Cea de-a XXXIV-a rundă a ligii secunde de fotbal a României s-a încheiat, câteva din rezultatele ei fiind mai puțin prevăzute, dar nu neașteptate. În cele opt meciuri disputate pe terenurile de joc, au fost marcate un total de 28 goluri (15 gazdele și 13 oaspeții), în patru dispute impunându-se gazdele, în două, oaspeții, iar două s-au încheiat la egalitate.

Partidele, A.F.C. Ripensia Timișoara-C.S. F.C. Olimpia Satu Mare și A.F.C. A.S.A. Târgu Mureş-A.F.C. Dunărea Călăraşi nu au avut loc, C.S. F.C. Olimpia Satu Mare a fost sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, iar A.F.C. A.S.A. Târgu Mureş a fost dezafiliată de drept prin decizia Comitetului Executiv al F.R.F., astfel că, adversarele lor, A.F.C. Ripensia Timișoara și A.F.C. Dunărea Călăraşi au câștigat la „masa verde”, 3-0 și au obținut, fiecare, trei puncte în clasamentul competiției. Profitând de pauza din etapă, Ripensia Timișoara nu a stat, ci a preferat un joc de pregătire pe gazonul arenei din Ciarda Roșie în compania formației de ligă a patra, Timiș, lidera județului, A.C.S. Dumbrăvița. La capătul jocului, scorul a fost egal, 2-2 (au marcat pentru timişoreni, Adrian Ungureanu şi Călin Toma), dar antrenorul principal, Ciprian Urican a dorit mai mult să ofere în acest joc de pregătire, posibilitatea unor fotbaliști care nu prea au jucat în echipă, Mihai Hecsko fiind unul dintre ei, fundașul echipei în galben-roșu revenind pe terenul de joc după o accidentare care l-a împiedicat să evolueze mult timp. Pregătirea din acest „amical” a vizat următorul joc oficial al Ripensiei Timișoara, rezultatul final nefiind în vizorul antrenorului Urican.

A.S.U. Politehnica Timișoara a primit verdictul din partea Comisiei de Disciplină a Federației Române de Fotbal, ca urmare a celor petrecute în timpul meciului U.T.A.- A.S.U. Politehnica Timișoara, disputat la Șiria la 24 aprilie și întrerupt în minutul 62, „Băieții în Ghete” solidarizându-se cu suporterii nelăsați de organizatori în tribunele stadionului din Șiria. Astfel, A.S.U. Politehnica Timișoara a fost sancționată cu pierderea acelui meci, 0-3, depunctare (3 puncte) și o penalitate sportivă de 79.500 lei. E interesant de aflat cum au motivat organizatorii meciului de la Șiria, nepermiterea suporterilor lui A.S.U. Politehnica Timișoara, în tribune, la acel joc. Să fie vorba doar de capacitatea și, poate, fragilitatea tribunelor stadionului? În fine, decizia Comisiei F.R.F.-iste ar fi putut să fie una mai împăciuitoare, în acest caz, în sensul de a arăta că forul diriguitor al fotbalului românesc este mai mult interesat să aducă suporterii în tribune, la meciuri, și nu să-i goanească. Decizia de rejucare a meciului, sau de continuare a lui, din momentul întreruperii, poate că ar fi fost mai favorabilă fotbalului. Prin decizia luată „comisarii” au arătat că nu au milă de ţintă. Dar cum or fi măsurat această decizie, dincolo de prevederile regulamentului? Cu mila marină? Tulburi sunt apele sportului românesc, şi nu numai românesc!
Lipsită de câțiva titulari, aflată într-o deplasare foarte lungă, până în comuna Miroslava din județul Iași, A.S.U. Politehnica Timișoara a cedat, 1-2, echipei aflate pe loc de retrogradare, C.S. Ştiinţa Miroslava, în jocul susținut pe gazonul stadionului din localitatea moldavă. Gazdele au deschis scorul în minutul 35, prin Robert Asăvoaei, dar, în minutul 41, Vasile Nicolae a readus egal în meci, la pauză intrându-se la vestiare cu 1-1.
În minutul 90+3, gazdele și-au adjudecat succesul în fața echipei bănățene, prin autogolul lui Dănuț Bilia, care, persat de un adversar, s-a încurcat în minge și a scăpat-o după linia porții.

Ocupantele locurilor doi și trei în clasamentul întrecerii, A.F.C. Hermannstadt și A.F.C. Chindia Târgovişte, s-au confruntat pe gazonul stadionului „Eugen Popescu” din Târgoviște și au încheiat disputa la egalitate, 1-1. În minutul 5, echipa antrenată de timișoreanul Alexandru Pelici, A.F.C. Hermannstadt, calificată în finala Cupei României la fotbal, acolo unde va evolua împotriva formației din prima ligă, C.S. Universitatea Craiova, a deschis scorul prin reușita lui Sabin Lupu. Până la pauză, gazdele au egalat, în minutul 42, Cristian Cherchez stabilind și rezultatul final al confruntării.

