În două zile s-a jucat etapa cu numărul XXVIII, joi, 5 aprilie și vineri, 6 aprilie, echipele evoluând cu dorința de a binedispune publicul în vederea Sărbătorilor Pascale, dar și cu voința unor rezultate pozitive, care să le ridice în clasament.

În cele opt meciuri jucate s-au marcat 23 goluri, din care 15 oaspeții și 8 gazdele. După cum se poate vedea din numărul de goluri marcate, această etapă a fost una a oaspeților, echipele vizitatoare impunându-se în 5 din cele opt meciuri ale etapei, într-un joc a fost consemnat egalul, iar în celelalte două, gazdele s-au impus.

Fotbal Club Argeș și-a respectat statutul de echipă favorită în meciul împotriva echipei Sportul Snagov și a confirmat poziția mai bună în clasamentul competiției, față de adversara sa din joc, învingând cu 2-1, iar cele trei prețioase puncte au mers în „Trivale”. Ionuţ Năstăsie, în minutul 14 a deschis scorul pentru echipa din „Trivale”, iar Vasile Buhăescu și-a adus echipa în avantaj, închizând tabela de scor în favoarea argeșenilor. Gazdele au reușit să egaleze la 1, prin golul marcat de Bogdan Stancu, dar nu au punctat pentru desprindere.

A.C.S. Dacia Unirea Brăila a furnizat surpriza rundei și a învins favorita A.F.C. Chindia Târgoviște, la limită, 1-0, iar cu cele trei puncte adăugate, a urcat un loc în clasamentul competiției. Un gol spectaculos a marcat Marian Anghelina, din lovitură liberă, de la aproximativ 25 metri de poarta adversă, mingea poposind la vinclul porții târgoviștene și cu largul concurs al portarului Iustin Popescu, visător, parcă, teleportat, deja, direct față în față cu iepurașul. A.F.C. Chindia Târgoviște a păstrat locul 3 în clasamentul întercerii, fără a aduna noi puncte.

Ocupanta locului secund în ierarhia comperiției, A.F.C. Hermannstadt, nu a întâmpinat probleme împotriva „pădurarilor” Sucevei, A.C.S. Foresta Suceava, trecând fulger de echipa bucovineană după ce i-a administrat un scor de forfait, 3-0. Radu Crişan a deschis scorul, în minutul 38, iar în minutele 63 și 82, diferența pe tabela de marcaj a fost mărită de golurile lui Cosmin Neagu și Ștefan Blănaru. Astfel, echipa antrenată de timișoreanul Alexandru Pelici, a revenit în Ardeal cu încă trei puncte adăugate zestrei de până atunci.

Liderul din Călărași, cealaltă echipă antrenată de un timișorean, Dan Alexa, A.F.C. Dunărea 2005 Călăraşi, a procedat asemeni vecinei din clasament, administrând formației din Târgu Jiu, la Motru, un scor de forfait, 3-0. Astfel, călărășenii au învins C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu, prin golurile marcate de  Valentin Munteanu, în minutul 15 și Valentin Alexandru în minutele 39 și 67. Cu cele două goluri marcate, atacantul echipei din Călărași a trecut pe primul loc în clasamentul golgheterilor, cu un total de 19 goluri, un gol mai mult decât atacantul Ripensiei Timișoara, Ndiaye Mediop.

A.S.U. Politehnica Timișoara a beneficiat de trei puncte muncite în jocul de pe gazonul arenei „Știința” din Timișoara, în fața echipei C.S. Afumați, „Băieții în Ghete” impunându-se în fața formației ilfovene cu scorul final de 2-1. Astfel, A.S.U. Politehnica Timișoara a avut o Vinere Mare fastă, în comparație cu cea pe care o altă echipă din Timișoara, cu același nume, a avuto în urmă cu 14 ani, când a pierdut în fața unui club din București cu un scor fluviu, chiar pe gazonul arenei „Dan Păltinișanu”, în Vinerea Mare. Pentru A.S.U. Politehnica Timișoara au marcat, Alin Ignea, în minutul 1 și Vasile Nicolae, în minutul 14. Oaspeții au înscris prin Vasile Olariu, minutul 41.

