Caravana ligii secunde de fotbal merge mai departe în efectiv complet, 20 de echipe, așa cum a început. Trâmbițată ca echipă falimentată financiar, retrasă din competiție și desființată după jocul din etapa trecută, de pe teren propriu cu A.F.C. Hermannstadt, echipa  A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş a fost programată și pentru jocul de la Balotești, din cadrul etapei a XIII-a, reușind să furnizeze surpriza etapei în Ilfov prin victoria la scor de tenis, 6-2, împotriva echipei locale C.S. Balotești. Prin urmare, deși în faliment, retragerea din competiție și desființarea echipei de fotbal din Tg. Mureș se amână, echipa ardeleană continuând evoluția în competiția pe care a început-o în vara acestui an. Astfel că, toate rezultatele echipei din Tg. Mureș, în urma meciurilor jucate până acum, nu se vor mai anula, ele rămânând valabile pentru clasamentul ligii a doua. În jocul de la Balotești, golurile au fost marcate de Adrian Hurdubei (minutul 34) și Alexandru Nica (minutul 53), pentru echipa C.S. Balotești, iar pentru A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş, Luka Mijoković (minutul 9), Cosmin Sîrbu (minutele 67, 87 și 90), Alexandru Stoica (minutul 68) și Vasile Petra (minutul 73).

Din surprizele etapei a XIII-a, reținem atenția asupra rezultatului de 1-0 cu care s-a impus echipa de pe locul secund al clasamentului, A.F.C. Dunărea 2005 Călărași, pe teren propriu, în fața „lanternei roșii”, C.S. Luceafărul Oradea. Singurul gol al jocului a fost marcat în minutul 90, de mijlocașul Baudouin Kanda. Tot la categoria surprize poate fi încadrat și rezultatul de la Afumați, gazdele de la C.S. Afumați administrând un 2-0, Ripensiei Timișoara, în ziua celei de-a XCIX-a aniversării pentru clubul timișorean, fondat în 21 octombrie 1928. Iată deci, că Ripensia Timișoara nu reușește să se regăsească pe terenul de joc și, în urma rezultatului înregistrat la Afumați, a ajuns la cea de-a V-a înfrângere consecutivă în această ediție a ligii secunde. C.S. Afumați a marcat prin Alexandru Dedu (minutul 6, din 11 metri) și Vlad Tudorache (minutul 69).

Un rezultat bun a reușit A.S.U Politehnica Timișoara, în deplasarea de la Motru, acolo unde a evolua împotriva echipei gorjene C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu, 1-1, dar, ținând cont de forma bună pe care o traversează echipa în alb-violet, de câteva etape, parcă ne surprinde și acest rezultat de egalitate, toți suporterii echipei bănățene mizând pe un rezultat de trei puncte pentru „Băieții în Ghete”, la Motru. Golurile au fost marcate, pentru gazde, Daniel Lung (minutul 27), iar pentru oaspeți,  Raul Krausz, a egalat, în minutul 90+2.

Rezultatele înregistrate în celelalte meciuri ale etapei a XIII-a, au fost: F.C. Metaloglobus București-C.S. Sportul Snagov S.A. 2-1 (Ștefan Stângă, minutele 1 și 10, din lovituri de la 11 metri, Leonard Dobre, minutul  57, pentru oaspeți), A.C.S. F.C. Academica Clinceni-A.F.C. Chindia Târgoviște 0-2 (Crinel Stoica, minutul 38 și Mihai Neicuțescu, minutul 88), C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare-A.F.C. Foresta Suceava 2-0 (Olivier Lusamba, minutul 9 și Vasile Pop, minutul 65) A.F.C. U.T. Arad-C.S. Știința Miroslava 3-0 (Albert Stahl, minutul 8 și Danile Florea, minutele 27 și 65), C.S. Mioveni-Fotbal Club Argeș 0-0, iar duminică, 22 octombrie în ultimul meci al etapei a treisprezecea, A.F.C. Hermannstadt-A.C.S. Dacia Unirea Brăila 3-2 (Bogdan Rusu, minutul 8, Sabin Lupu, minutul 37 şi Lucian Dumitru, minutul 49, iar pentru oaspeți, au marcat Andrei Banyoi, minutul 88 și Alexandru Pop, minutul 90+3).

