Ripensia Timişoara a evoluat în etapa cu numărul 32 pe gazonul terenului din cartierul „Ciarda Roşie”, împotriva echipei Timişul Şag.
Deşi gazdele au avut momente în care au irosit ocazii bune de a înscrie, jocul lor a fost unul modest în prima repriză, „ripensiştii” resimţind oboseala jocului din semifinala Cupei României faza judeţeană, joc susţinut în timpul săptămânii împotriva echipei campioană a judeţului Timiş, A.S.U. Politehnica Timişoara şi adjudecat de „ripensişti” cu 2-1.
Oaspeţii au fost cei care au marcat în prima parte a meciului. În minutul 24, Foldi a deschis scorul la prima acţiune iniţiată de vizitatori la poarta lui Rădulescu. În minutul 45, Blănaru a iniţiat un contraatac şi a marcat pentru 0-2, pecetluind atât scorul la pauză, cât şi rezultatul final al jocului.
În partea secundă a jocului, cele mai multe ocazii de a marca le irosesc gazdele, prin Zaluschi (minutele 52 şi 69), Ciobai (minutul 67), Briciu (minutul 83), Toma (trimite în bară în minutul 88). Vizitatorii au o bună ocazie de a marca în minutul 81, în urma unui contraatac al lui Blănaru.
Meciul se termină cu înfrângerea Ripensiei Timişoara, echipă ce a suferit o primă înfrângere în campionatul judeţului după 10 victorii consecutive. Ripensia Timişoara rămâne pe locul doi în clasamentul judeţului Timiş, cu 83 puncte.
Echipele de start au fost: A.S. F.C. Ripensia Timişoara: Rădulescu – Luca (min. 46, Stancu), Nohai (min. 46, Francescu), Ciobai, Toma – Bobină (min. 46, Păscăleanu), Zaluschi, Popa – Briciu, Mediop, Ungureanu. Antrenor, Cosmin Stan.
C.S. Timișul Şag: Boșca – Mincu, Munteanu, Indic, Seculin, Foldi, Mihai, Costescu, Ropotă (min. 61, Tutunaru), Blănaru, Moroșanu (min. 17, Bogdan Costea înlocuit în minutul 57 cu Vicea). Antrenor, Adrian Ianoşev.
Au arbitrat, Florin Grozoni (centru), Flavius Ciorogar (asistent) şi Marius Ţepeş (asistent).
Etapa viitoare, Ripensia Timişoara va evolua în deplasare, la Racoviţa, împotriva echipei locale, Progresul. Meciul va avea loc în 3 iunie.