Ediția 2017/2018 a ligii secunde de fotbal a României se apropie cu pași repezi de final. Rundele XXXV și XXXVI s-au încheiat și, doar au confirmat echipele ce au obținut promovarea directă în Liga întâi, dar nu au limpezit în totalitate zona retrogradării. Se pare că, la retrogradare se va juca până în ultima etapă. Certe în liga a treia, pentru viitoarea ediție, sunt cele două echipe sancționate, C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare și A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş, dar și A.C.S. Foresta Suceava. Locurile 16 și 17, poziții retrogradabile, nu au fost încă adjudecate, pentru ele fiind în horă, C.S. Ştiinţa Miroslava, A.C.S. Dacia Unirea Brăila și C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu. Totuși, parcă echipa din Miroslava ar păstra puține șanse în a se salva, ea fiind condamnată să încheiei pe locul 17, dar mingea e rotundă, iar „Regele Fotbal” va da verdictul la finalul etapei a XXXVIII-a.

În cea de-a XXXV-a etapă, surprize nu cred că pot fi considerate decât două rezultate, cele două egaluri „nule” obținute de A.F.C. Hermannstadt, pe propriul teren și A.F.C. Chindia Târgovişte, în deplasare.

Liderul clasamentului, echipa antrenată de Dan Alexa, A.F.C. Dunărea Călăraşi, a învins cu 2-0, pe gazonul stadionului „Ion Comșa”, echipa din Brăila, A.C.S. Dacia Unirea Brăila, aducând pentru echipa moldavă necunoașterea rămânerii sau nerămânerii ei în liga secundă a României și în viitorul an competițional.

Brăilenii au smuls egalul „nul”, la finalul primelor 45 de minute ale jocului de la Călărași, dar, în repriza secundă, liderul a punctat decisiv, în minutul 51, Valentin Alexandru a marcat din penalty, iar în minutul 65, tot el a stabilit rezultatul final al disputei. Din minutul 49, oaspeții au jucat în 10 fotbaliști, Cătălin Stănciulescu a primit cel de-al doilea cartonaș galben, automat și cel „roșu”, după un fault asupra lui Călin Cristea. Din minutul 87, Marius Dima este eliminat cu cartonaș roșu, după un fault din postura de ultim apărător, asupra lui Valentin Alexandru. Astfel, oaspeții au încheiat jocul în 9 fotbaliști.

Ocupanta locului secund în clasamentul ligii secunde, A.F.C. Hermannstadt, nu a reușit să depășească, într-un joc pe propriul gazon, echipa mult mai slab cotată, nou promovata F.C. Metaloglobus București. După cele 90 de minute ale disputei, A.F.C. Hermannstadt și F.C. Metaloglobus București au încheiat nedecis, 0-0.

Pe gazonul stadionului „Comunal” din Balotești, ocupanta locului trei în clasamentul întrecerii ligii secunde de fotbal, A.F.C. Chindia Târgovişte a încheiat la egalitate, 0-0, într-un meci jucat împotriva echipei gazdă C.S. Baloteşti.

În minutul 27, oaspeții au trimis mingea în bara porții adverse, iar în minutul 86 într-un duel ce a avut loc între Marian Vătavu și Claudiu Herea, fotbalistul echipei din Târgoviște se pare că a atins mingea cu mâna, iar din mâna lui balonul a ajuns la portar. Deși au solicitat 11 metri, gazdele nu au primit, arbitrul jocului fiind de altă părere și a acordat lovitură liberă. Oaspeții au încheiat jocul în inferioritate numerică, Marian Vătavu fiind eliminat cu al doilea „galben”.

Odată cu acest rezultat, A.F.C. Chindia Târgovişte este sigură de participarea la barajul pentru promovarea în Liga întâi.

Pe gazonul stadionului „Comunal” din Afumați, cele două echipe vecine în clasament, C.S. Afumaţi și Fotbal Club Argeş, au încheiat la egalitate, 1-1. Privită prin prisma rezultatului, disputa a fost una echilibrată, la finalul primelor 45 de minute ale jocului scorul fiind „alb”, 0-0. Abia în repriza secundă cele două echipe s-au decis să mai și înscrie.

