Liga secundă de fotbal a României și-a încheiat cea de-a XV-a etapă, o etapă cu surprize ce demonstrează că întrecerea este una echilibrată, plină de neprevăzut.

Astfel, am asistat în această etapă la o revenire a „codașelor”, C.S. Luceafărul Oradea și A.C.S. Foresta Suceava obținând victorii la limită în deplasare, în fața unor echipe cu destule probleme, A.F.C. U.T. Arad și C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu. Înfrângerea echipei U.T. Arad, 2-3 (golurile au fost marcate de Cătălin Hlistei, minutul 65, 11 metri, Marius Curtuiuș, minutul 75/ Vlad Rusu, minutele 45 și 62, Claudiu Codoban, minutul 59), chiar pe propriul gazon, de către echipa ce, mai etapele trecute, era „lanterna roșie”, C.S. Luceafărul Oradea, scoate în evidență criza echipei arădene, iar reușita formației bucovinene de la Motru, 0-1(Alessandro Masella, minutul 61) în fața team-ului ce la finalul trecutei ediții a ligii întâi a retrogradat în Liga a doua, scoate în evidență faptul că echipa A.C.S. Foresta Suceava merge mai departe pe calea ligii secunde, și se află pe calea de a depăși startul nefast din începutul întrecerii. De remarcat că, bucovinenii au ajuns pe ultimul loc al clasamentului întrecerii și datorită unei depunctări pe care au suferit-o din partea Comisiei de Disciplină din cadrul F.R.F., iar asta s-a întâmplat datorită faptului că Foresta a încălcat prevederile Articolului 45.7.1. din Regulamentul de Organizare a Activităţii Fotbalistice (R.O.A.F.), care se referă la regimul jucătorilor Under 21 (Sub 21 ani). Mai exact, sucevenii l-au utilizat în jocul etapei a XI-a, împotriva echipei din Afumați, pe terenul echipei ilfovene, pe italianul Alessandro Masella, care nu poate fi considerat jucător format la nivel naţional. Pe lângă decizia de a pierde la „masa verde”, 0-3 jocul susținut la Afumați, Foresta a primit din partea Comisiei de Disciplină a F.R.F. și o sancțiune în valoare de aproximativ 3.000 de lei. În teren, la finalul celor 90 de minute de joc, scorul a fost egal, C.S. Afumați-A.C.S. Foresta Suceava, 2-2.

Și A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureș își poate continua fără probleme activitatea în Liga a doua, clubul ardelean nemaifiind în stare de faliment, de lichidare şi îşi continuă procesul de reorganizare.

Formația din Târgu Mureș a fost învinsă la Călărași, echipa antrenată de bănățeanul Dan Alexa, A.F.C. Dunărea 2005, impunându-se cu 3-0 (Valentin Munteanu, minutul 30, Bogdan Danciu, minutul 42 și Cristian Pușcaș, minutul 45), scor stabilit în primele 45 de minute ale jocului, rezultat în urma căruia a preluat șefia clasamentului întrecerii.

A.C.S. Academica Clinceni a dispus de C.S. Sportul Snagov S.A., 2-1, pe teren propriu, golurile gazdelor fiind marcate de Bogdan Brabu, minutul 45+2 și Ciprian Gliga, minutul 80. Pentru oaspeți, unicul gol a fost marcat de Loïc Gagnon, în minutul 56, din lovitură de la 11 metri.

F.C. Metaloglobus București, o altă echipă aflată în a doua jumătate a clasamentului, s-a impus la Mioveni, dispunând la limită, 0-1, de mult mai bine clasata C.S. Mioveni, o formație ancorată în prima jumătate a clasamentului întrecerii. A fost, C.S. Mioveni-F.C. Metaloglobus București 0-1, gol marcat de Mădălin Martin, în minutul 34.

O altă echipă aflată în zona „nisipurilor mișcătoare”, C.S. Balotești, s-a impus la limită în fața unei formații mult mai bine ancorată în ierarhia competiției, Fotbal Club Argeș. Pe gazonul stadionului din Balotești, gazdele, care și-au înlocuit antrenorul (Laurențiu Diniță a fost înlocuit cu Emil Stanca), au dispus la limită, 1-0, de F.C. Argeș, prin golul marcat de Alexandru Nica, minutul 12.

C.S. Afumați a continuat seria victoriilor, rămânând neînvinsă din etapa a V-a. În această etapă, ilfovenii au obținut cel de-al cincilea succes consecutiv, dispunând pe propriul gazon, 2-0, de echipa A.C.S. Dacia Unirea Brăila, prin golurile marcate de Răzvan Patriche, minutul 5 și Dorin Burlacu, minutul 90.

Echipele timișorene au obținut rezultate pozitive la finalul acestei etape. Ripensia Timișoara a fost egala echipei C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare, pe gazonul stadionului „Daniel Prodan”, încheind 1-1 la finalul celor 90 de minute ale jocului, iar A.S.U. Politehnica Timișoara a dispus la limită, 1-0, pe gazonul arenei „Știința” din Timișoara, de echipa C.S. Știința Miroslava, 1-0.

