Cea de-a cincea etapă a ligii a doua de fotbal a adus primul joc nedisputat, Fotbal Club Argeș-C.S. Luceafărul Oradea. Echipa Luceafărul Oradea s-a retras din competiție, iar potrivit prevederilor Regulamentului de Organizare a Activității Fotbalistice (R.O.A.F.), articolul 17 (a), rezultatele jocurilor disputate de către celelalte competitoare, cu această echipă, se anulează și nu vor mai apărea în clasament.

Fără mijlocașul Adrian Zaluschi (accidentat) și fără portarul G. Gakos (dezertat din lotul Ripensiei, după jocul cu Tg. Mureș), fără Laurențiu Luca și Cosmin Mânecan (ambii accidentați), Ripensia Timișoara nu a putut alinia cel mai bun „11” de strat pentru jocul cu Dacia Unirea Brăila, dar, cu toate acestea, echipa în galben-roșu a reușit să presteze un joc bun și a obținut un punct prețios pe un teren unde se câștigă greu puncte.

Începutul jocului de pe gazonul stadionului „Municipal” din Brăila a fost unul de bun augur pentru echipa timișoreană. Din minutul 4, după o gafă a portarului gazdelor, Adrian Ungureanu a înscris cu un șut plasat și a deschis scorul, 0-1. După un minut, imediat ce gazdele au repus mingea în joc de la centrul terenului, balonul a fost pasat lui Niță, iar din pasa lui Niță, Costel Roșu a egalat, 1-1. Din minutul 35, Puia a readus echipa gazdă în avantaj, reușind să înscrie după o pasă primită de la Costel Roșu, 2-1.

În partea secundă a meciului, în minutul 52, gazdele au expediat mingea în bară, prin Roșoagă, iar prin minutul 55, același Roșoagă a irosit o bună oportunitate de a mări avantajul „uniriștilor”.

În minutul 57, Lazăr l-a faultat în careu pe Claudiu Matiș, iar arbitrul jocului a acordat 11 metri pentru echipa vizitatoare. Penalty-ul a fost executat de Adrian Ungureanu care a înscris, 2-2. În minutul 62, Matiș a irosit o bună ocazie de a marca pentru Ripensia, iar în minutul 89, căpitanul Adrian Popa a trimis mingea în bară, dintr-o lovitură liberă.

Echipele de strat au fost:

A.C.S. Dacia Unirea Brăila: Bogdan Olaru - Gabriel Niţă, Gabriel Lazăr, Costin Ghiocel, Cătălin Stănciulescu, Laurențiu Ivan (minutul 79, Costin Ciucureanu), Paul Ioan (minutul 34, George Puia), Robert Roşoagă, Sorin Frunză (cpt.), Marius Dima (minutul 59, Gabriel Iosofache), Costel Roşu. Antrenor, Alin Pânzaru

A.F.C. Ripensia Timișoara: Iulius Rădulescu - Adrian Popa (cpt.), Mihai Hecsko, Cătălin Horcea, Călin Toma, Andrei Dumiter (minutul 64, Claudiu Apro), Sebastian Bobină (minutul 80, Laurențiu Tudor), Gabriel Stoi, Adrian Ungureanu (minutul 76, Flavius Vlădia), Claudiu Matiş, Ndiaye Mediop. Antrenor, Remus Steop.

Au arbitrat jocul, Adrian Illyeş (centru), Adrian Vornicu (asistent), Joszef Peter (asistent).

Meciul s-a încheiat la egalitate, 2-2, Ripensia Timișoara obținând un punct prețios în confruntarea de la Brăila. În urma acestui rezultat, A.F.C. Ripensia Timișoara are 13 puncte, cele trei puncte obținute de echipa timișoreană în jocul de la Oradea rămânându-i în clasamentul competiției, pana la ratificarea anularii rezultatului obținut în compania echipei Luceafărul Oradea (Ripensia s-a impus cu 2-1). Etapa viitoare, Ripensia Timișoara va evolua pe propriul teren, împotriva echipei Fotbal Club Argeș, sâmbătă, 2 septembrie, de la ora 11.

Celelalte rezultate ale etapei a V-a din liga a doua, au fost: A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureș-C.S. Sportul Snagov S.A. 1-1, A.C.S. F.C. Academica Clinceni-A.S.U. Politehnica Timișoara 2-3, A.F.C. Chindia Târgoviște-A.C.S. Foresta Suceava 6-0, F.C. Metaloglobus București-C.S. Știința Miroslava 1-2, C.S. Balotești-C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare 2-0, C.S. Afumați-A.F.C. Dunărea 2005 Călărași 0-1, A.F.C. Hermannstadt-A.F.C. U.T. Arad 2-0, C.S. Mioveni-C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu (se joacă luni, 28 august).

În clasamentul competiției, pe locul întâi se află A.F.C. Ripensia Timișoara (13 puncte), locul 2, A.F.C. Hermannstadt (12 puncte), locul trei, A.F.C. Chindia Târgoviște (10 puncte). Pe locurile retrogradabile (16, 17, 18, 19, 20) se află, în ordine, C.S. Balotești (4 puncte), C.S. Știința Miroslava (4 puncte), C.S. Luceafărul Oradea (un punct), C.S. Afumați (un punct), A.C.S. Foresta Suceava (0 puncte).