Etapa a treia a ligii secunde de fotbal a însemnat un nou rezultat pozitiv pentru echipa Ripensia Timișoara, galben-roșii evoluând în fața propriilor suporteri pe care i-au încântat cu o nouă izbândă, 2-0, în fața echipei C.S. Sportul Snagov S.A., pe gazonul arenei „Ciarda Roșie”.

Jocul nu a fost unul deloc ușor pentru echipa timișoreană, vizitatorii dând dovadă de multă ambiție, dar, până la urmă au capotat în fața atacurilor Ripensiei.

Mai bine de 30 de minute din prima repriză, jocul a fost unul echilibrat, la capitolul ocazii, vizitatorii au lovit bara transversală a porții lui G. Gakos. În minutul 21, Voinea a expediat un șut de la aproximativ 22 metri de poarta gazdelor, balonul a fost deviat de un apărător al Ripensiei și a lovit bara aproape de vinclu.

Scorul a fost deschis în minutul 37, Zaluschi a marcat din lovitură de la 11 metri după un henț în careu al lui Dobre care a și fost eliminat din joc, primind al doilea cartonaș galben. Rămași în 10 oameni, oaspeții au încasat golul doi, în minutul de prelungire al reprizei întâi, golgheterul Mediop stabilind rezultatul la pauză, dar și rezultatul final al jocului, 2-0 în favoarea Ripensiei Timișoara.

Deși repriza secundă a adus numeroase ocazii de gol pentru Ripensia, gazdele nu au mai înscris. Dintre aceste ocazii amintim aici pe cea din minutul 60, atunci când Dumiter a ochit, de la 7 metri, rădăcina barei lui Fila (portarul echipei ilfovene) și pe cea din minutul 72, când Nanu a șutat pe jos, de la aproximativ 16 metri de poarta oaspeților, dar mingea a șters bara porții lui Fila.

În minutul 82, Munteanu a primit direct cartonașul roșu pentru un fault asupra căpitanului Ripensiei, Adrian Popa, Sportul Snagov încheind jocul în 9 fotbaliști pe teren.

Astfel, Ripensia Timișoara a obținut încă trei puncte, iar cu un total de 9 puncte și cu un golaveraj pozitiv (+ 19), se menține, și după această a treia etapă, pe primul loc în clasamentul ligii a doua.

Echipele aliniate la start au fost:

A.F.C. Ripensia Timișoara: G. Gakos - Popa (cpt.), Vlădia, Hecsko, Toma, Dumiter, Zaluschi, Bobină (minutul 85, Stoi), Ungureanu (minutul 72, Nanu) , Matiş, Ndiaye. Antrenori, Remus Steop (principal), Orlando Trandu (secund).

C.S. Sportul Snagov S.A.: Fila - Vlădoiu, Lică, Şerban, Cornea (minutul 78, Oancea), Alexandrescu, Munteanu, Borțoneanu (minutul 46, Kimbaloula), Buştea, Voinea, Dobre. Antrenori, Valeriu Răchită (principal), Daniel Dumitrașcu (secund).

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Mazilu (central), Ionel Dumitru (asistent), Florin Puchianu (asistent). Cartonașe galbene au primit, Dobre (de la Sportul Snagov, două cartonașe galbene), Alexandrescu (de la Sportul Snagov), Munteanu (de la Sportul Snagov, un cartonaș galben), Dumiter (de la Ripensia Timișoara). Cartonaș roșu a primit Munteanu (de la Sportul Snagov).

Etapa viitoare, Ripensia Timișoara evoluează tot pe teren propriu, marți, 22 august, cu începere de la ora 18, pe gazonul arenei „Ciarda Roșie”, împotriva echipei de pe locul doi al clasamentului, A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureș.

În etapa a treia a ligii secunde de fotbal au mai fost înregistrate rezultatele: A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş-C.S. Luceafărul Oradea 3-2, C.S. Mioveni-C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare 3-0, Fotbal Club Argeș-C.S. Știința Miroslava 3-0, A.C.S. Dacia Unirea Brăilă-A.C.S. Foresta Suceava 9-1, A.F.C. Chindia Târgoviște-A.S.U. Politehnica Timișoara 2-0, F.C. Metaloglubus București-C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu 2-3, A.C.S. F.C. Academica Clinceni-A.F.C. U.T. Arad 0-3, A.F.C. Hermannstadt- A.F.C. Dunărea 2005 Călăraşi 2-1, C.S. Balotești-C.S. Afumați 0-0.

După trei etape, în clasamentul ligii a doua de fotbal, trei echipe au maxim de puncte, 9, fiind situate, în ordine, pe locurile 1, 2 și 3, departajate de golaveraj, Ripensia Timișoara (golaveraj + 19), A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureș (golaveraj + 8), A.F.C. Hermannstadt (golaveraj + 5).

Etapa viitoare marți, 22 august și miercuri 23 august, programează meciurile: A.F.C. Ripensia Timișoara- A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureș (22 august), A.F.C. Dunărea 2005 Călăraşi-C.S. Balotești (23 august), C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare- A.F.C. Hermannstadt, A.F.C. U.T. Arad-C.S. Mioveni, C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu- A.C.S. F.C. Academica Clinceni, A.S.U. Politehnica Timișoara-F.C. Metaloglobus București, C.S. Știința Miroslava- A.F.C. Chindia Târgoviște, A.C.S. Foresta Suceava-Fotbal Club Argeș, C.S. Luceafărul Oradea- A.C.S. Dacia Unirea Brăilă, C.S. Sportul Snagov S.A.-C.S. Afumați.