Ediția 2017/2018 a ligii secunde de fotbal s-a încheiat odată cu etapa a XXXVIII-a, ultimele două etape fiind foarte „fierbinți”, mai ales pentru echipele din subsolul clasamentului.

Cea de-a XXXVII-a etapă a înregistrat cel de-al doilea „scor fluviu” al acestei ediții de ligă secundă, rezultatul fiind realizat de această dată, de o echipă vizitatoare (cel mai mare scor înregistrat în această ediție de ligă secundă, a fost în prima etapă, în jocul de la Timișoara, dintre A.F.C. Ripensia și A.C.S. Foresta Suceava, echipa timișoreană învingând cu 16-0). Este vorba despre C.S. Sportul Snagov, echipa ilfoveană impunându-se la Suceava, în fața echipei A.C.S. Foresta Suceava, cu rezultatul final de 0-11. Marcatorii golurilor ilvofenilor au fost, Viorel Lică (minutele 3 și 44), Claudiu Borţoneanu (minutul 14), Viorel Ferfelea (minutele 39 și 76), Cristian Bustea (minutul 40), Dragoş Hiuban (minutele 50, 84 și 87), Ayoub Tazouti (minutul 63), Alexandru Radu (din lovitură de la 11 metri, în minutul 65). Echipa gazdă, A.C.S. Foresta Suceava a fost retrogradată înainte de această etapă penultimă, ca urmare a rezultatelor înregistrate în meciurile susținute de-a lungul ediției de campionat.

Un alt scor ridicat a fost înregistrat la Șiria, acolo unde, pe gazonul stadionului „Otto Greffner”, A.F.C. U.T. Arad a cedat, 1-5, în fața echipei A.C.S. Dacia Unirea Brăila, ajunsă în vestul țării pentru a-și juca dreptul de a mai rămâne în liga secundă de fotbal și în viitoarea ediție. Și, iată că brăilenii au reușit să pună la Șiria o cărămidă la salvarea de la retrogradare. Pentru echipa bărăileană, cele 5 goluri au fost marcate de, Norbert Polgar (autogol, minutul 9), Marius Dima (minutul 19), Alexandru Pop (minutele 41 și 55), Paul Cubleşan (minutul 57). Unicul gol al echipei din Arad a fost marcat de Darius Buia (minutul 18). Pentru U.T. Arad, Albert Stahl a trimis balonul în bară, în minutul 81, iar în minutul 89, Darius Buia a ratat o lovitură de la 11 metri, trimițând balonul în bara porții brăilene.

La Uricani, în satul moldav, gazdele din comună, de la C.S. Știința Miroslava, au fost învinse de C.S. Luceafărul Oradea, 1-4, echipa ardeleană dându-le lovitura decisivă pentru retrogradarea în liga a treia. Unicul gol al echipei gazdă a fost marcat de Robert Căruță (minutul 60). Pentru echipa orădeană, marcatorii au fost, Vlad Rusu (minutele 5, 26 și 72, golul doi reușindu-l din 11 metri) și Bruno Rocha da Luz (minutul 57). Oaspeții, prin Răzvan Trif (minutul 67) și Calvin Valies (minutul 90+4), au lovit bara porți gazdelor.

Un al joc care s-a încheiat cu același rezultat înregistrat în meciul anterior, a avut loc la Balotești, gazdele de la C.S. Balotești fiind învinse de A.C.S. F.C. Academica Clinceni, 1-4. Oaspeții au înscris prin Andrei Blejdea (minutul 23), Paul Pațurcă (minutul 45), Cătălin Găină (minutele 50 și 57). În minutul 49, Valentin Andrei a marcat unicul gol al gazdelor în această dispută.

Pe gazonul stadionului din Afumați, gazdele de la C.S. Afumați au învins F.C. Metaloglobus București, 2-1, și au trimis astfel, echipa bucureșteană în speranțele unui rezultat bun în etapa următoare, pe propriul teren, dar și cu speranțele unui egal între Brăila și Tg. Jiu. Vasile Olariu a marcat primul gol al gazdelor, minutul 10, iar în minutul 34, pe contraatac, Robert Buduroi a înscris pentru 2-0. În repriza a doua, oaspeții au punctat în minutul 51, prin Mihai Potecea. Odată încheiată partida cu acest rezultat, echipa bucureșteană nu era sigură de rămânerea în liga secundă, ediția viitoare, ea urmând să aștepte până la finalul ultimei etape pentru a afla unde va juca anul competițional viitor.