În jocul din Sătmar, A.F.C. Ripensia Timișoara a continuat evoluția bună ce i-a adus un rezultat de egalitate, 1-1, la finalul jocului susținut etapa trecută în fața echipei lui Dan Alexa, și a terminat cu același rezultat și meciul jucat cu Olimpia Satu Mare. În minutul 24, Andrei Dumiter a marcat pentru Ripensia și a ajuns la 7 goluri în clasamentul golgheterilor, fiind cel de-al doilea marcator al echipei timișorene, după Mediop. Gazdele au egalat în minutul 31, prin reușita lui Cristian Munteanu. Echipa gazdă a încheiat meciul în inferioritate numerică, Cosmin Bura fiind eliminat (cartonaș roșu direct), pentru un fault la mijlocul terenului asupra lui Claudiu Matiș, atacantul timișorean luând locul, cu două minute în urma eliminării adversarului, lui Andrei Dumiter.

A.S.U. Politehnica Timișoara s-a impus la limită, 1-0, în fața echipei ce a promovat la finalul anului competițional trecut, din Liga a treia, în Liga a doua, C.S. Știința Miroslava, cele două echipe disputând un joc „plin de știință” în care unicul gol a fost marcat în minutul 8 de mijlocașul Deian Sorescu. Astfel, A.S.U. Politehnica Timișoara a obținut trei puncte în fața echipei aflate în zona retrogradării și care a rezistat team-ului timișorean încă 82 minute, de la momentul încasării golului, fără ca mingea să intre în plasa porții sale.

Ultimul joc al etapei a avut loc duminică, 5 noiembrie, la Sibiu, opunând față în față, echipa locală, A.F.C. Hermannstadt și echipa din municipiul reședință al județului Dâmbovița, A.F.C. Chindia Târgoviște. A fost o confruntare a „podiumului”, cele două combatante situându-se pe locurile 2, respectiv 3 în ierarhia competiției. La finalul celor 90 de minute ale jocului, scorul a fost „alb”, 0-0, cele două team-uri luând câte un punct, fiecare, gazdele pierzând odată cu acest rezultat, poziția de lider în clasamentul întrecerii.

După XV etape, clasamentul ligii secunde de fotbal se prezintă astfel:

1. A.F.C. Dunărea 2005 Călărași             15 jocuri, 30-11, golaveraj +19, 35 puncte

2. A.F.C. Hermannstadt                           15 jocuri, 24-9, golaveraj +15, 34 puncte

3. A.F.C. Chindia Târgoviște                   15 jocuri, 33-6, golaveraj +27, 31 puncte

4. C.S. Afumați                                         15 jocuri, 17-1, golaveraj +6, 27 puncte

5. A.C.S. F.C. Academica Clinceni               15 jocuri,  22-18, golaveraj +4, 26 puncte

6. A.S.U. Politehnica Timișoara             15 jocuri, 18-18, golaveraj 0, 23 puncte

7. A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureș             15 jocuri, 28-24, golaveraj +4, 22 puncte

8. C.S. Mioveni                                        15 jocuri, 22-19, golaveraj +3, 22 puncte

9. A.F.C. Ripensia Timișoara                 15 jocuri, 34-19, golaveraj +15, 19 puncte

10. Fotbal Club Argeș                              15 jocuri, 15-11, golaveraj +4,  19 puncte

11. C.S. Sportul Snagov S.A.                    15 jocuri, 11-11, golaveraj 0, 19 puncte

12. F.C. Metaloglobus                             15 jocuri, 17-18, golaveraj -1, 19 puncte

13. A.F.C. U.T. Arad                               15 jocuri, 18-18, golaveraj 0, 17 puncte

14. C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare      15 jocuri, 12-22, golaveraj -10, 17 puncte

15. A.C.S. Dacia Unirea Brăila                 15 jocuri, 34-31, golaveraj +3, 16 puncte

16. C.S. Pandurii Lignitul Tg. Jiu             15 jocuri, 20-20, golaveraj 0, 16 puncte

17. C.S. Balotești                                  15 jocuri, 18-27, golaveraj -9, 14 puncte

18. C.S. Luceafărul Oradea                    15 jocuri, 20-27, golaveraj -7, 13 puncte

19. C.S. Știința Miroslava                      15 jocuri, 15-42, golaveraj -27, 12 puncte

20. A.C.S. Foresta Suceava                   15 jocuri, 9-55, golaveraj -46, 10 puncte.

Etapa următoare, cea de-a XVI-a, va fi una intermediară și se va disputa miercuri, 8 noiembrie după cum urmează: C.S. Sportul Snagov S.A. – C.S. Știința Miroslava (ora 14), A.C.S. Foresta Suceava – A.S.U. Politehnica Timișoara (ora 14), C.S. Luceafărul Oradea – C.S. Pandurii Lignitul Tg. Jiu (ora 14), A.F.C. A.S.A. 2013 Tg. Mureș - C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare (ora 14), A.C.S. Dacia Unirea Brăila – A.F.C. Dunărea 2005 Călărași (ora 14), Fotbal Club Argeș - C.S. Afumați (ora 14), A.F.C. Chindia Târgoviște – C.S. Balotești (ora 14), F.C. Metaloglobus București – A.F.C. Hermannstadt (ora 14), A.C.S. F.C. Academica Clinceni – C.S. Mioveni (ora 14), A.F.C. Ripensia Timișoara – A.F.C. U.T. Arad (ora 19, pe gazonul arenei „Dan Păltinișanu”)