Președinte ales, Klaus Iohannis, vine la Timișoara, în 16 decembrie

Au trecut, iată, 25 de ani de la evenimentele din decembrie 1989 de la Timișoara. O perioadă de încercări, de căutări perpetue și de prea puține regăsiri, un sfert de veac în care, cel puțin, am reînceput să gândim și să ne exprimăm liber.
Timișoara se pregătește să îmbrace haine cernite, în amintirea martirilor săi, uciși de gloanțele unui sistem muribund. „Comunismul s-a născut pe Neva și a murit pe Bega”, ne place nouă, bănățenilor, să spunem. Însă, cu ce preț? Cu jerfta a sute de timișoreni, mulți dintre ei plătind prețul suprem pentru libertatea de astăzi. Pe aceștia trebuie să-i comemorăm, să le cinstim memoria în acest moment special pentru orașul nostru și să nu uităm ce s-a întâmplat în urmă cu 25 de ani pe străzile Timișoarei.
Manifestările de la Timișoara vor fi onorate, în acest an aniversar, de preşedintele ales, Klaus Iohannis, care va veni în orașul de pe Bega în 16 decembrie. „Aşa cum am promis, pe 16 decembrie voi lua parte, la Timişoara, la ceremoniile dedicate împlinirii a 25 de ani de la Revoluţia din 1989. Nu e simbol mai puternic şi nici dată mai intensă: pe 16 decembrie aş vrea să fim cât mai mulţi acolo şi să ne amintim de eroii noştri de la Timişoara şi de faptul că anul acesta se împlineşte un sfert de veac de când ei nu mai sunt”, a scris Iohannis. „Vreau ca acest moment să fie un legământ că tot ceea ce am câştigat în decembrie 1989 nu vom pierde niciodată!”, a adăugat el.
Anton BORBELY

Programul aniversării a 25 de ani de la Revoluția de la Timișoara

Marți, 16 decembrie
 „Altar” – Asociaţia Luptătorilor din Timişoara Arestaţi în Revoluţie
Ora 09: Vizită la Penitenciarul Popa Şapcă – prezentare de carte despre Revoluţie, expoziție foto
Ora 12.30: Vernisajul expoziţie cu tema Revoluţia din 1989, la Opera Naţională Română
Ora 15: Şedinţă festivă a Consiliului Local Timişoara, dedicată comemorării a 25 de ani de la Revoluţia Română – Sala Operei Naţionale Române.
Ora 17.30: Procesiune cu torţe şi lumânări din locul de unde a început Revoluţia, casa pastorului László Tökés, pe traseul: Piața Sfânta Maria – B-dul. 16 Decembrie 1989 – Podul Traian – B-dul. Regele Ferdinanad – Catedrala Mitropolitană din Timişoara. Alaiul se va opri şi va depune lumânări şi candele pe treptele Catedralei, în memoria tinerilor ucişi în Revoluţie.
Ora 18: Corul Contrast al Operei Naționale Române din Timişoara: piese în memoria eroilor martiri, care s-au jertfit acum 25 de ani pentru libertate. Moment de aducere aminte şi reculegere pe treptele Catedralei Mitropolitane. 
Ora 18.30: Biblioteca Judeţeană Timiş marchează 25 de ani de Libertate printr-o nouă ediţie „Lecturi aprinse” pe treptele Catedralei Mitropolitane din Timişoara
Ora 19: Concert de colinde susţinut de Corul Naţional de Cameră Madrigal la Opera Naţională Română. Conducerea dirijorală: Anna Ungureanu.
„Altar” – Asociaţia Luptătorilor din Timişoara Arestaţi în Revoluţie
Ora 20: Momente de reculegere şi aprinderea de candele în Piaţa Victoriei, în memoria victimelor revoluţiei române din Decembrie 1989.
Asociaţia „17 Decembrie a răniţilor şi a familiilor îndoliate din revoluţia 1989”
Ora 23:45: Liturghie la Biserica Martirilor din Timişoara, str. Dumitru Jugănaru (fosta Albac), nr.10

Miercuri, 17 decembrie – Zi de doliu
Toate instituţiile şi autorităţile publice de pe raza municipiului Timişoara sunt obligate ca în ziua comemorării să arboreze drapelul de stat al României.
Asociaţia „17 Decembrie a răniţilor şi a familiilor îndoliate din revoluţia 1989”
Ora 07.30: Primirea invitaţilor din ţară, la sediul asociaţiei (Calea Şagului, nr.7)
Ora 10: Slujba de pomenire a eroilor-martiri – Catedrala Mitropolitană din Timişoara, depunere de coroane
Ora 12: Slujba de pomenire a eroilor martiri la Biserica Martirilor din Timişoara, str. Dumitru Jugănaru (fostă Albac), nr.10; depunere de coroane
Ora 13:30: Deplasare la Cimitirul Eroilor
Ora 14: Slujba de pomenire a eroilor martiri şi parastas la Cimitirul Eroilor; depunere de coroane
Ora 17.17: Lansarea cărţii Asociaţiei, sala de consiliu a Primăriei Timișoara
Ora 19: Moment de reculegere cu lumânări în memoria eroilor martiri ai Revoluţiei, pe treptele Catedralei Mitropolitane

