Cea de-a XII-a etapă a ligii a doua de fotbal s-a încheiat marți, 17 octombrie, jocul de închidere fiind disputat la Tg. Mureș, acolo unde, echipa locală A.F.C. A.S.A. 2013 Tg. Mureș a remizat cu A.F.C. Hermannstadt, 2-2, fosta vicecampioană a României evoluând, se pare, în ultimul ei meci.

Echipa din Tg. Mureș avea probleme financiare, iar recent și-a declarat falimentul, conducerea clubului decizând retragerea din campionat după jocul cu Hermannstadt, A.F.C. A.S.A. 2013 Tg. Mureș încetându-și existența, așa cum s-a întâmplat cu Unirea Urziceni, F.C. Brașov sau Gloria Bistrița.

Luka Mijoković (minutul 14) și Cosmin Sîrbu (minutul 66) au fost autorii golurilor echipei din Tg. Mureș, în timp ce pentru A.F.C. Hermannstadt, Lucian Dumitru (minutul 25) și Andrei Herghelegiu (minutul 35) au punctat.

O tentativă de retragere din această competiție a avut și Luceafărul Oradea, patronul decizând să nu mai susțină echipa după ce aceasta a înregistrat un egal pe teren propriu, în etapa întâi și trei înfrângeri în etapele doi, trei și patru. În etapa a cincea, echipa orădeană nu s-a mai prezentat la meciul de la Pitești, circulând varianta că urmează să fie retrasă din campionat. În cele din urmă, Luceafărul a revenit, un alt patron preluând echipa. Ca urmare a neprezentării din etapa a cincea, la Pitești, Luceafărul Oradaea a pierdut acel joc cu scor de neprezentare, 0-3.

Acum, după douăsprezece etape, Luceafărul a coborât în jos, alunecând pe ultimul loc în clasamentul ligii a doua, pierzând în această a douăsprezecea etapă pe teren propriu, Baza sportivă „Luceafărul” Felix din Sânmartin, împotriva echipei C.S. Afumați, 1-2.

Căderea Luceafărului Oradea pe ultimul loc al clasamentului a venit în condițiile în care C.S. Balotești a făcut surpriza la Timișoara, învingând Ripensia, echipa bucureșteană reușind să mai urce un piculeț în clasament, pe locul 16, cedând „lanterna roșie” Luceafărului Oradea.

Marea confruntare a etapei a XII-a a avut loc la Timișoara, pe gazonul arenei „Dan Păltinișanu”, aici disputându-se derby-ul reginoal,  A.S.U. Politehnica Timișoara-A.F.C. U.T. Arad. La capătul celor 90 de minute ale jocului, echipa în alb-violet a tranșat victoria în favoarea sa, impunându-se cu 2-1, cele trei goluri ale disputei fiind demne de genericele emisiunilor sportive, autorii lor, Cornel Predescu (minutul 2), Dănuț Bilia (minutul 62) și Bujamin Asani (minutul 9), amintind celor aproximativ 8.000 de spectatori prezenți la meci și telespectatorilor aflați în fața micilor ecrane că, fotbalul este sportul „rege”, iar tribunele stadioanelor merită să fie pline la orice confruntare fotbalistică pentru a onora cu fair-play evoluția sportivilor din teren.

Meciul disputat pe gazonul arenei „Dan Păltinișanu” a fost unul cu multe momente de fotbal alert și cu câteva faze electrizante, întregul spectacol oferindu-l cele trei goluri și, nu în ultimul rând, spectatorii din tribune, spectatori care, din păcate, în pauza jocului, au dus confruntarea dintre cele două echipe dincolo de limitele ei sportive, încăierându-se și aducând intervenția forțelor de ordine.

Etapa a XII-a a ligii a doua a fost una în care s-au înregistrat 4 rezultate de egalitate (C.S. Sportul Snagov S.A-C.S. Pandurii Lignitul Tg. Jiu 0-0, A.C.S. Dacia Unirea Brăila-C.S. Mioveni 2-2, F.C. Argeș-A.C.S. F.C. Academica Clinceni 1-1 și A.F.C. A.S.A. 2013 Tg. Mureș-A.F.C. Hermannstadt 2-2), 3 victorii ale gazdelor (C.S. Știința Miroslava-C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare 2-1, A.F.C. Chindia Târgoviște-F.C. Metaloglobus București 3-0 și A.S.U. Politehnica Timișoara-A.F.C. U.T. Arad 2-1) și 3 victorii ale oaspeților (A.C.S. Foresta Suceava-A.F.C. Dunărea 2005 Călărași 0-2, C.S. Luceafărul Oradea-C.S. Afumați 1-2 și A.F.C. Ripensia Timișoara-C.S. Balotești 1-2).

