin două oferte calificate, Primăria Timișoara va relua procedura, conform legislației în vigoare.
Spațiile disponibile sunt situate astfel: trei pe strada Augustin Pacha, unul în Piața Unirii, unul pe strada Matei Corvin, unul pe bd. Regele Carol I, unul pe strada Iuliu Maniu, două pe strada Remus și câte unul pe strada Dr. Pavel Vasici Ungureanu, Str. Iuliu Grozescu, Str. Virgil Onițiu, bd. 16 Decembrie 1989 și Piața Traian. Sunt excluse activitățile tip vânzare de produse second-hand, jocuri de noroc, farmacie, amanet sau schimb valutar.

Tentative de închiriere a unor spații din patrimoniul orașului au mai existat, dar nu toate reușite. De exemplu, ultracentrala fostă florărie din Piața Victoriei este și astăzi goală, sediu doar pentru găinațul porumbeilor, deși a fost dată ca închiriată în comunicate.

Municipalitatea nu se lasă nici când vine vorba despre achiziții imobiliare. După dorința de a negocia direct prețul de cumpărare pentru vila Muhle sau, mai demult, după cumpărarea în campania electorală pentru localele din 2024 a imobilului din Fabric, vizavi de Biserica Millenium, care ar fi trebuit să devină - chipurile - grădiniță, dar de care nu s-a atins nimeni până acum, Primăriei Timișoara i s-a făcut poftă de noi cumpărături de case. De această dată în vizor se află imbilul istoric de pe strada Treboniu Laurean nr. 10, care s-ar vinde la un preț de chilipir de doar 650.000 de euro, iar valoarea de piață ar fi de 1.050.000 de euro.
Oare de ce mai-marii Primăriei Timișoara, dacă tot se simt atât de pricepuți în imobiliare, nu-și deschid o agenție de profil pe numele lor, ca persoane fizice, în care să se joace de-a vânzări/cumpărări și închirieri pe banii personali, nu pe bani publici?

