La mai bine de o lună de la primul succes în actuala stagiune a ligii a doua de fotbal, A.S.U. Politehnica Timișoara a bifat cea de-a doua victorie în deplasare, pe gazonul stadionului „Municipal” din Drobeta Turnu-Severin, împotriva echipei A.C.S. Viitorul Pandurii Târgu Jiu.
Dacă în cea de-a doua etapă a ediției 2019/2020 a ligii secunde, „Băieții în Ghete” se impuneau pe „sintetic”-ul gorjean, în fața echipei C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu, 3-0, în cea de-a noua etapă a competiției, aveau să obțină încă trei puncte prin victoria repurtată cu 4-1 în fața celeilalte echipe din Târgu Jiu, Viitorul (fosta A.C.S. Energeticianul).
Timișorenii au deschis scorul, în jocul disputat în orașul de la malul Dunării, în minutul 14, prin golul marcat de Alin Manea, în minutul de prelungire al primei reprize, Adrian Ungureanu avea să mărească avantajul echipei timișorene, 2-0. Astfel, la vestiare, s-a intrat cu avantaj de două goluri pentru echipa în alb-violet.
Începutul reprizei a doua a aparținut gazdelor, A.C.S. Viitorul Pandurii Târgu Jiu reintrând în joc odată cu golul marcat, în minutul 58, de fundașul François Yabré, oaspeții având avantajul unui gol în fața echipei gazdă, 1-2.
În minutul 75, Marvin Schieb avea să înscrie golul prin care echipa timișoreană și-a refăcut diferența de două lungimi, 1-3. Mircea Axente a fost faultat în careul gazdelor de François Yabré, iar arbitrul jocului a dictat lovitură de la 11 metri pentru echipa timișoreană. În minutul 89, penalty-ul a fost executat de Mircea Axente, iar Timișoara stabilea scorul final al acestui joc, A.C.S. Viitorul Pandurii Târgu Jiu-A.S.U. Politehnica Timișoara 1-4.
Astfel, antrenorul principal al timișorenilor, Mugur Gușatu, a obținut primul succes cu echipa bănățeană de când a preluat-o, „Băieții în Ghete” confirmând, odată cu această victorie, evoluțiile bune pe care le-au înregistrat și în etapele trecute, aceste evoluții concretizându-se prin cele trei puncte prețioase din această a noua etapă.

La startul jocului, au răspuns prezent pe gazonul stadionului „Municipal” din Drobeta Turnu-Severin, următorii fotbaliști:
A.C.S. Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Bogdan Moga - François Yabré, Bogdan Porumb, - Darius Buia (Victor Astafei, minutul 43), Marius Cioiu, Andrei Dragu, Alexandru Negrean (Alexandru Gârbiţă, minutul 46), Paul Chiorean, - Vasile Pop (c), Alexandru Bădăuţă (Raul Hăjmăşan, minutul 85), Vlad Prejmerean. Antrenor: Cristian Lupuţ.
A.S.U. Politehnica Timișoara: Rareș Murariu - Cristian Scutaru, Ioan Mera (c), Călin Jurj, Alexandr Cherecheş, - Adrian Ungureanu (Bogdan Vasile, minutul 68), Alin Ignea, Alin Manea (Mariv Schieb, minutul 57), Cristian Dros, Călin Popescu 9Adrian Lazăr, minutul 85) - Mircea Axente. Antrenori, Mugur Guşatu (principal), Antonio Foale (secund).
Jocul a fost arbitrat de, Alina Peșu (centru), Daniela Constantinescu (asistent), Marilena Nan (asistent).

Succesul obținut de echipa timișoreană a însemnat încă trei puncte în clasamentul întrecerii, care, adăugate celor 6, până la această etapă, îi aduc, după nouă etape, un total de 9 puncte și urcare în clasament, de pe locul 16, loc pe care s-a aflat la începerea acestei etape cu numărul 9, pe locul 15.
Etapa viitoare, A.S.U. Politehnica Timișoara va juca pe propriul teren, gazonul arenei „Știința”, împotriva echipei A.C.S. „Campionii” Fotbal Club Argeş, sâmbătă, 5 octombrie, cu începere de la ora 14.