Campionatul Național de Fotbal U17 și U19 a ajuns la cea de-a treia etapă în ediția 2019/2020, iar după această a treia etapă, pe primul loc în clasamentele categoriilor de vârstă sub 17 ani și sub 19 ani se află Ripensia Timișoara.
Un început foarte bun de campionat pentru cele două categorii de vârstă ale Academiei „Ripensia”, antrenate de Ionuț Vucea, Cătălin Lungu (U17) și Cristian Petcu (U19). În prima etapă a competiției Ripensia Timișoara U17 s-a impus în deplasare, împotriva echipei C.S. C.F.R. Simeria U17, 9-0, iar Ripensia Timișoara U19 a învins, tot în deplasare, aceeași echipă din Simeria, dar la categoria de vârstă U19, 8-0.
În etapa a doua, cele două echipe ale Ripensiei, U17 și U19, nu au disputat meciuri, în Seria 9 a campionatului fiind înscrise pentru această ediție un număr impar de echipe, prin urmare, câte o etapă, fiecare echipă nu va evolua.

Duminică, 18 august, pe terenul arenei din cartierul timișorean Ciarda Roșie, Ripensia Timișoara U17 și U19 au jucat în cea de-a treia etapă a campionatului național dedicat acestor două categorii de vârste, adversare fiindu-le echipele omoloage din Hunedoara, C.S. Hunedoara U17 și C.S. Hunedoara U19. De reținut faptul că cele două echipe din Hunedoara, U17 și U19, se aflau pe primul loc după două etape.
Mai întâi, pe terenul arenei din cartierul timișorean mai sus amintit, Academia „Ripensia” s-a prezentat cu grupa de U19, grupă ce este antrenată de Cristian Petcu, multiplu campion naţional la nivel de copii şi juniori, alăturat în această vară proiectului Academia „Ripensia”, antrenorul Petcu urmând să se ocupe de implementarea strategiei de dezvoltare a centrului juvenil al clubului timișorean. Ripensia U19 a jucat cu omoloaga din Hunedoara, C.S. Hunedoara U19, iar la finalul celor 90 de minute ale disputei, Ripensia Timișoara U19 s-a impus cu scorul de 6-0.
Golurile au fost marcate de Vlad Degan (minutele 7, 28 și 75), Ion Vasluian (minutul 37), Marjan Marić (minutul 64) și Alexandru Benea (minutul 65).
Tinerii fotbaliști ai categoriei de vârstă U19 ani, antrenați de Cristian Petcu, au avut o evoluție bună de-a lungul acestui joc împotriva omoloagei din Hunedoara. Cu multă risipă de energie, dar și cu multă prudență în faza de apărare (au avut buturile porții bine ferecate de Cassian Ștefan, iar pe finalul jocului de Raul Gavrilă), Ripensia U19 a obținut primele trei puncte pe teren propriu în această ediție de campionat, terenul de la Ciarda Roșie fiind noua locație unde grupele Academiei „Ripensia” își vor susține jocurile oficiale de-a lungul anului competițional 2019/2020. Jocul eficient pe ofensivă a fost arma forte a echipei pregătită de Cristian Petcu, tinerii fotbaliști timișoreni pe lângă numeroasele ocazii avute la poarta adversarilor, au reușit, în șase rânduri să introducă balonul în plasa porții omoloagei din Hunedoara.
Echipa din Hunedoara, antrenată de Mircea Alic, nu a reușit să țină ritmul impus de Ripensia, cu toate că, după primirea primului gol, s-a instalat în ofensivă, fiind minute bune în jumătatea de teren a echipei gazdă. Treptat, treptat, tinerii fotbaliști sub 19 ani ai Hunedoarei se vor stinge, poate și copleșiți de căldura unui soare torid de august, mulțumindu-se din când în când să pericliteze poarta gazdelor, dar asta fără a produce vreo modificare a scorului. La pauză, Ripensia U19 conducea Hunedoara U19 3-0, iar după pauză, fotbaliștii antrenați de Cristian Petcu aveau să puncteze de încă trei ori.

