În zilele de 23, 24 și 25 octombrie, la Timișoara, pe parchetul Sălii Sporturilor „Constantin Jude”, a avut loc primul turneu din ediția 2020-2021 al celei de-a doua ligi de fotbal în sală din România. Au participat echipele care alcătuiesc Seria 3 Vest a competiției, pe lângă această serie, mai fiind, Seria 1 Est și Seria 2 Centru.
În Seria 3 Vest a ligii a doua de fotbal în sală sunt echipele Șoimii Șimand, A.C.S. West Deva, Metropolitan Ișalnița și C.F.R. 1933 Timișoara.
Turneul a început vineri, 23 octombrie, atunci când, după primul joc, A.C.S. West Deva avea să învingă echipa Șoimii Șimand cu 5-1. În cel de-al doilea meci al zilei, C.F.R. 1933 Timișoara s-a impus în fața formației Metropolitan Ișalnița, 6-0.
C.F.R. Timișoara este o echipă de fotbal în sală nou-înființată, aici evoluând sportivi care s-au aflat și în echipa Informatica Timișoara, printre ei fiind Florin Matei, Theodor Lungu și Robert Vârlan (fost la Dunărea Călărași).
În ziua a doua a turneului, primul meci a adus față în față echipele A.C.S. West Deva și Metropolitan Ișalnița, iar la finalul celor 40 de minute ale disputei, echipa din Ișalnița s-a impus cu 8-1.
În cel de-al doilea joc al zilei de sâmbătă, 24 octombrie, gazda acestui turneu, C.F.R. 1933 Timișoara, a învins categoric, 13-1, formația Șoimii Șimand.
A urmat ultima zi a primului turneu, duminică, 25 octombrie. În primul joc, Metropolitan Ișalnița s-a impus cu 10-5 împotriva echipei Șoimii Șimand, iar C.F.R. 1933 Timișoara a dispus cu scorul final de 9-2 de echipa A.C.S. West Deva.
Meciul care a încheiat primul turneu, cel dintre C.F.R. 1933 Timișoara și A.C.S. West Deva, a fost unul foarte disputat, jucătorii celor două echipe depunând multă energie pentru a înscrie cât mai multe goluri, iar la finalul celor 40 de minute, tabela de marcaj a sălii timișorene avea să înregistreze 11 goluri.
Echipa gazdă a dominat jocul, iar după 15 secunde, prin Robert Vârlan, avea să țintească bara din dreapta portarului oaspeților. În minutul 2, A.C.S. West Deva avea să plece pe contraatac, dar Mihai Vesa nu a reușit să-l învingă pe portarul Theodor Lungu. Prin Florin Matei, C.F.R. 1933 Timișoara avea să-și treacă în cont o nouă bară, în minutul 5, de această dată fiind luată la țintă bara din stânga portarului oaspeților, chiar la rădăcina ei.
În minutul 6, Florin Matei avea să deschidă scorul, iar în minutul 10, Robert Vârlan l-a majorat, 2-0 în favoarea gazdelor, mingea fiind trimisă în vinclul porții apărate de Andrei Bozan.
Valentin Ilaș, antrenorul-jucător al echipei timișorene, avea să marcheze pentru 3-0, de pe dreapta, în minutul 11, după care, în minutul 13, Ionuț Nemțianu înscria pentru C.F.R. 1933 Timișoara și ridica scorul la 4-0. Robert Vârlan, în minutul 15, avea să înscrie ultimul gol al gazdelor în prima repriză, reușind, printr-un șut, să pună mingea în vinclul porții oaspeților, 5-0.
Oaspeții aveau să încheie prima repriză în ofensivă, iar încercările lor de a înscrie au dat rezultat. Astfel, în minutul 19, Sebastian Mateescu avea să înscrie primul gol al echipei din Deva și să stabilească rezultatul la pauză, 5-1.
În debutul reprizei a doua, Florin Matei avea să înscrie pentru C.F.R. 1933 Timișoara, 6-1, iar, în minutul 22, Ion Al-Ioani va marca pentru oaspeți, 6-2.
Au urmat perioade bune de joc spectaculos, în care echipa timișoreană a fost mai mereu în ofensivă, iar în minutul 25, Robert Vârlan avea să marcheze pentru Timișoara, 7-2.
Ultimele două goluri ale jocului au fost înscrise la final, în minutele 38 și 39, autori fiind Florin Matei și tânărul Ștefan Toader.
Așadar, C.F.R. 1933 Timișoara a obținut un nou rezultat pozitiv în acest turneu, iar după primul turneu este neînvinsă.

La startul jocului, jucătorii aflați pe parchetul de joc au fost:
C.F.R. 1933 Timișoara: Theodor Lungu - Florin Matei, Robert Vârlan, Valentin Ilaș, Răzvan Plopeanu. Antrenor, Valentin Ilaș;
A.C.S. West Deva: Andrei Bozan - Sebastian Mateescu, Mihai Vesa, Raul Dubere, Ion Al-Ioani. Antrenor, Sebastian Mateescu.

Următorul turneu al seriei 3 Vest din Liga a II-a de fotbal în sală va avea loc în luna noiembrie.
În celelalte două serii, se află echipele: în Seria 1 Est: A.C.S. Futsal Poli Iaşi, C.S.L. Sportul Ciorăşti, Futsal Ceahlăul Piatra Neamț, Fortius 2014 Buzău; Seria 3 Centru: Kereszthegy Remetea, A.S. Inter Gheorgheni, C.S.M. Targu Mureș, Korondy Junior 2017 Corund.
La meciul dintre C.F.R. 1933 Timișoara - Metropolitan Ișalnița s-a aflat în tribune selecționerul reprezentativei de fotbal în sală, seniori, a României, Robert Lupu, prezent aici să asiste la evoluțiile viitorilor selecționați în echipa națională a României pentru preliminariile „europeanului” din 2022.