Pe gazonul stadionului „Municipal” din Brăila, C.S. Afumaţi s-a impus cu 2-1 în faţa echipei A.C.S. Dacia Unirea Brăila şi a îngreunat misiunea gazdelor de a se salva de la retrogradare. În minutul 13, Mugurel Dedu, din lovitură de la 11 metri, a deschis scorul, iar în minutul 74 gazdele au egalat, 1-1, prin golul marcat de Alexandru Pop. În minutul 90+1, la finalul unui atac al oaspeţilor, Dorin Burlacu a adus 3 puncte echipei ilfovene, menţinând Afumaţiul în preajma podiumului clasamentului întrecerii.

Dacă e să căutăm surprize în această etapă, ne putem îndrepta spre jocul de pe gazonul stadionului „Nicolae Dobrin” din Piteşti, acolo unde gazdele de la Fotbal Club Argeş s-au împiedicat de echipa ilfoveană C.S. Baloteşti şi au pierdut în detrimentul acesteia, 3 puncte. În minutul 40, Eugen Nica a marcat primul gol al disputei, dar şi al echipei vizitatoare în acest joc. În minutul 62, Ionuţ Şerban, din lovitură de la 11 metri, a egalat situaţia scorului, 1-1. În minutul 70, oaspeţii, prin golul lui Alin Pătraşcu au înclinat scorul, din nou, în favoarea lor. Prin Robert Grecu, în minutul 76, gazdele au restabilit egalitatea, iar în minutul 90, din lovitură de la 11 metri, Claudiu Herea a stabilit rezultatul final al jocului, 2-3, cele trei puncte luând calea Baloteştiului.

A.C.S. F.C. Academica Clinceni şi C.S. Sportul Snagov au remizat pe gazonul stadionului „Dumitru Mătărău” din Ştefăneştii de Jos (terenul pe care evoluează Sportul Snagov). După 0-0, la pauză, în minutul 49, Ioan Şerban a deschis scorul pentru gazde, iar în minutul 84, Bogdan Barbu a consfinţit rezultatul final al confruntării, egalând pentru echipa din Clinceni, 1-1.

F.C. Metaloglobus Bucureşti a învins, pe propriul teren, C.S. Mioveni, rezultatul final al acestei confruntări putând fi trecut şi el pe lista surprizelor acestei etape. Toate golurile acestui joc au fost marcate în repriza secundă. Mihai Vintilă a adus oaspeţii în avantaj, în minutul 48, iar în minutul 49, Valentin Ghenovici a restabilit egalitatea. Tot Valentin Ghenovici, din lovitură de la 11 metri, în minutul 64, a înscris şi a stabilit scorul final al confruntării, 2-1, cele trei puncte rămânând la echipa bucureşteană.

A.F.C. U.T. Arad şi C.S. Luceafărul Oradea, două vecine de clasament, s-au confruntat pe gazonul stadionului „Luceafărul”, din localitatea bihoreană Sânmartin, iar la capătul celor 90 de minute ale jocului, gazdele s-au impus la limită, 3-2. Alin Ţeglea a deschis scorul, în minutul 3, dar, în minutul 40, arădeanul Mihai Roşca a egalat, iar la pauză, 1-1 a fost scorul consfinţit. În minutul 62, din lovitură de la 11 metri, Vlad Rusu a readus gazdele în avantaj, 2-1, dar, în minutul 65, David Popa a egalat, 2-2. După un henţ al arădenilor în propriul careu, arbitrul a acordat 11 metri gazdelor. Vlad Rusu a transformat penalty-ul, iar din minutul 83, gazdele au stabilit rezultatul final al disputei.

A.C.S. Foresta Suceava şi C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu au disputat jocul lor pe gazonul stadionului „Areni” din Suceava, iar la finalul celor 90 de minute, gazdele s-au impus cu 3-2. Marius Matei a deschis scorul în minutul 16, iar Grigore Turda, în minutul 32, şi-a deviat balonul în propria poartă, gazdele mărindu-şi avantajul scorului, 2-0. În minutul 47, Cristian Munteanu a redus diferenţa, 2-1, iar în minutul 59, Vlad Stănescu a refăcut diferenţa de două lungimi, 3-1. Brian Lemac, în minutul 71, a consfinţit rezultatul final al confruntării, înscriind pentru echipa gorjeană.

