Manșa întâi a Cupei României la baschet feminin a adus pe parchetul sălii sporturilor „Constantin Jude” din Timișoara confruntarea echipelor C.S. S.C.M. Timișoara și F.C.C. I.C.I.M. Arad. La capătul unui meci în care cele două combatante au făcut multă risipă de energie, oferind un spectacol sportiv antrenant, C.S. S.C.M. Timișoara s-a impus, e drept, cu un rezultat destul de strâns, 69:64, dar, totuși, dătător de speranțe pentru manșa secundă de la Arad.

La startul jocului cele două echipe au intrat pe parchet în următoarea componență:
C.S. S.C.M. Timișoara: Romina Filip, Dora Ardelean, Maegan Conwright, D’Lesha Lloyd, Leeza Burdgess. Antrenori, Mihai Coldea (principal), Silvia Prejban (secund).
F.C.C. I.C.I.M. Arad: Ildiko Nagy, Brandy Montgomery, Brandi Wingate, Adela Mercea, Matea Tavić. Antrenor, Bogdan Bulj.

În primele minute de joc, meciul s-a aflat sub auspiciile echilibrului scorului, cele două echipe succedându-se la conducere pe tabela de marcaj, iar din minutul 4 al sfertului întâi, gazdele au preluat conducerea rezultatului și nu au mai cedat-o până la finalul „sfertului”. După două aruncări libere acordate echipei timișorene ca urmare a unui fault tehnic al Adelei Mercea asupra baschetbalistei timișorene Maegan Conwright, Conwright a reușit să aducă scorul în favoarea Timișoarei, 9-8, punctând din cele două aruncări libere, iar la finalul sfertului întâi, C.S. S.C.M. Timișoara conducea pe tabela de marcaj cu 20-15.

După primul sfert, coșgheterele au fost, pentru Timișoara, Maegan Conwright (9 puncte), D’Lesha Lloyd (4 puncte), Anna Kiriienko (3 puncte), Romina Filip (două puncte) și Leeza Burdgess (două puncte), pentru F.C.C. I.C.I.M. Arad, Brandi Wingate (6 puncte), Matea Tavić (5 puncte), Adela Mercea (două puncte) și Ildiko Nagy (două puncte).

În sfertul doi, echipa gazdă a condus în cea mai mare parte a timpului de joc, echipa vizitatoare deschizând seria punctele din „sfert” prin aruncarea baschetbalistei Brandi Wingate, 0-2. Au urmat două libere pentru Timișoara, doar una a fost transformată de Hannah Young, aceeași baschetbalistă, după ce a ratat a doua „liberă”, a marcat două puncte, 3-2.  Au urmat punctele înscrise de D’Lesha Lloyd, prima „triță” (6-2) și de Leeza Burdgess (8-2). Vizitatoarele au revenit la conducerea „sfertului” cu două minute înainte de finalul lui, după ce Flavia Ferenczi a marcat două puncte și a obținut o „liberă”, aruncare trecută prin inel, iar scorul „sfertului” era favorabil echipei vizitatoare, 12-13. Anna Kiriienko și D’Lesha Lloyd au decis scorul în favoarea gazdelor, 16-13, Cristina Zidaru a marcat pentru arădence, 16-15, iar D’Lesha Lloyd și Matea Tavić au stabilit scorul sfertului secund, 18-17.

La pauză, scorul general era favorabil echipei de baschet feminin a Timișoarei, 38:32, coșgheterele sfertului secund, pentru echipa timișoreană, fiind, D’Lesha Lloyd (9 puncte), Hannah Young (3 puncte), Maegan Conwright (două puncte), Anna Kiriienko (două puncte), Leeza Burdgess (două puncte).

Sfertul trei a fost început cu o aruncare de trei puncte, trecută prin inel de Brandy Montgomery, 0-3. După un fault personal al baschetbalistei Matea Tavić asupra lui Maegan Conwright, baschetbalista timișoreană a obținut trei aruncări libere și a reușit să readucă egalitatea în „sfert”, 3-3. Sfertul trei a fost unul în care echipa arădeană amenința cu revenirea pe tabela de scor, dar, deși și-a adjudecat acest „sfert”, 17-21, echipa vizitatoare nu a reușit să preia conducerea la scorul general. După încheierea sfertului trei, scorul general era încă favorabil gazdelor, 55:53.

Ultimul sfert, sfertul patru, a consfințit victoria gazdelor, sfârșitul lui încheindu-se cu rezultat favorabil pentru C.S. S.C.M. Timișoara, 14-11, iar la scorul general, echipa timișoreană a ieșit cu un avantaj, e drept, fragil, dar care-i oferă dreptul să spere la o calificare în faza finală a competiției.

Pentru C.S. S.C.M. Timișoara, au marcat: Maegan Conwright (18 puncte), D’Lesha Lloyd (17 puncte), Anna Kiriienko (13 puncte), Romina Filip (8 puncte), Leeza Burdgess (6 puncte), Dora Ardelean (4 puncte), Hannah Young (3 puncte). Cele mai multe puncte pentru echipa arădeană au fost marcate de Brandy Montgomery (20) și Matea Tavić (16).
Manșa a doua a disputei de baschet feminin dintre Timișoara și Arad, din Cupa României, manșa decisivă (retur), se va juca la Arad, sâmbătă, 30 septembrie.