Ediţia cu numărul 100 a campionatului naţional de fotbal a debutat vineri, 14 iulie, aliniind 14 echipe.
A.C.S. Poli Timişoara a luat un start de trei puncte în deplasare, la Chiajna, reuşind să dispună la limită, 1-0, de echipa Concordia Chiajna. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 50, de Cosmin Bîrnoi (la primul gol în Liga I), după o pasă primită de la Alexandru Munteanu.

În primele 10 minute ale jocului, cele două echipe nu şi-au creat vreo ocazie importantă de gol. Alexandru Munteanu, în minutul 13, a reuşit un şut de la aproximativ 20 de metri de poarta gazdelor, dar portarul Bălgrădean a reţinut mingea. Jocul a curs mai departe în  favoarea echipei timişorene, studenţii având bune oportunităţi de a marca prin Melinte (minutul 16), Artean (minutul 26), Vaşvari (minutul 32) etc.
Gazdele au irosit o bună ocazie de a înscrie, în minutul 33, atunci când portarul Straton a ratat o pasă, mingea a fost interceptată de Cristescu, căpitanul Concordiei Chiajna trimiţând balonul în out de poartă.
După golul marcat de timişoreni în minutul 50, Tipurić a irosit egalarea (minutul 52), fundaşul gazdelor reluând cu capul, pe lângă poartă, din apropierea careului de şase metri advers.
În minutul 65, Šoljić a ratat o bună ocazie de a înscrie pentru echipa bănăţeană, iar la finalul celor 90 de minute ale jocului, scorul a rămas favorabil timişorenilor, 1-0, A.C.S. Poli Timişoara obţinând astfel primele trei puncte în noua ediţie de campionat.

În terenul de joc s-a intrat în următoarea alcătuire:
C.S. Concordia Chiajna: Bălgrădean – Bucurică, Albu, Tipurić, Răsdan (min. 46, V. Munteanu), Buleică (min. 66, Kortzorg), Cristescu, Deaconu, Gheorghe, Grădinaru, Răducanu (min. 57, Pena). Antrenor, Dan Alexa.
A.C.S. Poli Timişoara: Straton – Creţu, Melinte, Cînu (min. 46, Şeroni), Ţigănaşu, Šoljić, Artean, A. Munteanu, Vaşvari, Bîrnoi (min. 72, Mihalcea), Bud (min. 83, Bianconi). Antrenor, Ionuţ Popa.
Meciul a fost arbitrat de S. Colţescu (centru), A. Ghinguleac (asistent), V. Urzică (asistent).

Etapa viitoare, A.C.S. Poli Timişoara va evolua pe propriul teren, Arena „Dan Păltinişanu”, împotriva echipei S.C. Fotbal Club F.C.S.B. S.A. Jocul se va disputa vineri, 21 iulie, cu începere de la ora 21.
Până acum, din etapa întâi s-au mai disputat jocurile, vineri, 14 iulie, Club Sportiv U. Craiova S.A.-C.S.M. Poli Iaşi 2-0, sâmbătă, 15 iulie, S.C. Juventus Bucureşti-S.C. Dinamo 1948 Bucureşti 0-3. A.F.C. Astra-A.C.S. Sepsi O.S.K. Sfântu Gheorghe şi S.C. Fotbal Club F.C.S.B. S.A.-F.C. Voluntari se joacă duminică, 16 iulie, iar S.C. F.C. Viitorul Constanţa S.A.-C.S. Gaz Metan Mediaş şi A.F.C. Botoşani- F.C. C.F.R. 1907 Cluj S.A., luni, 17 iulie.