Condițiile meteo nefavorabile au făcut ca două jocuri ale etapei a XXVI-a din liga secundă de fotbal să fie amânate, terenurile pe care urmau să aibă loc disputele neprezentând condiții regulamentare pentru a avea loc. Astfel, jocurile de la de la Motru și Snagov, au fost amânate, partidele C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu-C.S. Baloteşti și C.S. Sportul Snagov-A.C.S. Dacia Unirea Brăila, urmând să-și fixeze o nouă dată de disputare.

Deci, etapa a XXVI-a a eșalonul secund de fotbal, a programat, la finalul săptămânii trecute, doar șase meciuri. În cele șase partide disputate, favoritele s-au impus, până la urmă, neînregistrându-se suprize, sau, poate, succesul obținut de A.F.C. U.T. Arad, echipă ce se clasa, înainte acestei etape în partea a doua a ierarhiei, pe teren propriu, în fața formației C.S. Afumați, ar putea fi considerat o surpriză, oaspeții echipei arădene fiind pe un loc din primele cinci.

Numărul total al golurilor marcate în jocurile disputate ale etapei, a fost 13, din acestea, 7 revenind gazdelor și 6 oaspeților.

Iată și rezultatele și marcatorii în aceste dispute: A.S.U. Politehnica Timișoara-AFC Hermannstadt 0-1, gol marcat de Ștefan Blănaru, în minutul 9, Cornel Predescu a ratat o lovitură de la 11 metri pentru A.S.U. Politehnica Timișoara, în minutul 20; A.F.C. Ripensia Timișoara-A.F.C. Chindia Târgoviște 2-3, goluri marcate de Adrian Ungureanu, minutul 11 și Ndyaie Mediop, minutul 13, pentru gazde, Daniel Florea, minutul 12, Crinel Stoica, minutul 38 și Mdălin Martac, minutul 76, pentru oaspeții, iar, în urma acestui rezultat, cubul timișorean și antrenorul echipei Ripensia, Paul Codrea, au decis, de comun acord, încetarea colaborării, de pregătirea echipei în galben-roșu, urmând să se ocupe, până la numirea unui nou antrenor, directorul sportiv Radu Suciu; A.C.S. Foresta Suceava-A.C.S. F.C. Academica Clinceni 0-1, gol marcat de Marian Târșa, în minutul 90; A.F.C. U.T. Arad-C.S. Afumați 2-1, goluri marcate de Darius Buia, în minutele 45 și 54, pentru gazde și Roberto Vasile, în minutul 13, pentru oaspeți; C.S. Ştiinţa Miroslava-C.S. Mioveni 1-0, gol marcat de Alexandru Marin, minutul 73; C.S. Luceafărul Oradea-F.C. Metaloglobus Bucureşti 2-0, golurile au fost marcate de Andrei Tânc, minutul 70 și Vlad Rusu, din lovitură de la 11 metri, în minutul 84.

Odată încheiată etapa a XXVI-a, echipele s-au întors nițel la etapa a XXIII-a, etapă pe care nu au disputat-o ca urmare a condițiilor meteorologice nefavorabile de la sfârșitul lunii februarie și începutul lunii martie. Așadar, cea de-a XXIII-a etapă a eșalonului secund de fotbal, a fost una intermediară, jucată în 27 și 28 martie.

Liderul la zi al clasamentului, A.F.C. Dunărea Călăraşi, s-a impus în deplasare, menținându-și poziția, împotriva echipei C.S Balotești, 2-1. Golurile echipei din Călărași au fost marcate de Valentin Munteanu și Valentin Alexandru, în minutele 18 și 30, pentru gazde, unicul gol fiind marcat de Constantin Dedu, în minutul 53. Ocupanta locului doi, A.F.C. Hermannstadt a primit trei puncte, jocul ce trebuia să-l susțină pe teren propriu, împotriva echipei C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare a fost omologat cu 3-0 în favoarea sibienilor, echipa din Sătmar fiind desființată.

A.F.C. Chindia Târgovişte a reușit o nouă victorie, pe teren propriu, împotriva echipei C.S. Ştiinţa Miroslava, 2-0, prin golurile marcate de Daniel Florea, minutul 6 și Cristian Neguț, minutul 90.

C.S. Afumaţi nu a reușit să se impună nici de această dată pe teren propriu, încheind la egalitate, 1-1, în fața echipei din a doua parte a clasamentului, C.S. Sportul Snagov. Pentru echipa gazdă, golul a fost marcat de Robert Buduroi, în minutul 79, acesta restabilind egalitatea, după ce oaspeții au deschis scorul, în minutul 15, prin Cristian Buștea. Echipa vizitatoare a evoluat din minutul 63 în inferioritate numerică, Stelu Costache fiind eliminat de arbitru, de pe terenul de joc, după ce a primit al doilea cartonaș galben, ca urmare a unui fault comis, în propriul careu, asupra unui adversar.

A.C.S. F.C. Academica Clinceni sa impus cu 3-1, pe propriul teren, împotriva echipei C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu. Golurile echipei din Clinceni au fost marcate de Costin Gheorghe, minutul 35, Alexandru Popescu, minutul 36 și Bogdan Barbu, minutul 68, din lovitură de la 11 metri. Pentru oaspeți, singurul gol a fost înscris în minutul 52, de Robert Băjan din lovitură de la 11 metri.

A.S.U. Politehnica Timișoara a evoluat la București, împotriva echipei F.C. Metaloglobus București, iar la finalul celor 90 de minute ale disputei, „Băieții în Ghete” au înregistrat un rezultat pe care nu l-au mai realizat de când se aflau prin eșaloanele județene. Astfel, Deian Sorescu, în minutele 12, 56 și 81, Alin Ignea, în minutul 14 și Carol Taub, în minutul 81, au adus victoria lui A.S.U. Politehnica Timișoara cu 5-0, în urma acestui rezultat echipa în alb-violet păstrându-și locul 7 în clasamentul de până acum al competiției.

