Etapa a patra a SuperLigii C.E.C. Bank a adus la Timişoara, pe gazonul arenei „Gheorghe Răşcanu”, confruntarea dintre campioana României la rugby, Timişoara Saracens R.C.M. U.V.T. şi liderul la zi al întrecerii interne, C.S.A. Steaua Bucureşti.
La finalul celor 80 de minute de joc, după o dispută echilibrată, echipa militară a suferit prima înfrângere din acest campionat, timişorenii reuşind să depăşească astfel un nou hop, un adversar puternic care reprezintă un concurent greu în această ediţie a SuperLigii. Campionii s-au impus cu 8-6, adunând astfel nouă puncte în clasamentul campionatului şi clasându-se, după trei meciuri disputate, pe locul trei în ierarhia internă, steliştii fiind nevoiţi să se mulţumească doar cu punctul bonus defensiv, iar cu un total de 15 puncte au rămas liderii campionatului.
Echipa campioană a început bine jocul, dar oaspeţii au ratat o lovitură de pedeapsă prin Vlaicu, în minutul 13, Valentin Calafeteanu irosind şi el deschiderea scorului, chiar din faţa buturilor oaspeţilor. Primele puncte în contul echipei timişorene au fost reuşite de Calafeteanu, mijlocaşul campioanei reuşind să convertească o lovitură de pedeapsă. Defensiva bucureşeană este surprinsă din nou ca urmare a unei acţiuni de contraatac a campionilor, iar din minutul 35, scorul devenea favorabil echipei de rugby a Banatului, 8-0, prin eseul lui Jody Rose, Valentin Calafeteanu ratând convertirea acestuia. Prin minutul 38, Timișoara Saracens, printr-un nou contraatac, a ratat mărirea avansului pe tabela de scor, Tangimana Fonovai scăpând balonul la câțiva metri de terenul de țintă al echipei militare. După 40 de minute de joc, scorul era favorabil gazdelor, campionii conducând cu 8-0.
În repriza secundă, chiar în începutul acesteia, minutul 42, Steaua a reuşit să convertească o lovitură de pedeapsă, prin Florin Vlaicu, aducând scorul la 8-3 pentru Timişoara Saracens. În minutele 44 şi 49, a urmat câte o ratare de fiecare parte, iar din minutul 64, ca urmare a convertirii unei lovituri de penalitate, Florin Vlaicu a stabilit rezultatul final al întâlnirii, campionii impunându-se cu 8-6.
Ultimul sfert de oră a consemnat o dispută aprigă între cele două echipe, dar la finalul celor 80 de minute de joc scorul a rămas favorabil gazdelor, campionii administrând prima înfrângere, pentru această ediţie, liderului la zi al campionatului.
Remarcăm că, pe finalul jocului, oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică, Alexandru Gordaş primind cartonaşul galben şi fiind trimis pentru 10 minute pe banca rezervelor. În minutul 78, Valentin Calafeteanu a primit şi el cartonaşul galben şi a fost eliminat temporar, cele două echipe încheind jocul în paisprezece rugby-şti în teren.
De asemenea, mai consemnăm faptul că, din tabăra echipei campioane, Viliami Moala s-a accidentat în primele minute ale jocului şi a fost înlocuit cu Gabriel Conache, iar Edmund Aholelei a părăsit terenul tot din motive medicale în repriza a doua, la puțină vreme după intrarea sa în teren.

Echipele de start au fost:
Timişoara Saracens R.C.M. U.V.T.: Gigi Militaru, Pungea Horaţiu, -  Eugen Căpăţînă, - Ionuţ Mureşan, Marian Drenceanu, - Daniel Ianus, Vasile Rus, - Stelian Burcea (căpitan), - Valentin Calafeteanu, - Jody Rose, - Tangimana Fonovai, Brian Sefanaia, - Viliami Moala, Mădălin Lemnaru, - Cătălin Fercu. Antrenor, Grainger Heikell.
C.S.A. Steaua Bucureşti: Nicolae Nere, Vlad Bădălicescu, - Levan Genebashvili, - Alexandru Grigore, Mikheil Archuashvili, - Kuselo Moyake, Viorel Lucaci, - Eseria Vueti, - Florin Surugiu, - Tudor Boldor, - Florin Vlaicu, Robert Dascălu (căpitan), - Ionuţ Dumitru, Petelo Tupou, - Robert Neagu. Antrenor, Cristi Petre.
Arbitrii întâlnirii au fost Vlad Iordăchescu, Ionuţ Bodea (asistent) şi Răzvan Vasiliu (asistent).

Succesul obţinut de Timişoara Saracens în faţa Stelei, este unul de moral pentru campioni, după ce, în etapa trecută bănăţenii au suferit o înfrângere la Bucureşti în fief-ul echipei C.S.M. Olimpia, iar în primul joc al acestei ediţii de campionat au învins, la Timişoara, C.S.M. Ştiinţa Baia Mare.
Etapa viitoare, Timişoara Saracens R.C.M. U.V.T. va evolua în deplasare, la Cluj-Napoca, împotriva echipei gazdă C.S. Universitatea Cluj. Meciul va avea loc sâmbătă, 27 august.