Echipa de baschet feminin a Timişoarei, C.S. S.C.M. Timişoara, continuă parcursul în Liga Naţioanlă de Baschet, evoluând în faza secundă a întrecerii, fază programată a se desfăşura sub forma unui turneu.
Baschetbalistele bănăţene au încheiat prima parte a întrecerii pe locul 7 în clasament, astfel că, în turneul fazei a doua fac parte din grup a doua, grupa echipelor clasate, la finalul primei faze, pe locurile 6-9. Turneul se desfăşoară în Sala „Antonio Alexe” din Oradea, între 16-18 martie 2018.
C.S. S.C.M. Timişoara a intrat în acest turneu cu toate punctele acumulate în prima parte a întrecerii, 22 puncte, din 16 jocuri. La finalul turneului, după cele trei zile, echipele clasate pe locurile 1-3 din grupa a doua, vor accede în play-off-ul întrecerii şi vor face parte, alături de echipele din grupa întâi a turneului (echipe care au încheiat prima parte a campionatului pe locurile 1-5), dintr-o grupă ce va cuprinde 8 echipe, faza a treia, play-off-ul, urmând să se dispute în sistem eliminatoriu, două jocuri din trei, echipa mai bine clasată având avantajul faptului că poate evolua de două ori pe teren propiu.
Primele două jocuri susţinute în acest turneu de echipa antrenată de prof. Mihai Coldea şi Silvia Prejban, au însemnat două succese meritate, bănăţencele impunându-se în faţa echipelor C.S. Universitatea Alba Iulia şi U.P.M. B.C. Sirius Tg. Mureş.

În primul joc susţinut de timişorence în acest turneu de la Oradea, la capătul celor 40 de minute, C.S. S.C.M. Timişoara a învins, cu 66:47, C.S. Universitatea Alba Iulia. Echipa din Alba Iulia nu a reuşit să câştige niciun sfert, toate cele patru sferturi revenind baschetbalistelor de la C.S. S.C.M. Timişoara, 21-15 (sfertul unu), 15-13 (sfertul doi), 18-14 (sfertul trei) şi 12-5 (sfertul patru).
Pentru bănăţenece, marcatoarele în acest meci au fost, D’Lesha Lloyd (16 puncte), Monika Boriga Brosovszky (15 puncte), Adina Stoiedin (12 puncte), Leeza Burdgess (9 puncte), Dora Ardelean (5 puncte), Adina Pop (4 puncte), Ana Ivăşchescu (3 puncte), Romina Filip (două puncte). Pentru C.S. Universitatea Alba Iulia, cele mai multe puncte au fost înscrise, în acest joc, de Jessica January (13 puncte).

În cel de-al doilea joc susţinut de C.S. S.C.M. Timişoara în acest turneu, victoria i-a revenit, din nou, de această dată cu 68:49, împotriva echipei U.P.M. B.C. Sirius Tg. Mureş. De-a lungul celor 40 de minute ale disputei, C.S. S.C.M. Timişoara a reuşit să învingă în primele trei sferturi, 17-9 (sfertul unu), 18-11 (sfertul doi), 23-16 (sfertul trei) şi a cedat în sfertul patru, echipa din Târgu Mureş învingând cu 10-16.
Coşghetera echipei timişorene a fost în acest meci, Dora Ardelean, baschetbalista înscriind 16 puncte pentru echipa bănăţeană. Pentru C.S. S.C.M. Timişoara au mai marcat, în acest meci, Adina Pop (13 puncte), Cristina Badi (11 puncte), Adina Stoiedin (10 puncte), Romina Filip (9 puncte), Roxana Pane (4 puncte), Diana Lupu (două puncte), Cristiana Anda Bota (două puncte) şi Ana Ivăşchescu (un punct). Pentru U.P.M. B.C. Sirius Tg. Mureş, cele mai multe puncte în cele 40 de minute de joc ale acestei confruntări, au fost marcate de Kata Zsofia Meszaros (18 puncte), baschetbalista echipei din Târgu Mureş fiind şi coşghetera meciului.

În urma acestor două rezultate, C.S. S.C.M. Timişoara are adunate 26 puncte, se află pe locul doi în clasamentul grupei a doua a turneului, iar ultimul meci îl va susţine duminică, 18 martie, tot în Sala „Antonio Alexe” din Oradea, împotriva echipei ce se află, cu 28 puncte, pe primul loc în clasamentul grupei, F.C.C. I.C.I.M. C.S.B. Arad. Arădencele au fost învingătoare în primele lor jocuri la acest turneu. În prima zi a turneului, au trecut de U.P.M. B.C. Sirius Tg. Mureş, cu 81:44, iar în ziua a doua au învins, 69:45, C.S. Universitatea Alba Iulia.
Meciul dintre F.C.C. I.C.I.M. C.S.B. Arad şi C.S. S.C.M. Timişoara va începe la ora 18 şi va fi meciul care va încheia turneul fazei a doua a campionatului, în grupa a doua.