Astfel, odată cu încheierea acestei etape, cunoaştem promovatele direct în Liga întâi de fotbal a României, A.F.C. Dunărea Călăraşi şi A.F.C. Hermannstadt nemaiputând pierde promovarea directă, iar de pe locul trei, A.F.C. Chindia Târgovişte şi-a asigurat barajul pentru promovarea în elita fotbalului românesc, baraj pe care-l va susţine (în luna iunie) împotriva echipei ce va încheia play-out-ul ligii întâi, pe locul 6 al clasamentului final al fazei.
În zona din subsolul clasamentului, retrogradate sigur sunt echipele C.S. F.C. Olimpia Satu Mare şi A.F.C. A.S.A.Târgu Mureş, celelalte formaţii aflate în hora căderii în cea de-a treia ligă de fotbal a României, vor rămâne conectate la febra campionatului până în ultima etapă, între locurile 11-18 fiind diferenţe mici de puncte, iar echipele aflate între aceste locuri pot surprinde cu salvarea sau nesalvarea lor de la evoluţiile, în viitoarea ediţie, în Liga a treia.
În clasamentul golgheterilor ligii secunde de fotbal, pe primul loc, cu un total de 22 goluri marcate, se află atacantul Valentin Alexandru (A.F.C. Dunărea Călăraşi), pe locul doi, cu un total de 21 goluri reuşite, se află atacantul Vlad Rusu (C.S. Luceafărul Oradea), iar pe locul 3, cu un total de 18 goluri înscrise, atacantul Ndiaye Mediop (A.F.C. Ripensia Timișoara).
După cea de-a XXXIV-a etapă a ligii secunde de fotbal, clasamentul se prezintă astfel:

1. A.F.C. Dunărea Călăraşi                    34 jocuri, 71-22, golaveraj +49, 86 puncte;
2. AFC Hermannstadt                         34 jocuri, 61-12, golaveraj +49, 81 puncte;
3. A.F.C. Chindia Târgovişte                 34 jocuri, 66-27, golaveraj +39, 67 puncte;
4. C.S. Afumaţi                                  34 jocuri, 47-28, golaveraj +19, 58 puncte;
5, Fotbal Club Argeş                           34 jocuri, 54-34, golaveraj +20, 58 puncte;
6. A.C.S. F.C. Academica Clinceni          34 jocuri, 58-49, golaveraj +9, 54 puncte;
7. A.S.U. Politehnica Timişoara             34 jocuri, 47-40, golaveraj +7, 48 puncte;
8. C.S. Baloteşti                                 34 jocuri, 51-62, golaveraj -11, 46 puncte;
9. C.S. Mioveni                                  34 jocuri,48-42, golaveraj +6, 45 puncte;
10. C.S. Sportul Snagov                     34 jocuri, 37-32, golaveraj +5, 45 puncte;
11. A.F.C. U.T. Arad                           34 jocuri, 54-46, golaveraj +8, 44 puncte;
12. C.S. Luceafărul Oradea                 34 jocuri, 55-56, golaveraj -1, 43 puncte;
13. A.F.C. Ripensia Timişoara               34 jocuri, 64-52, golaveraj +12, 42 puncte;
14. F.C. Metaloglobus Bucureşti          34 jocuri, 32-50, golaveraj -18, 37 puncte;
15. A.C.S. Dacia Unirea Brăila             34 jocuri, 60-66, golaveraj -6, 34 puncte;
16. C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu      34 jocuri, 42-54, golaveraj -12, 34 puncte;
17. C.S. Ştiinţa Miroslava                   34 jocuri, 38-61, golaveraj -23, 34 puncte;
18. A.C.S. Foresta Suceava              34 jocuri, 33-87, golaveraj -54, 33 puncte;
19. A.F.C. A.S.A. Târgu Mureş          34 jocuri, 38-76, golaveraj -38, 31 puncte;
20. C.S. F.C. Olimpia Satu Mare         34 jocuri, 19-78, golaveraj -59, -50 puncte.
Etapa viitoare, cea de-a XXXV-a, programează jocurile: C.S. Ştiinţa Miroslava-C.S. Sportul Snagov (miercuri, 16 mai, ora 11), A.F.C. Hermannstadt-F.C. Metaloglobus Bucureşti (miercuri, 16 mai, ora 16:30), C.S. Baloteşti-A.F.C. Chindia Târgovişte (miercuri, 16 mai, ora 16:30), A.S.U. Politehnica Timișoara-A.C.S. Foresta Suceava (miercuri, 16 mai, ora 18), C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu-C.S. Luceafărul Oradea (miercuri, 16 mai, ora 18), A.F.C. U.T. Arad-A.F.C. Ripensia Timişoara (miercuri, 16 mai, ora 18), C.S. Afumaţi-Fotbal Club Argeş (miercuri, 16 mai, ora 18), A.F.C. Dunărea Călăraşi-A.C.S. Dacia Unirea Brăila (joi, 17 mai, ora 18), C.S. Mioveni-A.C.S. F.C. Academica Clinceni (joi, 17 mai, ora 18).