Mai întâi, au înscris oaspeții, în minutul 75, prin Vasile Buhăescu, iar în minutul 90+3, Răzvan Onea a marcat pentru un punct, gazdele salvând astfel un joc în care nu au periclitat decât destul de rar poarta Argeșului.

C.S. Mioveni și A.C.S. F.C. Academica Clinceni au încheiat și ele cu un egal, la unu, pe gazonul stadionului „Orășenesc” din Mioveni. Ambele goluri s-au marcat în prima repriză, oaspeții au deschis scorul în minutul 30, prin Ciprian Gliga, gazdele egalând, în minutul 45, prin Robert Gherghe.

A.S.U. Politehnica Timișoara s-a impus la capătul celor 90 de minute de joc, pe propria arenă, „Știința”, în fața echipei A.C.S. Foresta Suceava, 2-0. După ce Ionuț Plămadă a ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 10, în minutul 13, Deian Sorescu înscrie dintr-o lovitură de la 11 metri, iar Timișoara conducea cu 1-0. În minutul 27, Vasile Nicolae a majorat scorul, 2-0, stabilind astfel și rezultatul final al disputei.

C.S. Sportul Snagov s-a impus în disputa cu C.S. Știința Miroslava, la capătul celor 90 de minute jucate în comuna moldavă, Miroslva, județul Iași. După 45 de minute, scorul a fost egal, 0-0, dar, în repriza secundă au fost înscrise 5 goluri. Mai întâi, din lovitură de la 11 metri, gazdele au deschis scorul prin Eduard Săvoaia, minutul 51. Dragoş Huiban, în minutul 71, a restabilit egalitatea, 1-1. În minutul 74, din 11 metri, Eduard Săvoaia a readus gazdele în avantaj, 2-1. Oaspeții au egalat, în minutul 81, prin Alin Gojnea, iar pe contraatac, Cristian Bustea, înscrie pentru  oaspeți și aduce cele trei puncte Snagovului, C.S. Știința Miroslava-C.S. Sportul Snagov 2-3.

Pe gazonul stadionului „Otto Greffner” din Şiria, A.F.C. Ripensia Timișoara a obținut cea de-a XII-a victorie în această ediție a ligii secunde de fotbal, reușind să învingă gazdele de la A.F.C. U.T. Arad

În minutul 7, gazdele au deschis scorul prin reușita lui Darius Buia. Andrei Dumiter a restabilit egalitatea în minutul 31, iar în minutul 32, Adrian Ungureanu a înscris pentru Ripensia și a adus echipa timișoreană în avantaj, 1-2.

În minutul 85, gazdele au egalat prin golul lui Dorin Toma, dar, în minutul 90+2, Alexandru Bădăuță a marcat decisv pentru „Ripi” și a adus cele trei prețioase puncte, la Timișoara.

Pe gazonul stadionului „Minerul” din Motru, C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu și C.S. Luceafărul Oradea au terminat la egalitate, 1-1, golurile fiind marcate de Vlad Rusu, în minutul 54, din penalty, pentru oaspeți și, în minutul 88, George Tudoran, pentru gazde. Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 5, prin Robert Băjan, iar din minutul 83, oaspeții au evoluat în inferioritate numerică, Alin Goia primind cel de-al doilea cartonaș galben (implicit pe cel „roșu”).

În cea de-a XXXV-a etapă a celei de-a doua ligi de fotbal a țării au fost înscrise 20 de goluri, gazdele reușind 11, iar oaspeții 9.

Etapa a XXXVI-a s-a încheiat luni, 21 mai, odată cu finalul jocului desfășurat pe gazonul stadionului Municipal „Nicolae Dobrin” din Pitești, Fotbal Club Argeș impunâdu-se în fața liderului A.F.C. Dunărea Călăraşi, 2-0. În minutul 30, Raul Costin a marcat primul gol al gazdelor, iar în minutul 90+1, tot el punctează pentru 2-0. Din minutul 86, oaspeții au rămas în inferioritate numerică,  Bogdan Manole primind cel de-al doilea „galben”. Odată cu acest eșec, echipa antrenată de Dan Alexa a ratat șansa de a-și asigura, matematic, locul 1.

Etapa a început sâmbătă, 19 mai. A.F.C. Ripensia Timişoara a făcut un joc slab în fața echipei ce se străduiește să evite retrogradarea, C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu, gorjenii plecând cu trei puncte din Banat.

