Cea de-a doua etapă a ligii a doua a însemnat un nou succes, de această dată în deplasare, pentru Ripensia Timișoara, galben-roșii obținând o victorie muncită pe gazonul stadionului „Iuliu Bodola” din Oradea, împotriva echipei gazdă, C.S. Luceafărul Oradea.

În prima repriză, gazdele au irosit multe oportunități de a marca, însă portarul echipei timișorene, Georgios Gakos, s-a opus în câteva rânduri și a păstrat imaculată tabela de marcaj în primele 45 minute.

Ripensia Timișoara a irosit o bună ocazie de gol, prin minutul 30, atunci când, după o lovitură liberă la poarta lui Poiană, Ungureanu a executat bine, însă mingea s-a dus peste bara transversală a porții gazdelor.

Din ratările echipei orădene, în prima repriză, amintim aici, șutul lui Codoban, din minutul 23, de la aproximativ 22 metri de poarta oaspeților, la colțul lung, dar pe lângă poartă, șutul lui Bedea din minutul 28, trimis de la aproximativ 16 m de poarta adversă, reținut de Gakos și, cea mai mare ocazie de gol a gazdelor în prima repriză, minutul 45, Codoban a șutat de la aproximativ 16 metri de poarta lui Gakos, spre colțul lung, dar portarul Ripensiei s-a opus golului, reușind să apere cu dificultate mingea. Așadar, la pauză a fost egal, 0-0.

Începutul reprizei secunde a jocului a fost marcat de ratarea lui Mediop, minutul 48. După un contraatac al Ripensiei, minge a ajuns la Mediop, al cărui șut, din 8 metri de poarta gazdelor, a fost blocat.

Deschiderea scorului s-a produs în minutul 51. Bedea a intrat în careul Ripensiei, a trimis lui Ban care a centrat în „gura” porții adverse, Herghelegiu înscriind, 1-0.

După 16 minute de la deschiderea scorului, oaspeții au egalat. În minutul 67, după un corner executat de galben-roșii, Dumiter a înscris pentru 1-1. După încă 8 minute de la restabilirea egalității, tot după un corner, Bobină a înscris pentru Ripensia și a consfințit rezultatul final al jocului, C.S. Luceafărul Oradea - A.F.C. Ripensia Timișoara 1-2.

Victoria Ripensiei a venit într-o zi în care s-au împlinit 107 ani de la nașterea mijlocașului Vasile Deheleanu, cel mai longeviv fotbalist al Ripensiei (a decedat la vârsta de 92 ani) evolunând în echipament galben-roșu între anii 1932-1939, iar în 1948, a fost antrenor al juniorilor Ripensiei. Vasile Deheleanu (12 august 1910-30 aprilie 2003) a fost și antrenor al echipei Politehnica Timișoara (1950, 1955-1956 și 1958-1959).

Echipele de start au fost:

C.S. Luceafărul Oradea:  Poiană - Ban, Al. Mutu, Balea, M. Matei (minutul 19, Herghelegiu), Codoban (minutul 60, Feher), C. Roşu, Păcurar (minutul 68, Chiș-Toie), Cordoş, Ţegle, Bedea. Antrenor, Cornel Țălnar

A.F.C. Ripensia Timișoara: Gakos - Ad. Popa, Vlădia, Hecsko, Toma, Dumiter, Bobină, Zaluschi (minutul 80, Horcea), Ungureanu (minutul 64, Nanu), Matiş (minutul 80, Tudor), Mediop. Antrenor, Remus Steop.

Meciul a fost arbitrat de, Cristian Codrea (centru), Cristian Lucaci (asistent), Radu Despa (asistent).

În urma acestui rezultat, Ripensia Timișoara ajunge la 6 puncte în clasamentul ligii a doua, iar cu un golaveraj pozitiv, +17, rămâne lider și după această a doua etapă. Etapa viitoare, Ripensia Timișoara va evolua pe teren propriu, împotriva echipei C.S. Sportul Snagov, sâmbătă, 19 august.

Iată și celelalte rezultate ale etapei a doua:  C.S. Sportul Snagov S.A.-C.S. Baloteşti 1-0, C.S. Afumaţi-A.F.C. Hermannstadt 0-1, A.F.C. Dunărea 2005 Călăraşi-C.S. Mioveni 1-1, C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare-A.C.S. F.C. Academica Clinceni 1-1, A.F.C. U.T. Arad- F.C. Metaloglobus Bucureşti 0-0, C.S. Pandurii Lignitul Tg. Jiu-A.F.C. Chindia Târgovişte 3-3, A.S.U. Politehnica Timişoara- Fotbal Club Argeş 2-1, C.S. Ştiinţa Miroslava-A.C.S. Dacia Unirea Brăila 4-4, A.C.S. Foresta Suceava-A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş 0-6.

Etapa viitoare programează jocurile: A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş-C.S. Luceafărul Oradea (18 august), C.S. Mioveni-C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare (18 august), Fotbal Club Argeș-C.S. Știința Miroslava (18 august), A.F.C. Ripensia Timișoara-C.S. Sportul Snagov S.A., A.C.S. Dacia Unirea Brăilă-A.C.S. Foresta Suceava, A.F.C. Chindia Târgoviște-A.S.U. Politehnica Timișoara, F.C. Metaloglubus București-C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu, A.C.S. F.C. Academica Clinceni-A.F.C. U.T. Arad, A.F.C. Hermannstadt- A.F.C. Dunărea 2005 Călăraşi, C.S. Balotești-C.S. Afumați. Cu excepția primelor trei jocuri, toate celelalte vor avea loc sâmbătă, 19 august.