După ce a jucat finala de Cupa României, A.F.C. Hermannstadt a revenit pe propriu gazon și a evoluat împotriva echipei C.S. Mioveni, de care a dispus cu 2-1. Echipa vizitatoare a deschis scorul, prin reușita lui Ionuţ Rădescu (minutul 55). În minutul 60, Ștefan Blănaru a egalat, iar în minutul 78, tot el a semnat golul victoriei echipei adelene.

Acest joc a fost pentru A.F.C. Hermannstadt, ultimul pe gazonul stadionului „Municipal” din Sibiu, arena ardeleană urmând să fie modernizată pentru a corespunde standardelor primei ligi de fotbal a României, în această ligă urmând să evolueze Sibiul antrenat de timișoreanul Alexandru Pelici, din viitorul an competițional. Până Arena ardeleană va corespunde cerințelor primei ligi, A.F.C. Hermannstadt ar putea juca câteva meciuri din prima ligă, la Alba Iulia.

Jocul dintre A.S.U. Politehnica Timișoara și A.F.C. Ripensia Timișoara s-a încheiat pe gaznul Arenei „Dan Păltinișanu” cu izbânda „Băieților în Ghete”, echipa în alb-violet impunându-se cu 2-1, prin golurile marcate de Ionuț Plămadă (minutul 11) și Carol Taub (minutul 83). Ripensia Timișoara avea să marcheze în minutul 15, prin reușita mijlocașului Adrian Ungureanu.

Singurul meci în care nu s-a marcat, în această etapă cu numărul treizeci și șapte, a fost cel jucat pe gazonul stadionului „Ion Comșa” din Călărași, cel dintre liderul A.F.C. Dunărea Călărași și ocupanta locului trei, A.F.C. Chindia Târgoviște. La capătul celor 90 de minute scorul a fost „alb”, 0-0.

În prima repriză, singura ocazie de notat a avut loc în minutul 36, gazdele, prin Silviu Pană, irosind o bună oportunitate, portarul echipei dâmbovițene, Mihai Aioani, reușind să-și salveze echipa de la gol. Gazdele au lovit bara, în minutul 63, prin Călin Cristea, iar în minutul 66, Cristian Cherchez a irosit o bună ocazie de a marca pentru oaspeți. Oaspeții au marcat, dar din off-side, prin Cristian Neguț, arbitrul anulând golul. În minutul 90+4, gazdele au irosit o ultimă ocazie de a marca, lovitura liberă executată de Cristian Pușcaș, de la 25 metri de poarta lui Aioani, fiind rezolvată de portarul târgoviștean. După acest rezultat, echipa antrenată de Dan Alexa nu avea asigurat, matematic, primul loc în clasamentul final al întrecerii.

Jocurile, C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu-A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş și C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare-Fotbal Club Argeş, au fost omologate, la „masa verde”, 3-0, în favoarea echipelor, Pandurii și Fotbal Club Argeș.

Astfel s-a încheiat o etapă cu un total de 39 goluri înscrise, echipele vizitatoare fiind mai prezente pe listele marcatoarelor și remarcându-se cu 30 de goluri, în timp ce gazdele, doar cu 9 goluri.

După această etapă, nu au fost cunoscute toate echipele retrogradate, ci doar patru, pentru locul 16, ultimul care ducea în liga a treia, fiind în horă, Metaloglobus București, Pandurii Tg. Jiu și Dacia Unirea Brăila.

Odată cu desfășurarea etapei a XXXVIII-a, aproape toate necunoscutele au fost rezolvate. Ultima etapă a ediției 2017/2018 marcând 18 goluri, în cele 7 meciuri jucate. Din cele 18 goluri, 10 au fost marcate de oaspeți, iar 8 de gazde.

Meciul dintre A.F.C. Ripensia Timișoara și C.S. Știința Miroslava, încheiat pe terenul de joc cu 3-2, în favoarea Riensiei, a fost omologat cu 3-0 în favoarea echipei timișorene. Departamentului de Competiţii a F.R.F. a luat această decizie, deoarece  stoperul Andrei Chindriş, titular în echipa din Miroslava, în jocul acesteia de la Timișoara, împotriva Ripensiei, era în stare de suspendare pentru acest joc.

În urma acestei decizii, golurile Științei Miroslava, împotriva Ripensiei, fiind anulate, putem consemna că etapa are un total de 16 goluri, gazdele reușind 8, iar oaspeții 8.

Un alt joc din această ultimă eteapă a avut scorul stabilit la „masa verde”. Echipa A.C.S. Foresta Suceava a anunțat F.R.F. că nu se prezeintă la Sînmartin, pentru jocul cu C.S. Luceafărul Oradea, preferând să piardă cu 0-3, prin neprezentare, decât să fie învinsă cum a fost în trecuta etapă, 0-11. Indiferent de rezultatul înregistrat în acest joc, A.C.S. Foresta Suceava a cunoscut, din urmă cu câteva etape, că din anul competițional viitor va evolua în liga a treia, rezultatele ei de pe terenurile de joc, aducând-o în acestă situație.