Pandurii au dominat începutul partidei, iar în minutul 24, Cosmin Ionică a punctat și a concretizat această dominare, 0-1. În minutul 56, gazdele au egalat prin Cristian Bocșan, iar în minutul 64, oaspeții au punctat decisiv prin Cristian Munteanu, cele trei prețioase puncte poposind în zestrea echipei oltene. Așadar, A.F.C. Ripensia Timişoara-C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu 1-2, iar Ripensia păstrează -9 la „adevăr”, pe când Pandurii continuă să spere că se va putea salva de la retrogradare. Acest joc a deschis runda, desfășurându-se pe gazonul arenei „Ciarda Roșie” din Timișora.

F.C. Metaloglobus București a reușit să administreze un 5-1 echipei C.S. Balotești, pe gazonul sintetic din București. Ştefan Niculae, în minutul 34, a deschis scorul, 1-0, iar Valentin Ghenovici, în minutele 65, 70 și 74 a înscris, ridicând scorul la 4-0. Ovidiu Herea a punctat pentru oaspeți, în minutul 79, iar Vlăduț Vlad, în minutul 90, a consfințit rezultatul final al confruntării.

Pe gazonul stadionului „Eugen Popescu” din Târgovişte, gazdele de la A.F.C. Chindia au dispus de C.S. Afumați, 2-1. Golurile au fost înscrise de Cristian Cherchez, din lovitură de la 11 metri, minutul 21 și, Crinel Stoica, în minutul 65, pentru gazde, oaspeții înscriind unuicul gol al disputei, în minutul 51, prin Vasile Olariu.

În jocurile etapei a XXXVI-a, ce au avut loc duminică, 20 mai, C.S. Sportul Sangov a cedat pe propriu gazon în fața echipei C.S. Mioveni, 0-1, unicul gol al disputei fiind marcat de Eduard Stoica, în minutul 78; A.C.S. Foresta Suceava a fost învinsă pe propriul teren de echipa C.S. Știința Miroslava, oaspeții din Iași impunându-se cu 3-2. Cătălin Coroamă a marcat pentru gazde, în minutul 18, Alexandru Taciuc a egalat, în minutul 45, același Alexandru Taciuc reușind să aducă echipa din Miroslava, pentu prima dată în avantaj în acest joc, în minutul 48. Sebastian Bucur a marcat pentru oaspeți, în minutul 72, iar, în minutul 90+1, Vlad Opriș a stabilit rezultatul final al meciului, din lovitură de la 11 metri.

Pe gazonul stadionului „Luceafărul” din localitatea bihoreană Sânmartin, C.S. Luceafărul Oradea a învins A.S.U. Politehnica Timișoara, 2-1, administrând astfel, cel de-al XIV-lea eșec echipei bănățene, din acest an competițional al ligii secunde de fotbal. În minutul 4, pe contraatac, oaspeții au deschis scorul prin Deian Sorescu. Cu avantajul oaspeților s-a încheiat prima repriză. În doar trei minute din repriza secundă, gazdele au reușit să tranșeze meciul în favoarea lor. În minutul 70, Marius Feher a marcat golul egalizator, iar în minutul 73, Vlad Rusu a punctat decisv, trimițând mingea în plasa porții adverse după ce i-a venit din bara porții apărată de timișoreanul Bozoancă.

În fine, ultimul joc al zilei de duminică a consfințit victoria echipei de pe locul secund, A.F.C. Hermannstadt, finalista ediției 2017/2018 a Cupei României, antrenată de timișoreanul Alexandru Pelici, impunându-se la Clinceni, în fața echipei locale A.C.S. F.C. Academica, 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat din lovitură de la 11 metri de Alexandru Curtean, minutul 38.

Meciurile A.C.S. Dacia Unirea Brăila-C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare și A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş-A.F.C. U.T. Arad s-au încheiat cu rezultatul stabilit la „masa verde” în favoarea brăilenilor și arădenilor, 3-0, cele două echipe, cea din Satu Mare și din Tg. Mureș, fiind desființate.

În cele 8 meciuri disputate în cadrul etapei cu numărul XXXVI, au fost înscrise un total de 24 goluri, 14 revenind gazdelor, iar restul de 10 revenind oaspeților.