Au fost marcate un total de 27 goluri în această etapă, 14 goluri fiind reușite de echipele gazdă, 13 goluri de echipele vizitatoare. Per ansamblu, etapa poate fi considerată una echilibrată, echilibrul dominând, până acum, în acest tur de ligă secundă.

Din păcate, finalul etapei a XII-a a consemnat prima retragere din această ediție a ligii a doua a unei echipe și, totodată desființarea ei, iar potrivit regulamentului, în aceste condiții rezultatele jocurilor disputate de către celelalte competitoare cu echipa retrasă, se anulează și nu vor mai apărea în clasament. De asemenea, la finalul ediției 2017/2018 nu vor retrograda 5 echipe (locurile 16, 17, 18, 19, 20), ci doar 4 (locurile 16, 17, 18, 19).

Clasamentul la zi al ligii secunde de fotbal, după retragerea echipei din Târgu Mureș, este următorul:

1. A.F.C. Dunărea 2005 Călărași, 12 jocuri, 25-10, golaveraj +15, 28 puncte;

2. A.F.C. Hermannstadt,               11 jocuri, 19-5,   golaveraj +14, 28 puncte;

3. A.F.C. Chindia Târgoviște,      11 jocuri, 28-6, golaveraj +22, 23 puncte;

4. A.C.S. F.C. Academica Clinceni,   11 jocuri, 19-14, golaveraj +5, 21 puncte;

5. A.S.U. Politehnica Timișoara, 12 jocuri, 16-16, golaveraj 0,19 puncte;

6. C.S. Mioveni,                             11 jocuri, 20-14, golaveraj +6, 18 puncte;

7. F.C. Argeș,                                11 jocuri, 14-9, golaveraj +6, 17 puncte;

8. C.S. Afumați,                             12 jocuri, 11-13, golaveraj -2, 16 puncte;

9. A.C.S. Dacia Unirea Brăila,          11 jocuri, 29-22, golaveraj +7, 15 puncte;

10. C.S. Sportul Snagov S.A.,          11 jocuri, 7-6, golaveraj +1, 15 puncte;

11. A.F.C. Ripensia Timișoara,   11 jocuri, 29-13, golaveraj +16, 14 puncte;

12. C.S. Pandurii Lignitul Tg. Jiu,    12 jocuri, 18-17, golaveraj +1, 14 puncte;

13. C.S. F.C. Olimpia 2010,            12 jocuri, 8-19, golaveraj -11, 13 puncte;

14. A.F.C. U.T. Arad,                     12 jocuri, 10-13, golaveraj -3, 11 puncte;

15. C.S. Știința Miroslava,              11 jocuri, 13-35, golaveraj -22, 11 puncte;

16. C.S. Balotești,                       12 jocuri, 13-19, golaveraj -6, 10 puncte;

17. F.C. Metaloglobus Buc.,      11 jocuri, 10-17, golaveraj -7, 9 puncte;

18. A.C.S. Foresta Suceava,      11 jocuri, 8-43, golaveraj -35, 8 puncte;

19. C.S. Luceafărul Oradea,      11 jocuri, 13-20, golaveraj -7, 7 puncte.

În clasamentul golgheterilor ligii secunde de fotbal, pe primul loc se află Valentin Alexandru, 10 goluri, atacantul echipei de pe primul loc din liga a doua, A.F.C. Dunărea 2005 Călărași, antrenată de timișoreanul Dan Alexa. Pe locul doi se află atacantul Ripensiei Timișoara, Ndiaye Mediop, 9 goluri, iar pe locul trei, Cosmin Năstăsie, 8 goluri, atacantul echipei C.S. Mioveni, tot cu 8 goluri fiind și Costel Roșu (A.C.S. Dacia Unirea Brăila) și Bogdan Rusu (A.F.C. Hermannstadt).

Etapa viitoare, cea de-a XIII-a, programează, în 21 și 22 octombrie, jocurile: F.C. Metaloglobus București-C.S. Sportul Snagov S.A, A.C.S. F.C. Academica Clinceni-A.F.C. Chindia Târgoviște, C.S. Afumați-A.F.C. Ripensia Timișoara, A.F.C. Dunărea 2005 Călărași-C.S. Luceafărul Oradea, C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare-A.C.S. Foresta Suceava, A.F.C. U.T. Arad-C.S. Știința Miroslava, C.S. Pandurii Lignitul Tg. Jiu-A.S.U. Politehnica Timișoara, C.S. Mioveni-F.C. Argeș, A.F.C. Hermannstadt-A.C.S. Dacia Unirea Brăila (joc ce se va disputa duminică, 22 octombrie, de la ora 11,30). C.S. Balotești nu va evolua în această etapă, A.F.C. A.S.A. 2013 Tg. Mureș s-a retras din competiție.