A.F.C. Ripensia Timișoara a reușit un rezultat de egalitate în fața echipei A.F.C. Academica Clinceni, într-un meci disputat pe gazonul arenei din Ciarda Roșie, Radu Suciu, directorul sportiv al echipei timișorene, reușind să ducă la capăt, din postura de antrenor interimar, cu bine, un joc împotriva unui adversar ce a gravitat mai multe etape în zona podiumului și a început acest meci de pe locul șase, pornind cu prima șansă la un succes. Fără atacantul golgheter al timișorenilor, Ndiaye Mediop, suspendat pentru cumul de „cartonașe”, la finalul celor 90 de minute ale confruntării, a fost 3-3, golurile Ripensiei Timișoara fiind marcate de Andrei Dumiter, minutul 39, Adrian Popa, minutul 44 și Cosmin Mânecan, minutul 58. Iată, cum, și de această dată, după ce a condus de două ori, Ripensia Timișoara nu reușește să obțină cele trei puncte puse în joc, fiind nevoită să se mulțumească doar cu un punct. Pentru oaspeți, golurile au fost marcate de Bogdan Barbu, minutul 19, din lovitură de la 11 metri, Alexandru Popescu, minutul 48 și Ciprian Gliga, minutul 68.

După acest joc, conducerea Ripensiei Timișoara a numit un nou antrenor principal, Ciprian Urican prelunând această funcție începând de luni, 9 aprilie. Noul antrenor va împărți responsabilitățile tehnice cu directorul sportiv Radu Suciu. Ciprian Urican este, începând din anul 2011, lector al școlii de Antrenori al Federației Române de Fotbal și referent zonal al forului fotbalistic, are licență de antrenor UEFA PRO, fiind și tutore FRF-UEFA pentru licența A Elite și Licența PRO. Până a fi numit antrenor principal la Ripensia Timișoara, Ciprian Urican a fost „principal” și „secund” la mai multe echipe din ligile a doua și a treia, dar are și experiența primului eșalon de fotbal al României, fiind „principal” al echipei Victoria Brăneşti, în 2011. În 2015-2016 a fost director tehnic al Clubului Sportiv Universitatea Craiova (echipa a II-a) şi Şef al Centrului de Copii şi Juniori.

În martie 2012, Ciprian Urican a pus bazele primului site dedicat antrenorilor profesioniști de fotbal, Coaches-Ahead.ro, iar în anii 2010 și 2013 a scris cartea „Gool-183 moduri de a înscrie” și agenda de specialitate „Jurnalul antrenorului”.

Noul antrenor a preluat echipa legendă a Banatului, de pe locul 12 în clasamentul ligii secunde de fotbal a României, Ripensia Timișoara căzând un loc în ierarhia competiției, după egalul din etapa a XXVIII-a.

În județul Bihor, la Sânmartin, C.S. Luceafărul Oradea a cedat în fața echipei C.S. Mioveni, oaspeții impunându-se la limită, 0-1, prin golul marcat, în minutul 45, de Ionuţ Burnea. Astfel, C.S. Mioveni a obținut o nouă victorie în deplasare, acesta fiind primul ei succes pe un teren advers, în 2018.

În comuna Miroslava, gazdele de la C.S. Ştiinţa au capotat în fața vecinei de clasament, C.S. Balotești, ilfovenii impunându-se cu 1-2. În minutul 47, Marian Neagu a deschis scorul, 0-1, iar în minutul 83, Ovidiu Herea a marcat pentru 0-2. Gazdele au punctat târziu, abia în minutul 90+2, prin Alexandru Izmană.

Două jocuri nu au fost programate, C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare și A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş și-au încetat activitatea și au fost eliminate din competiție, iar echipele cu care ar fi trebuit să joace, A.F.C. U.T. Arad și F.C. Metaloglobus București au câștigat, la „masa verde”, 3-0 și au obținut, fiecare, trei puncte în clasamentul întrecerii.