Fotbal Club Argeș nu a reușit să se impună pe propriul teren, în fața echipei A.C.S. Foresta Suceava, oaspeții obținând succesul cu 2-0, prin golurile marcate de Marius Matei, minutul 14 și Andrei Cerlincă, minutul 37. Rezultatul înregistrat în acest joc, poate fi considerat o surpriză, dacă ținem cont de locul pe care se clasează în ierarhia competiției cele două combatante.

La Mioveni, A.F.C. U.T. Arad a obținut un punct prețios, încheind la egalitate, 1-1, cu C.S. Mioveni. Golurile partidei au fost marcate de Ionuț Rădescu, minutul 17, pentru gazde și Cătălin Hlistei, minutul 54, pentru oaspeți. În minutul 62, Cosmin Năstăsie de la echipa din Mioveni a ratat o lovitură de la 11 metri, acordată de arbitrul jocului.

A.F.C. Ripensia Timișoara a obținut trei puncte fără joc, deoarece adversara din Tg. Mureș s-a desființat, iar cu cele trei puncte obținute în urma omologării cu 3-0 meciul cu A.F.C. A.S.A. Târgu Mureş, echipa în galben-roșu a urcat pe locul 8 în clasamentul întrecerii.

A.C.S. Dacia Unirea Brăila și C.S. Luceafărul Oradea au încheiat la egalitate pe gazonul stadionului din Brăila, 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Marian Anghelina, în minutul 44, iar oaspeții au egalat, în minutul 60, prin Cristian Oroș.

La finalul acestei etape, clasamentul este următorul:

1. A.F.C. Dunărea Călăraşi                 26 jocuri, 52-18, golaveraj +34, 62 puncte

2. A.F.C. Hermannstadt                    26 jocuri, 41-11, golaveraj +30, 59 puncte

3. A.F.C. Chindia Târgoviște              26 jocuri, 54-17, golaveraj +37, 55 puncte

4. A.C.S. F.C. Academica Clinceni      26 jocuri, 42-32, golaveraj +10, 46 puncte

5. C.S. Afumați                               26 jocuri, 34-20, golaveraj +14, 45 puncte

6. Fotbal Club Argeș                       26 jocuri, 38-24, golaveraj +14, 43 puncte

7. A.S.U. Politehnica Timișoara        26 jocuri, 38-29, golaveraj +9, 41 puncte

8. A.F.C. Ripensia Timișoara            26 jocuri, 51-38, golaveraj +13, 32 puncte

9. C.S. Mioveni                              26 jocuri, 37-35, golaveraj +2, 32 puncte

10. A.F.C. U.T. Arad                      26 jocuri, 33-34, golaveraj -1, 31 puncte

11. C.S. Luceafărul Oradea            26 jocuri, 41-43, golaveraj -2, 31 puncte

12. C.S. Sportul Snagov                25 jocuri, 21-23, golaveraj -2, 31 puncte

13. A.F.C. A.S.A. Târgu Mureş       26 jocuri, 38-52, golaveraj -14, 31 puncte

14. F.C. Metaloglobus                   26 jocuri, 23-37, golaveraj -14, 27 puncte

15. C.S. Ştiinţa Miroslava              26 jocuri, 30-52, golaveraj -22, 27 puncte

16. A.C.S. Foresta Suceava            26 jocuri, 24-65, golaveraj -41, 27 puncte

17. C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu  25 jocuri, 31-42, golaveraj -11, 24 puncte

18. C.S. Baloteşti                          25 jocuri, 31-50, golaveraj -19, 24 puncte

19. A.C.S. Dacia Unirea Brăila        25 jocuri, 50-52, golaveraj -2, 22 puncte

20. C.S. F.C. Olimpia Satu Mare     26 jocuri, 19-54, golaveraj -35, -40 puncte

În jocurile disputate în cea de-a XXIII-a etapă au fost marcate un total de 22 goluri, din care, gazdelor au revenit 9, iar 13 oaspeților. Scorul etapei a fost înregistrat la București, în jocul F.C. Metaloglobus București-A.S.U. Politehnica Timișoara.

În clasamentul golgheterilor, pe primul loc se află Ndyaie Mediop (A.F.C. Ripensia Timișoara), cu 18 goluri, urmat de Valentin Alexandru (A.F.C. Dunărea Călărași), 16 goluri și de Vlad Rusu (C.S. Luceafărul Oradea), 16 goluri.

Etapa viitoare, programează jocurile: F.C. Metaloglobus București-A.F.C. Ripensia Timișoara (31 martie, ora 11), A.C.S. F.C. Academica Clinceni-C.S. Luceafărul Oradea (31 martie, ora 11), C.S. Mioveni- A.C.S. Foresta Suceava 31 (martie, ora 11), C.S. Baloteşti-A.S.U. Politehnica Timișoara (31 martie, ora 11), C.S. Afumaţi-C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu (31 martie, ora 11), A.F.C. Hermannstadt-C.S. Ştiinţa Miroslava (31 martie, ora 12), Fotbal Club Argeş- A.C.S. Dacia Unirea Brăila (1 aprilie, ora 13), A.F.C. Dunărea 2005 Călăraşi-A.F.C. U.T. Arad (1 aprilie, ora 13:30).

Fotografie surprinsă în timpul jocului dintre Ripensia Timișoara și Chindia Târgoviște, etapa a XXVI-a, pe gazonul arenei din Ciarda Roșie.