În urma acestor două etape, clasamentul la zi în Liga a doua de fotbal a României se prezintă astfel:

1. A.F.C. Dunărea Călăraşi              36 jocuri, 73-24, golaveraj +49, 89 puncte;

2. AFC Hermannstadt                      36 jocuri, 62-12, golaveraj +50, 85 puncte;

3. A.F.C. Chindia Târgovişte          36 jocuri, 68-28, golaveraj +40, 71 puncte;

4. Fotbal Club Argeş                         36 jocuri, 57-35, golaveraj +22, 62 puncte;

5. C.S. Afumaţi                                36 jocuri, 49-31, golaveraj +18, 62 puncte;

6. A.C.S. F.C. Academica Clinceni      36 jocuri, 59-51, golaveraj +8, 55 puncte;

7. A.S.U. Politehnica Timişoara         36 jocuri, 50-42, golaveraj +8, 51 puncte;

8. C.S. Mioveni                               36 jocuri,50-43, golaveraj +7, 49 puncte;

9. C.S. Sportul Snagov                     36 jocuri, 40-35, golaveraj +5, 48 puncte;

10. A.F.C. U.T. Arad                        36 jocuri, 59-49, golaveraj +10, 47 puncte;

11. C.S. Luceafărul Oradea              36 jocuri, 58-58, golaveraj      0, 47 puncte;

12. C.S. Baloteşti                            36 jocuri, 52-67, golaveraj -15, 47 puncte;

13. A.F.C. Ripensia Timişoara           36 jocuri, 68-56, golaveraj +12, 45 puncte;

14. F.C. Metaloglobus Bucureşti        36 jocuri, 37-51, golaveraj -14, 41 puncte;

15. C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu    36 jocuri, 45-56, golaveraj -11, 38 puncte;

16. A.C.S. Dacia Unirea Brăila           36 jocuri, 64-70, golaveraj -6, 37 puncte;

17. C.S. Ştiinţa Miroslava                 36 jocuri, 43-66, golaveraj -23, 37 puncte;

18. A.C.S. Foresta Suceava              36 jocuri, 35-92, golaveraj -57, 33 puncte;

19. A.F.C. A.S.A. Târgu Mureş          35 jocuri, 38-79, golaveraj -41, 31 puncte;

20. C.S. F.C. Olimpia Satu Mare       35 jocuri, 19-81, golaveraj -62, -50 puncte.

În clasamentul golgheterilor ligii secunde de fotbal, pe primul loc, cu un total de 24 goluri marcate, se află atacantul Valentin Alexandru (A.F.C. Dunărea Călăraşi), pe locul doi, cu un total de 23 goluri reuşite, se află atacantul Vlad Rusu (C.S. Luceafărul Oradea), iar pe locul 3, cu un total de 18 goluri înscrise, fiecare, se află atacanții Bogdan Rusu (AFC Hermannstadt) și Ndiaye Mediop (A.F.C. Ripensia Timișoara).

Etapa viitoare, în Liga a doua de fotbal a României sunt programate următoarele jocuri: A.C.S. Foresta Suceava-C.S. Sportul Snagov (sâmbătă, 26 mai, ora 11), C.S. Știința Miroslava-C.S. Luceafărul Oradea (sâmbătă, 26 mai, ora 11), A.F.C. U.T. Arad-A.C.S. Dacia Unirea Brăila (sâmbătă, 26 mai, ora 11), C.S. Afumați-F.C. Metaloglobus București (sâmbătă, 26 mai, ora 11), A.F.C. Dunărea Călăraşi-A.F.C. Chindia Târgoviște (sâmbătă, 26 mai, ora 12:30), A.S.U. Politehnica Timișoara-A.F.C. Ripensia Timișoara (sâmbătă, 26 mai, ora 19, pe gazonul stadionului „Dan Păltinișanu”), C.S. Balotești-A.C.S. F.C. Academica Clinceni (duminică, 27 mai, ora 14:30), AFC Hermannstadt-C.S. Mioveni (miercuri, 30 mai, ora 16).

C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu și Fotbal Club Argeș câștigă cu 3-0, la „masa verde”, jocurile cu A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş, echipă dezafiliată de drept de la F.R.F. și C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare, echipă sancționată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida F.R.F.