Un grup de 16 tineri de origine română din Statele Unite ale Americii au ajuns în această săptămână la Grădinari, în Caraș Severin, pentru a lua parte la o experiență unică de voluntariat și de reconectare cu rădăcinile lor. Tinerii vin din zona Chicago, Texas și California cu sprijinul Romanian United Fund (RUF), o organizație care încurajează implicarea diasporei române în proiecte sociale din România și au decis să vină în țară în timpul vacanței, să participe activ la refacerea unor case din mediul rural și să dea o mână de ajutor la Grădinari. Aceștia locuiesc în sat și muncesc toată săptămâna, iar vineri și sâmbătă, lor li se vor alătura și alți voluntari pentru a da culoare acestei comunități rurale, în a doua etapă a evenimentului organizat de Asociația Acasă în Banat.

Evenimentul „Color the Village” de la Grădinari va avea în perioada 4-5 iulie 2025 o a doua etapă, de finisare a unor obiective, dar și de a renova câteva case noi, în plus față de cele 30 realizate inițial la începutul lunii iunie. Înscrierile pentru voluntari sunt încă deschise, așadar cei care doresc să participe activ la această transformare pot afla detalii pe pagina de socializare a organizației.

„Color the Village” este un program inițiat în 2019 de Asociația Acasă în Banat, cu scopul de a revitaliza satele din Banat prin intervenții directe asupra patrimoniului construit și prin implicarea activă a voluntarilor. Până acum, au fost desfășurate 7 ediții, în localitățile Eftimie Murgu, Racovița, Ilidia, Fărășești, Valeapai, Altringen și, în acest an - Grădinari. În total, peste 200 de obiective au fost renovate și transformate cu ajutorul a mii de voluntari din toată țara și din străinătate.