A.S.U. Politehnica Timișoara a evoluat pe propriul teren în etapa a doua a ligii secunde, jocul împotriva echipei Fotbal Club Argeș fiind primul joc al „Băieților în Ghete”, din această ediție a competiției, în fața propriilor suporteri. Jocul a fost unul cu noroc pentru studenți, echipa timișoreană impunându-se la limită, 2-1, în fața unui adversar ambițios, purtător de culori alb-violet.

Prima mare ocazie a jocului a fost realizată de echipa timișoreană. În minutul 12, Stancu a trimis mingea în bara transversală a porții adverse, după o lovitură liberă executată de la aproximativ 20 metri de poarta oaspeților.

Un minut mai târziu, argeșenii au deschis scorul. Nilă a înscris în poarta echipei timișorene, reușind primul gol al echipei sale în această ediție a întrecerii. Nou-promovata se afla, suprinzător, în avantaj pe gazonul arenei „Știința” din Timișoara, 0-1.

În minutul 41, gazdele au egalat, după un autogol al oaspeților, Cotigă înscriindu-și în propria poartă, 1-1. Cu acest rezultat s-a încheiat prima repriză.

După 11 minute de joc din partea a doua a meciului, Bădăuță a înscris pentru 2-1 și a pecetluit rezultatul final al jocului, A.S.U. Politehnica Timișoara-Fotbal Club Argeș 2-1.

Echipele de strat au fost:

A.S.U. Politehnica Timișoara: Gakos – Coadă (minutul 46, Motreanu), Bilia, Mera (cpt.), Taub, Stancu (minutul 71, Staicu), Krausz, Sorescu (minutul 63, Giuricici), Predescu, Plămadă, Bădăuţă. Antrenor, Bogdan Andone.

Fotbal Club Argeș: Popescu - Torişte, Cotigă (cpt.), Vişa, Şerbănică, Panait, Şerban, Popa (minutul 57, D. Andrei), Bîrzan (minutul 82, Barbu), Năstăsie, Nilă (minutul 78, Căpățînă). Antrenor, Iordan Eftimie.

Au arbitrat jocul, Viorel Flueran (centru), Marian Truţă (asistent) şi Alexandru Mihăilă (asistent).

Cu acest rezultat, „Băieții în Ghete” se mențin în rândul echipelor care au reușit șase puncte după primele două etape, fiind, după departajarea prin golaveraj, pe locul 4 în clasamentul ligii secunde.

Etapa viitoare, A.S.U. Politehnica Timișoara va evolua în deplasare, la Târgoviște, împotriva echipei A.F.C. Chindia Târgoviște, sâmbătă, 19 august.