Totalul golurilor marcate în această etapă a fost 28, 16 goluri au marcat gazdele și 12 goluri oaspeții.

În urma rezultatelor înregistrate, după treisprezece etape, clasamentul ligii secunde de fotbal este următorul:

1. A.F.C. Hermannstadt                          13 jocuri, 24-9, golaveraj  +15, 32 puncte

2. A.F.C. Dunărea 2005 Călărași            13 jocuri, 26-10, golaveraj +16, 31 puncte

3. A.F.C. Chindia Târgoviște                   13 jocuri, 30-6, golaveraj +24, 27 puncte

4. A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureș         13 jocuri, 28-20, golaveraj +8, 22 puncte

5. C.S. Mioveni                                    13 jocuri, 22-15, golaveraj +7, 22 puncte

6. A.C.S. F.C. Academica Clinceni          13 jocuri, 20-17, golaveraj +3,  22 puncte

7. A.S.U. Politehnica Timișoara             13 jocuri, 17-17, golaveraj  0, 20 puncte

8. C.S. Afumați                                   13 jocuri, 13-13, golaveraj  0, 19 puncte

9. Fotbal Club Argeș                            13 jocuri, 15-10, golaveraj +5, 18 puncte

10. A.F.C. Ripensia Timișoara               13 jocuri, 32-17, golaveraj +15, 17 puncte

11. C.S. Sportul Sangov S.A.                13 jocuri, 9-9, golaveraj  0, 16 puncte

12. C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare   13 jocuri, 10-19, golaveraj -9, 16 puncte

13. A.C.S. Dacia Unirea Brăila              13 jocuri, 32-27, golaveraj +5, 15 puncte

14. C.S. Pandurii Lignitul Tg. Jiu          13 jocuri, 19-18, golaveraj +1, 15 puncte

15. F.C. Metaloglobus București           13 jocuri, 16-18, golaveraj -2, 15 puncte

16. A.F.C. U.T. Arad                           13 jocuri, 13-13, golaveraj  0, 14 puncte

17. C.S. Știința Miroslava                 13 jocuri, 14-40, golaveraj -36, 11 puncte

18. C.S. Balotești                               13 jocuri, 15-25, golaveraj -10, 10 puncte

19. A.C.S. Foresta Suceava              13 jocuri, 8-51, golaveraj -43, 8 puncte

20. C.S. Luceafărul Oradea              13 jocuri, 15-24, golaveraj -9, 7 puncte

În clasamentul golgheterilor ligii secunde de fotbal, pe primul loc se află Valentin Alexandru, atacantul echipei A.F.C. Dunărea 2005 Călărași, cu 10 goluri marcate. Pe locul doi, cu acelaşi număr de goluri marcate, fiecare câte 9, se află atacanţii Bogdan Rusu (A.F.C. Hermannstadt) şi Ndiaye Mediop (A.F.C. Ripensia Timişoara), iar pe locul trei, cu câte 8 goluri fiecare, Cosmin Năstăsie (C.S. Mioveni) și Costel Roșu (A.C.S. Dacia Unirea Brăila).

Etapa viitoare, cea de-a XIV-a, programează jocurile, C.S. Sportul Sangov S.A.-A.S.U. Politehnica Timișoara  (sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 11), C.S. Știința Miroslava- C.S. Pandurii Lignitul Tg. Jiu (sâmbătă, 28 octombrie, ora 11), A.C.S. Foresta Suceava-A.F.C. U.T. Arad (sâmbătă, 28 octombrie, ora 11), C.S. Luceafărul Oradea- C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare (sâmbătă, 28 octombrie, ora 11),  F.C. Metaloglobus București- A.C.S. F.C. Academica Clinceni (sâmbătă, 28 octombrie, ora 11), A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureș-C.S. Afumați (sâmbătă, 28 octombrie, ora 11), A.C.S. Dacia Unirea Brăila-C.S. Balotești (sâmbătă, 28 octombrie, ora 11), A.F.C. Ripensia Timișoara-A.F.C. Dunărea 2005 Călărași (sâmbătă, 28 octombrie, ora 12), Fotbal Club Argeș-A.F.C. Hermannstadt (sâmbătă, 28 octombrie, ora 16), A.F.C. Chindia Târgoviște-C.S. Mioveni (duminică, 29 octombrie, ora 15).