Ultima etapă, cea de-a XIX-a, a turului ligii secunde de fotbal nu a adus modificări majore în clasamentul competiției, dar a fost una cu multe goluri (27). Jocul de la Motru a fost unul în care s-au marcat cele mai multe goluri, 6, câte un singur gol marcându-se la Afumați, Șiria și Călărași. Au obținut victorii la diferențe de trei goluri, Știința Miroslava, Foresta Suceava, Politehnica Timișoara. Liderul, A.F.C. Hermannstadt s-a impus pe propriul teren cu 2-0, iar Chindia Târgoviște a învins în deplasare la două goluri diferență.

Etapa a început la Uricani, localitatea moldavă găzduind confruntarea dintre C.S. Știința Miroslava și A.F.C. Ripensia Timișoara. Nici la finalul acestui joc Ripensia nu a înregistrat o victorie, fiind învinsă a doua oară consecutiv. Înfrângerea Ripensiei a căzut în condițiile în care a fost nevoită să evolueze în inferioritate numerică mai bine de 70 minute în acest joc, Marius Toma fiind eliminat, poate un pic forțat, din minutul 14, arbitrul considerând că a faultat din postura de ultim apărător pe Adrian Viorică, fotbalistul gazdelor scăpând singur spre poarta lui Dalin Munteanu. Prin golurile marcate de Sebastian Bucur (minutul 25), Cosmin Nemțanu (minutul 54) și Adrian Viorică (minutul 66), C.S. Știința Miroslava s-a impus cu 3-0 în confruntarea cu A.F.C. Ripensia Timișoara.

A.S.U. Politehnica Timișoara a obținut în această ultimă etapă a turului, succesul cu cea mai mare diferență de goluri în această parte a întrecerii, impunându-se cu 3-0 în fața echipei A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureș, într-un joc ce s-a disputat pe gazonul arenei „Știința” din Timișoara. Autorii golurilor pentru echipa timișoreană au fost, Alin Ignea (minutul 45), Ionuț Plămadă (minutul 76) și Marius Staicu (minutul 90).

Ocupanta locului secund în clasamentul întrecerii, echipa antrenată de bănățeanul Dan Alexa, A.F.C. Dunărea 2005 Călărași, s-a impus greu pe teren propriu, 1-0, în fața echipei din a doua jumătate a clasamentului, F.C. Metaloglobus București, o echipă ce a arătat în acest meci că este capabilă să revină în rândul team-urilor care pot produce surprize în competiție. Doar în minutul 85 a căzut golul echipei din Călărași, autorul lui fiind Valentin Munteanu, la capătul unui contraatac.

A.F.C. U.T. Arad nu a reușit să țină piept echipei din Argeș, chiar dacă argeșenii au evoluat din minutul 6 în inferioritate numerică, Bogdan Vișa fiind eliminat din joc după ce l-a faultat, din postura de ultim apărător, pe Marius Curtuiuș. Fotbal Club Argeș a marcat unicul gol al meciului ce s-a desfășurat pe gazonul stadionului „Otto Greffner” din Șiria, prin Ionuț Năstăsie, în minutul 30. Gazdele nu au încheiat meciul în 11 fotbaliști pe teren, în minutul 90+2, Mevlan Adili a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost eliminat din joc.

C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare nu a reușit să repete evoluția bună de pe propriul teren din urmă cu două etape și, în etapa a XIX-a, a capotat pe gazonul stadionului „Daniel Prodan” în fața echipei A.F.C. Chindia Târgoviște, târgoviștenii impunându-se cu 3-1 prin golurile marcate de Liviu Mihai (minutele 12 și 44), Georgian Honciu (minutul 26). Gazdele au marcat golul în minutul 90+1, prin Sergiu Jurj.

Stadionul „Comunal” din Afumați a găzduit o confruntrare a două echipe ce se situează în preajma podiumului clasamentului ligii secunde de fotbal, iar duelul a revenit gazdelor care s-au impus la limită, 1-0. Astfel, în confruntarea dintre C.S. Afumați și A.C.S. F.C. Academica Clinceni, echipa din Afumați a înscris unicul gol al jocului prin Răzvan Patriche, în minutul 19 și a obținut cele trei puncte puse în joc.

Pe gazonul stadionului „Areni” din Suceava a avut loc o dispută între două echipe în suferință de puncte, atât gazdele de la Foresta Suceava, cât și oaspeții de la Luceafărul Oradea fiind în zona „nisipurilor mișcătoare”. La capătul celor 90 de minute ale jocului, A.C.S. Foresta Suceava s-a impus cu un categoric 3-0 în fața echipei C.S. Luceafărul Oradea, prin golurile marcate de Marius Matei (minutele 4 și 47), Robert Bosânceanu (minutul 50). Odată cu acest succes, gazdele au obținut prima lor victorie la o diferență de trei goluri în turul acestei ediții de campionat, înregistrând astfel cea de-a cincea victorie în prima parte a competiției.

Lider la zi în clasamentul ligii secunde de fotbal, A.F.C. Hermannstadt a învins cu 2-0 C.S. Sportul Snagov S.A., golurile echipei antrenate de bănățeanul Alexandru Pelici fiind înscrise de Răzvan Dâblea (minutul 25) și Bogdan Rusu (minutul 62).