Joi, 18 decembrie
Forumul Revoluţiei din Decembrie 1989 „Libertatea – Timișoara”
Ora 18.30: Comemorarea a 25 de ani de la Revoluţia din Decembrie 1989 pe scările Catedralei Mitropolitane
Timişoara – colinde şi corul Teologic din oraș; depunere de candele în memoria eroilor – martiri

Vineri, 19 decembrie
Ora 09: Simpozion “Timişoara, 25 de ani de la declanşarea Revoluţiei Române”, organizat de Fundaţia Naţională a Revoluţiei din Decembrie 1989 Timişoara, în colaborare cu Forumul Revoluţiei din Decembrie 1989 „Libertatea – Timişoara”, Asociaţia „16 Decembrie Timişoara 1989” şi Asociaţia Revoluţionară „Frăţie, Egalitate, Colaborare, Cooperare”. Locaţie: Aula Magna a Universităţii de Vest Timişoara.
Ora 17.30: decernarea titlului de Cetățean de Onoare lui Robert Dornhelm, regizor austriac de origine română, născut în Timișoara – la Filarmonica „Banatul Timișoara”
Ora 18: În cadrul proiectului „După 25 de ani” va avea loc proiecţia „Recviem pentru Dominic”, un film de Robert Dornhelm. El a fost nominalizat în mai multe rînduri la premiul Oscar pentru filmele documentare. „Recviem pentru Dominic”, nominalizat la Globul de Aur –  la categoria „Cel mai bun film străin” –  a fost realizat în Decembrie 1989, în timpul Revoluției din Timișoara și este inspirat de o întâmplare reală cu caracter autobiografic. Proiecția va avea loc la Filarmonica „Banatul Timișoara”.
Ora 19.30: Concert „Requiem in re minor de Wolfgang Amadeus Mozart”, interpretat de corul si orchestra Filarmonicii Banatul - la Filarmonica „Banatul Timisoara”. Soliști: Crina Vezentan, soprană la Opera Națională Română Timișoara, Andrada Ioana Roşu, mezzosoprană la Opera Națională Română Cluj-Napoca, Tiberiu Simu, tenor la Opera Națională Română Cluj-Napoca, KS Walter Fink, bas bariton la Opera de Stat din Viena, dirijor: Wolfgang Groehs – Austria, dirijor cor: Lucian Oniță-Filarmonica de Stat „Banatul Timișoara”.
Filmul „Recviem pentru Dominic” și concertul „Requiem in re minor de Wolfgang Amadeus Mozart” vor fi proiectate pe două ecrane amplasate în Piața Victoriei.

Sâmbătă, 20 decembrie
În 20 decembrie 1989, Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România.
Asociaţia „Memorialul Revoluţiei 16-22 decembrie 1989 Timișoara”
Pelerinaj la București “Pe urmele cenușii Eroilor – Martiri timișoreni dispăruți în Revolutie”.  Urmaşii şi membrii familiilor îndoliate vor face un Pelerinaj la Bucureşti „Pe urmele Martirilor şi a Cenuşii Eroilor timişoreni”, dispăruţi în Revoluţia din Decembrie 1989. Se vor depune coroane în Piaţa Universităţii și la: monumentul din Piaţa Revolutiei, Crematoriul „Cenu­şa”, Cimitirul Eroilor, “Biserica suspendata” din Popeşti-Leordeni, unde se va oficia o slujbă de pomenire lângă gura de canal „Castaforum” –  locul în care s-a aruncat cenuşa Eroilor – Martiri timişoreni dispăruţi în Revoluţia de la Timişoara.
Ora 09: Simpozion “Timişoara, 25 de ani de la declanşarea Revoluţiei Române”, organizat de Fundaţia Naţională a Revoluţiei din Decembrie 1989 Timişoara, în colaborare cu „Forumul Revoluţiei din Decembrie 1989 Libertatea – Timişoara”, Asociaţia „16 Decembrie Timişoara 1989” şi Asociaţia Revoluţionară „Frăţie, Egalitate, Colaborare, Cooperare”. Locaţie: Aula Magna a Universităţii de Vest Timişoara”.
Piaţa Victoriei
Ora 19: Concert „Rock pentru Revoluţie”
Trupe invitate: „Pro Musica”, „Phoenix”, „Riblja Čorba” și „Bajaga i Instruktori”
 
Duminică, 21 decembrie
Asociaţia „Memorialul Revoluţiei 16-22 decembrie 1989 Timișoara”
Pelerinaj la Slatina, jud. Olt – „Pe urmele Martirilor timişoreni dispăruţi în Revoluţie”. Se vor depune coroane la Troiţa Eroilor Români din centrul oraşului - Unitatea Militară de Poliţie din Slatina (Poarta II) - şi la Spitalul Judeţean Slatina. Apoi,  va avea loc o slujbă de pomenire, depuneri de coroane, urmată de rugăciuni şi  colinzi.
Partenerii evenimentului sunt: Primăria Municipiului Timişoara, Casa de Cultură a Municipiului, Filarmonica „Banatul Timişoara”, Institutul Cultural Român, Institutul Cultural Român din Viena, Forumul Cultural al Austriei la Bucureşti şi Asociaţia Culturală „Musikforum Europa Arad” – sub Înaltul Patronaj al Ambasadei Republicii Austria la Bucureşti şi al Consulatului Onorific al Austriei la Timişoara.