La startul meciului, pe terenul de joc au spus prezent următorii fotbaliști:
Ripensia Timișoara U19: Cassian Ștefan (Raul Gavrilă, minutul 80) - Mădălin Sturzu (Damian Drăghia, minutul 76), Adrian Bain, Cosmin Gladun, Alexandru Benea, Petru Andreșoiu (Denis Lazea, minutul 20), Raul Volosciuc, Florin Dobie, Vlad Degan, Ion Vasluian (Eduard Agoston, minutul 76), Marjan Marić. Antrenor, Cristian Petcu.
C.S. Hunedoara U19: Alexandru Mușa (Dragoș Teslici, minutul 81) - Andrei Toma (Abel Csompo, minutul 46), Denis Guță, Gabriel Rusu, Alexandru Stoica, Alexandru Lingurar (Leandro Scurtu, minutul 79), Andrei Cămărășan, Vlăduț Hlubik, Răzvan Teslici (Alexandru Fara, minutul 46), Daniel Chelemen (Gabriel Totoi, minutul 81), Andrei Bortaș. Antrenor, Mircea Alic.
Meciul a fost arbitrat de Marius Omuţ (centru), Marius Matica (asistent), Diana Ilie (asistent). Au văzut cartonașe galbene, Daniel Chelemen și Gabriel Rusu, ambii fotbaliști din echipa Hunedoarei.
În urma acestui rezultat, Ripensia Timișoara U19 se află pe primul loc în clasamentul Campionatului Național U19, Seria 9, cu un total de 6 puncte acumulate după două jocuri, cu 14 goluri marcate și niciunul primit. Etapa viitoare, cea de-a patra, Ripensia U19 va evolua în deplasare, împotriva echipei C.S. Ineu (locul 7, ultimul, un punct). Jocul va avea loc miercuri, 21 august.
De remarcat că, din rândul acestei categorii de vârstă a Academiei „Ripensia”, U19, Ion Vasluian, titular în jocul de campionat în echipa Ripensia U19, a fost convocat în lotul naționalei de fotbal U18 a României pentru două partide amicale cu Albania U18, iar în cele de-al doilea joc amical împotriva naționalei similare a Albaniei, Vasluian a marcat cel de-al doilea gol pentru „tricolori”, aceștia impunându-se cu 4-1. În ambele jocuri ale „naționalei”, Ion Vasluian a început titular.

În celălalt meci al campionatului național de fotbal, cel de U17, Ripensia Timișoara U17 a întâlnit omoloaga din Hunedoara, C.S. Hunedoara U17, iar la finalul celor 90 de minute ale confruntării, oaspeții au fost surcalsați, 10-1. Tinerii fotbaliști antrenați de Cătălin Lungu și Ionuț Vucea și-au asigurat încă din prima repriză o diferență consistentă în fața echipei din Hunedoara, 8-0, astfel că, în repriza a doua au avut o evoluție mai puțin fructuoasă pe faza ofensivă. În repriza a doua, oaspeții aveau să înscrie primul gol, prin minutul 81. A fost un gol spectaculos, mingea poposind în plasa porții gazdelor după un șut expediat de la aproximativ 25, 30 metri de buturile Ripensiei, ușor lateral dreapta. În finalul jocului, Ripensia a mai punctat de două ori, astfel că, și în repriza a doua avea să fie câștigătoare, 2-1.
Pentru Ripensia Timișoara U17 au marcat, Narcis Vőrős (minutele 3, 11, 15, 36, 38 și 44), Răzvan Dan (minutele 8 și 89), Armin Iseini (minutul 35), Andrei Balaci (minutul 90). Pentru echipa din Hunedoara, unicul gol a fost marcat de Kevin Fara (minutul 81).

La startul jocului, pe teren au fost:
Ripensia Timișoara U17: Raul Gavrilă (Matei Horvath, minutul 46) - Andrei Buhăceanu (Marian Simion, minutul 66), Marcel Coltis, Rafael Tot, Cristian Buhăceanu, Alex Balabuc (Alin Bălan, minutul 46), Tudor Ghiriș, Victor Siminiceanu, Armin Iseini (Paul Ungureanu, minutul 61), Narcis Vőrős (Andrei Balaci, minutul 46), Răzvan Dan (cpt.). Antrenori, Ionuț Vucea și Cătălin Lungu.
C.S. Hunedoara U17: Dragoș Teslici - David Pop, Cristian Gall (Lucas Vlangăr, minutul 84), Dan Damian, Denis Scrobaniță, Camil Moldovan, Sebastian Lupușor, Răzvan Teslici (cpt.), Alexandru Lingurar (Nicolae Toma, minutul 46), Fabian Kovacs (Ciprian Bratu, minutul 46, Cristi Mituică, minutul 65), Kevin Fara. Antrenor, Daniel Dăscălescu.
Jocul a fost arbitrat de, Bogdan Guler (centru), Marius Matica (asistent), Diana Ilie (asistent).
În urma acestui rezultat, Ripensia Timișoara U17 devine lider în clasamentul seriei 9, cu un total de 6 puncte acumulate după două jocuri, 19 goluri marcate și unul primit. Etapa viitoare, Ripensia Timișoara U17 va evolua în deplasare, împotriva echipei C.S. Ineu (locul 2, 6 puncte).