În urma încheierii acestei etape, clasamentul întrecerii arată astfel:

1. A.F.C. Dunărea Călăraşi                    28 jocuri, 57-19, golaveraj +38, 68 puncte

2. A.F.C. Hermannstadt                        28 jocuri, 45-11, golaveraj +34, 65 puncte

3. A.F.C. Chindia Târgoviște                 28 jocuri, 57-18, golaveraj +39, 58 puncte

4. Fotbal Club Argeș                            28 jocuri, 41-25, golaveraj +16, 49 puncte

5. C.S. Afumați                                   28 jocuri, 37-23, golaveraj +14, 48 puncte

6. A.C.S. F.C. Academica Clinceni         28 jocuri, 46-37, golaveraj +9, 47 puncte

7. A.S.U. Politehnica Timișoara            28 jocuri, 41-32, golaveraj +9, 44 puncte

8. C.S. Mioveni                                  28 jocuri, 40-35, golaveraj +5, 38 puncte

9. A.F.C. U.T. Arad                            28 jocuri, 37-36, golaveraj +1, 34 puncte

10. C.S. Sportul Snagov                     27 jocuri, 25-25, golaveraj 0, 34 puncte

11. C.S. Luceafărul Oradea                28 jocuri, 44-46, golaveraj -2, 34 puncte

12. A.F.C. Ripensia Timișoara            28 jocuri, 55-43, golaveraj +12, 33 puncte

13. F.C. Metaloglobus                      28 jocuri, 28-38, golaveraj -10, 33 puncte

14. A.F.C. A.S.A. Târgu Mureş           28 jocuri, 38-58, golaveraj -20, 31 puncte

15. C.S. Baloteşti                            27 jocuri, 35-52, golaveraj -17, 30 puncte

16. C.S. Ştiinţa Miroslava                  28 jocuri, 31-55, golaveraj -24, 27 puncte

17. A.C.S. Foresta Suceava               28 jocuri, 24-70, golaveraj -46, 27 puncte

18. A.C.S. Dacia Unirea Brăila           27 jocuri, 51-53, golaveraj -2, 25 puncte

19. C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu    27 jocuri, 32-47, golaveraj -15, 24 puncte

20. C.S. F.C. Olimpia Satu Mare        28 jocuri, 19-60, golaveraj -41, -42 puncte

Patru echipe au restanțe din etapa a XXVI-a, aceste restanțe urmând să se dispute joi, 12 aprilie, C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu-C.S. Balotești (ora 11) și C.S. Sportul Snagov-A.C.S. Dacia Unirea Brăila (ora 17, în direct la TelekomSport 1).

În clasamentul golgheterilor ligii secunde de fotbal, pe primul loc se află Valentin Alexandru (A.F.C. Dunărea Călăraşi), 19 goluri, pe locul doi, Ndiaye Mediop, 18 goluri (A.F.C. Ripensia Timișoara), iar pe locul trei, Bogdan Rusu (A.F.C. Hermannstadt), 16 goluri.

Etapa viitoare se va desfășura după următorul program: A.F.C. Dunărea 2005 Călăraşi-A.S.U. Politehnica Timișoara (13 aprilie, de la ora 17, transmis în direct la DigiSport 1), C.S. Mioveni-A.F.C. Ripensia Timișoara (13 aprilie, de la ora 18, transmis în direct la TelekomSport 1), C.S. Afumați-C.S. Știința Miroslava (14 aprilie, ora 11), A.F.C. Hermannstadt-C.S. Luceafărul Oradea (14 aprilie, ora 11:30, în direct la TelekomSport 1), A.F.C. U.T. Arad-C.S. Sportul Snagov (15 aprilie, ora 11), C.S. Balotești-A.C.S. Foresta Suceava (15 aprilie, ora 11), F.C. Metaloglobus București-A.C.S. Dacia Unirea Brăila (15 aprilie, ora 11), A.F.C. Chindia Târgoviște-Fotbal Club Argeș (15 aprilie, ora 17, în direct la DigiSport 2).