Începute vineri, 9 martie, în organizarea Universităţii de Vest din Timişoara şi a Federaţiei Române de Badminton, Cupa României Elite și Cupa Bega U11, una pentru seniori, cealaltă pentru copii, s-au încheiat la Timişoara. Cele două competiţii de badminton au avut loc pe durata a trei zile, 9-11 martie şi s-au desfăşurat în Sala Universităţii de Vest din Timişoara.
În aceste competiţii au fost aliniate 16 cluburi (14 din România şi două din Serbia), iar numărul total al sportivilor ce au reprezentat aceste cluburi s-a ridicat la 73. Dintre cluburile de badminton din România, care au participat la aceste competiţii, amintim aici C.S.M. Timişoara (17 sportivi),  C.S. Universitatea de Vest Timişoara (7 sportivi), A.C.S. Armada Sud Bucureşti (3 sportivi), Clubul Sportul Studenţesc Bucureşti (7 sportivi), P.N.C. Bucureşti (2 sportivi), C.S. Ştiinta Bacău (4 sportivi), C.S.Ş. Bacău (1 sportiv), C.S.U. Galaţi (6 sportivi) etc. Cele două cluburi de badminton din Serbia au fost, Vršac Badminton Klub (1 sportiv) şi B.K. Clear Belgrad (2 sportivi).

În competiţia rezervată generaţiei sub 11 ani, întrecerea numită Cupa Bega U11, câştigătorii au fost desemnaţi, în urma jocurilor din finale, sâmbătă, 10 martie.
La dublu fete, proba a fost adjudecată de echipa compusă din sportivele Čarna Mihajlović (B.K. Clear Belgrade) şi Cristina Sîrbu (C.S.M. Timişoara), în faţa echipei compusă din Irina Gherasim şi Maria Panaite (ambele de la C.S. Siderurgistul Galaţi). Čarna Mihajlović şi Cristina Sîrbu s-au impus cu 2-1, (pe seturi, 10-21, 21-19 şi 21-19).
În finala de dublu masculin, echipa compusă din sportivii Dragoş Niţă şi Victor Postolache (ambii de la A.C.S. Andriany Piatra Neamţ) s-au impus în faţa sportivilor Ioan Fârcea (C.S.M. Timişoara) şi Danilo Janković (B.K. Clear Belgrade).
Probele de simplu (masculin şi feminin) în competiţia copiilor au fost adjudecate de David Şinculeţ (C.S.Ş. Bacău) şi Simina Turcu (A.C.S. Armada Sud Bucureşti). În finala masculină, David Şinculeţ l-a învins pe Victor Postolache (A.C.S. Andriany Piatra Neamţ), 2-0 (21-3, 21-8), iar în finala feminină, Simina Turcu a învins-o cu 2-1 (21-17, 21-23, 21-16) pe Cristina Sârbu (C.S.M. Timişoara).

Competiţia destinată seniorilor, Cupa României Elite, a fost compusă din 3 probe, simplu (feminin şi masculin), dublu (feminin şi masculin), dublu mixt. Pentru Cupa României Elite, câştigătorii au fost aflaţi duminică, 11 martie.
Astfel, la proba de dublu mixt, echipa compusă din sportivii Daniel Cojocaru și Alexandra Milon (ambii de la C.S. Ştiinta Bacău) s-a impus în finală, împotriva echipei compuse din Florin Posteucă și Florentina Constantinescu (ambii de la C.S. Universitatea de Vest Timişoara). A fost cea mai scurtă finală la dublu mixt, Daniel Cojocaru și Alexandra Milon impunându-se cu 2-0 (21-16, 21-12).
În finala de dublu feminin, echipa compusă din Florentina Constantinescu şi Alexandra Milon s-a impus cu 2-1 (15-21, 21-19, 21-15 ) în faţa echipei formate din sportivele Andra Olariu şi Sonia Raţiu (ambele C.S.M. Timişoara).
În finala de dublu masculin, echipa compusă din sportivii Collins Filimon şi Florin Posteucă (ambii de la C.S. Universitatea de Vest Timişoara) au învins, după un joc de mare luptă, echipa compusă din sportivii Daniel Cojocaru (C.S. Ştiinţa Bacău) şi Mihai Grosu (Clubul Sportul Studenţesc Bucureşti), 2-1 (21-13, 18-21, 25-23).
În finala de simplu feminin, Sonia Raţiu (C.S.M. Timişoara) s-a impus cu 2-0 (21-10, 21-8) împotriva Loredanei Lungu (Clubul Sportul Studenţesc Bucureşti).
La simplu masculin, finala a fost adjudecată de Collins Filimon, locul doi revenind lui Matei Droancă (C.S. Ştiinţa Bacău).