Primul joc al etapei a avut loc pe gazonul stadionului Municipal „Nicoale Dobrin”, din Pitești, acolo unde s-au confruntat, Fotbal Club Argeș și A.F.C. U.T. Arad. La capătul celor 90 de minute ale jocului, gazdele s-au impus la limită, 1-0, prin golul marcat de Daniel Şerbănică, în minutul 75.

Pe gazonul stadionului din Clinceni, A.C.S. F.C. Academica Clinceni a fost învinsă de C.S. Afumați, 0-2, golurile echipei din Afumați fiind marcate de Mugurel Dedu, minutele 35 și 37.

Prinse în hora retrogradării, A.C.S. Dacia Unirea Brăila și C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu au încheiat la egalitate, 1-1, jocul lor susținut pe gazonul stadionului Municipal din Brăila. În minutul 13, Alexandru Pop a deschis scorul pentru gazde, iar în minutul 51, George Tudoran a egalat pentru oaspeți.

La București, pe gazonul stadionului „Metaloglobus”, liderul, Dunărea Călărași, avea să se impună clar în fața echipei gazdă, trimițând-o în liga a treia în anul competițional viitor. Prin golurile marcate de Cristian Pușcaș (minutul 21) și Bodo Kanda (minutul 43), A.F.C. Dunărea Călărași și-a asigurat titlul de campioană în Liga a doua, iar din anul competițional viitor, echipa antrenată de Dan Alexa va evolua în prima ligă de fotbal a României.

Prin acest scor, A.C.S. Dacia Unirea Brăila și C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu, au rămas în Liga a doua și pentru viitoarea ediție a întrecerii, ultima retrogradată a ediției fiind F.C. Metaloglobus București.

Cealaltă echipă promovată fără emoții, la finalul acestei ediții de ligă secundă, în prima ligă, acolo unde va evolua din anul competițional 2018/2019, A.F.C. Hermannstadt, s-a impus la capătul celor 90 de minute ale jocului susținut pe gazonul stadionului „Dimitru Mătărău” din Ștefăneștii de Jos, în fața gazdelor de la C.S. Sportul Snagov. Golurile echipei ce a pierdut finala Cupei României, ediția 2017/2018, în fața echipei C.S. Universitatea Craiova, 0-2, au fost marcate de Claudiu Pamfile (minutul 27) și Ștefan Blănaru (minutul 42), A.F.C. Hermannstadt încheind cu un succes, 2-0, parcursul ei în această ediție a ligii secunde de fotbal.

C.S. Mioveni a învins pe propriul teren, stadionul orășenesc din localitatea argeșeană, 3-1, echipa C.S. Balotești și a încheiat această ediție a ligii a doua, cu un succes în fața propriilor suporteri. Golurile gazdelor au fost înscrise de Valentin Balint (minutele 60 și 76), Roberto Ayza (minutul 75). Pentru oaspeți, unicul gol al acestui joc a fost marcat de Petre Ioniţă (minutul 79).

Jocurile, A.F.C. Chindia Târgovişte-C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare și A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş-A.S.U. Politehnica Timișoara, au fost omologate cu rezultatele 3-0, favorabile echipelor, Chindia Târgoviște și Poli Timișoara.

Așadar, la finalul acestei ediții de ligă secundă, clasamentul se prezintă astfel:

1. A.F.C. Dunărea Călăraşi              38 jocuri, 75-24, golaveraj +51, 93 puncte;

2. A.F.C. Hermannstadt                  38 jocuri, 66-13, golaveraj +53, 91 puncte;

3. A.F.C. Chindia Târgovişte          38 jocuri, 71-28, golaveraj +43, 75 puncte;

4. Fotbal Club Argeş                        38 jocuri, 61-35, golaveraj +26, 68 puncte;

5. C.S. Afumaţi                               38 jocuri, 53-32, golaveraj +21, 68 puncte;

6. A.C.S. F.C. Academica Clinceni     38 jocuri, 63-54, golaveraj +9, 58 puncte;

7. A.S.U. Politehnica Timişoara        38 jocuri, 55-43, golaveraj +12, 57 puncte;

8. C.S. Luceafărul Oradea               38 jocuri, 65-59, golaveraj    +6, 53 puncte;

9. C.S. Mioveni                              38 jocuri, 54-46, golaveraj +8, 52 puncte;

10. C.S. Sportul Snagov                 38 jocuri, 51-37, golaveraj +14, 51 puncte;

11. A.F.C. Ripensia Timişoara         38 jocuri, 72-58, golaveraj +14, 48 puncte;

12. A.F.C. U.T. Arad                      38 jocuri, 60-55, golaveraj +5, 47 puncte;

13. C.S. Baloteşti                           38 jocuri, 54-74, golaveraj -20, 47 puncte;

14. C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu   38 jocuri, 49-57, golaveraj -8, 42 puncte;

15. A.C.S. Dacia Unirea Brăila          38 jocuri, 70-72, golaveraj -2, 41 puncte;

16. F.C. Metaloglobus Bucureşti       38 jocuri, 38-55, golaveraj -17, 41 puncte;

17. C.S. Ştiinţa Miroslava                 38 jocuri, 44-73, golaveraj -29, 37 puncte;

18. A.C.S. Foresta Suceava              38 jocuri, 35-106, golaveraj -71, 33 puncte;

19. A.F.C. A.S.A. Târgu Mureş          37 jocuri, 38-85, golaveraj -47, 31 puncte;

20. C.S. F.C. Olimpia Satu Mare       37 jocuri, 19-87, golaveraj -68, -50 puncte.

Potrivit clasării, A.F.C. Dunărea Călărași și A.F.C. Hermannstadt au promovat direct în prima ligă de fotbal a României. A.F.C. Chindia Târgoviște va juca barajul de promovare/menținere, împotriva echipei ce a încheiat play-out-ul ligii întâi pe locul 6, F.C. Voluntari. Barajul va cuprinde două manșe, mai întâi, la Voluntari, pe gazonul stadionului „Anghel Iordănescu”, sâmbătă, 9 iunie, iar miercuri, 13 iunie, pe gazonul arenei „Eugen Popescu” din Târgoviște.

Au retrogradat în liga a treia, F.C. Metaloglobus București, C.S. Știința Miroslava, A.C.S. Foresta Suceava, A.F.C. A.S.A. Târgu Mureş și C.S. F.C. Olimpia Satu Mare (ultimele două echipe fiind și desființate).

Din liga a treia, au promovat în liga a doua, urmând să evolueze aici de-a lungul anului competițional 2018/2019, C.S. Aerostar Bacău, Asociația Suporter Sipirit Club Farul ConstanțaA.C.S. Petrolul '52 Ploiești, A.C.S. Şirineasa (echipă ce a jucat la Petroșani și e posibil să evolueze în liga a doua cu numele de Jiul Petroșani), A.S. F.C. Universitatea Cluj.

Din prima ligă de fotbal au retrogradat, la capătul play-out-ului, direct, în liga secundă, A.S.C. Juventus București și A.C.S. Politehnica Timișoara.

În clasamentul golgeterilor ediției 2017/2018 din liga secundă de fotbal, atacantul Vlad Rusu (C.S. Luceafărul Oradea) a încheiat pe primul loc, reușind să înscrie un total de 26 goluri, locul doi a fost ocupat de atacantul Valentin Alexandru (A.F.C. Dunărea Călărași), cu un total de 24 goluri, iar cu un total de 19 goluri, pe locul 3, a încheiat Ndiaye Mediop (A.F.C. Ripensia Timișoara).

În anul competițional 2018/2019, în cea de-a doua ligă de fotbal a României vor putea fi înscrise 20 de cluburi, iar la finalul ediției, locurile 1 și 2 din clasament, vor promova direct în prima ligă, locul 3 va susține barajul (în două manșe) de promovare/menținere, urmând să joace cu ocupanta locului 6 din clasamentul final al play-out-ului primei ligi. Echipele clasate pe locurile 16-20, în ierarhia finală a întrecerii, vor retrograda, direct, în cea de-a trei ligă de fotbal a României.

Ediția 2018/2019 a ligii secunde de fotbal va începe în data de 4 august 2018 și urmează să se încheie în week-end-ul 1, 2 iunie 2019. În 2018 se vor juca 21 etape, ultima etapă din 2018 fiind programată în 8, 9 decembrie. Partea secundă a ediției va începe în 23, 24 februarie 2019.

Rămâne de văzut dacă acest program va rămâne așa cum a fost stabilit de Comitetul Executiv al F.R.F., din 4 iunie 2018, sau va mai suferi unele modificări. De asemenea, rămâne de văzut care vor fi cele 20 de echipe ce se vor înscrie în ediția viitoare a ligii secunde de fotbal. Oare vor putea evolua, în viitoarea ediție a ligii secunde, toate echipele promovate, prin joc sportiv, din eșalonul trei?