Cele mai multe goluri ale acestei ultime runde din tur au fost marcate la Motru, acolo unde s-au întâlnit C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu și A.C.S. Dacia Unirea Brăila, două echipe aflate în cea de-a doua jumătate a clasamentului ligii secunde de fotbal. Seria golurilor a fost deschisă de oaspeți, în minutul 45, Alexandru Pop reușind deschiderea scorului. Au urmat alte două goluri marcate tot de Alexandru Pop, în minutul 48 și în minutul 70 (din penalty). După avantajul oaspeților de trei goluri, gazdele au revenit și au reușit egalarea. Bogdan Dănăricu a înscris în minutul 73, primul gol al gazdelor în acest meci. În minutul 75, Alexandru Vasilescu a înscris pentru 2-3, iar în minutul 79, Bogdan Dănăricu a adus egalarea, 3-3, consfințind rezultatul final al disputei, C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu- A.C.S. Dacia Unirea Brăila 3-3.

În ultimul joc al rundei, C.S. Mioveni s-a impus pe gazonul stadionului „Complex Tehnic F.R.F.” din Buftea, în fața echipei gazdă C.S. Balotești, cu 3-0. Golurile formației din Mioveni fiind reușite de Cosmin Năstăsie (minutul 10), George Pirtea (minutul 54) și Costinel Gugu (minutul 83).

În urma acestor rezultate. clasamentul ligii secunde de fotbal, la final de tur, este următorul:

1. A.F.C. Hermannstadt                   19 jocuri, 32-10, golaveraj +22, 44 puncte

2. A.F.C. Dunărea 2005 Călărași     19 jocuri, 36-15, golaveraj +21, 43 puncte

3. A.F.C. Chindia Târgoviște           19 jocuri, 42-10, golaveraj +32, 39 puncte

4. C.S. Afumați                               19 jocuri, 22-13, golaveraj +9, 34 puncte

5. A.S.U. Politehnica Timișoara    19 jocuri, 27-20, golaveraj +7, 33 puncte

6. A.C.S. F.C. Academica Clinceni     19 jocuri, 30-24, golaveraj +6, 32 puncte

7. A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureș   19 jocuri, 38-31, golaveraj +7, 31 puncte

8. Fotbal Club Argeș                       19 jocuri, 21-15, golaveraj +6, 28 puncte

9. C.S. Mioveni                              19 jocuri, 29-25, golaveraj +4, 27 puncte

10. C.S. Sportul Snagov S.A.           19 jocuri, 16-15, golaveraj +1, 26 puncte

11. A.F.C. Ripensia Timișoara     19 puncte, 36-26, golaveraj +10, 21 puncte

12. A.F.C. U.T. Arad                       19 jocuri, 24-25, golaveraj -1, 21 puncte

13. C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare 19 jocuri, 19-33, golaveraj -14, 20 puncte

14. F.C. Metaloglobus București      19 jocuri, 17-27, golaveraj -10, 19 puncte

15. A.C.S. Dacia Unirea Brăila         19 jocuri, 43-42, golaveraj +1, 18 puncte

16. C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu   19 jocuri, 26-31, golaveraj -5, 18 puncte

17. C.S. Luceafărul Oradea         19 jocuri, 24-34, golaveraj -10, 17 puncte

18. C.S. Balotești                         19 jocuri, 23-39, golaveraj -16, 17 puncte

19. A.C.S. Foresta Suceava         19 jocuri, 15-59, golaveraj -44, 17 puncte

20. C.S. Știința Miroslava           19 jocuri, 19-45, golaveraj -26, 16 puncte.

La finalul turului, în clasamentul golgheterilor, primele trei locuri sunt ocupate de Bogdan Rusu, 12 goluri (A.F.C. Hermannstadt), Ndiaye Mediop, 11 goluri (A.F.C. Ripensia Timișoara), Valentin Alexandru, 10 goluri (A.F.C. Dunărea 2005 Călărași) și Cosmin Năstăsie, 10 goluri (C.S. Mioveni).

Primele două etape din retur se vor disputa anul acesta, în luna decembrie, urmând ca din februarie, returul să continue. Etapa viitoare (prima a returului) va avea loc în 2 și 3 decembrie, după următorul program: C.S. Sportul Snagov S.A.-C.S. Luceafărul Oradea (2 decembrie, ora 11), A.C.S. Fortesta Suceava-A.F.C. Ripensia Timișoara (2 decembrie, ora 11), C.S. Știința Miroslava-A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureș (2 decembrie, ora 11), A.S.U. Politehnica Timișoara-A.C.S. Dacia Unirea Brăila (2 decembrie, ora 11), C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu-Fotbal Club Argeș (2 decembrie, ora 11), C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare-F.C. Metaloglobus București (2 decembrie, ora 11), A.F.C. Dunărea 2005 Călărași-A.C.S. F.C. Academica Clinceni (2 decembrie, ora 12), C.S. Afumați-C.S. Mioveni (2 decembrie, ora 12), A.F.C. U.T. Arad-A.F.C. Chindia Târgoviște (3 decembrie, ora 11, 30), C.S. Balotești-A.F.C. Hermannstadt (3 decembrie, ora 12).