Mai puțin de două săptămâni ne despart de a unsprezecea ediție a Festivalului Euroregional de Teatru Timișoara – TESZT, organizat de Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” în perioada 20-27 mai 2018, iar biletele se vor epuiza în curând.

Fie că este vorba despre provocarea publicului la reacție când este vorba despre nedreptate („Norul cu pantaloni”), dezlănțuirea emoțiilor pe care le ținem sub cheie („Near Gone”), deconstruirea genurilor teatrale („Această operă despre portocală”), lumea depersonalizată a corporațiilor („Hernie de disc”), radiografierea orașelor industriale privatizate ilegal („Zrenjanin”), dezbaterea rolurilor femeii/bărbatului în lumea modernă („Queendom”, „Macho Men”), trecerea irecuperabilă a timpului și rutina de zi de zi („tempus fugit”, „KA-F-KA”), urmele politicii și războiului asupra relațiilor interpersonale („Clasa noastră”), drepturile persoanelor din comunitatea LGBT („Coming Out. Omagiu lui P. P. Pasolini”), atmosfera unui oraș („Orașul nostru”), naționalism și patriotism în lumea digitală („Jami District”, „un spectacol cu...”) - TESZT 2018 își provoacă publicul să reacționeze din latență și să participe activ în cele opt zile – la spectacole, discuții, întâlniri cu actorii, în atmosfera familială specifică festivalului. Selecția spectacolelor de la TESZT 2018 vorbește rațional despre lumea din jur, despre aspecte incomode și probleme nerezolvate de societatea modernă, oferind în același timp răgaz pentru a ne emoționa, regăsi punctele vulnerabile - pentru a ne îndrăgosti iar și iar de teatru. 

Teatrul-organizator va prezenta în cadrul festivalului cele mai bune două producții din stagiunea curentă – „Rabenthal”, regia Radu Afrim, și musicalul „Dansând în noapte”, regia Kocsardi Levente.

Ediția din acest an include 25 de spectacole care vor avea loc în Sala Mare și Sala Studio a Teatrului Maghiar, precum și la Cercul Militar și în aer liber: pe lângă cele mai bune spectacole produse recent în Euroregiunea DKMT, TESZT va aduce și spectacole ale teatrelor de stat și trupelor independente din Bulgaria, Germania, Franța, Olanda, Italia și Marea Britanie. Vor reveni la festival Teatrul Koreja din Lecce, performerii I-vo Dimchev și Marco Chenevier, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” din Arad, Teatrul „Kosztolányi Dezső” din Subotica și Teatrul Szkéné din Budapesta, regizorii Kokan Mladenović, Boris Lijesević, Kárpati Péter. Pentru prima dată participă la TESZT, printre alții, Teatrul Național „Tosa Jovanović” din Zrenjanin, Oriantheatre din Franța, grupul Two Destination Language din Marea Britanie și Qendra Multimedia din Priština, Kosovo.

După fiecare spectacol se vor organiza, ca în anii precedenți, discuții cu artiștii, publicul având ocazia de a pune întrebări și a afla detalii legate de procesul de creare a spectacolului.

Biletele costă 30 lei (20 lei cu reducere) la fiecare reprezentație. Abonamentul TESZT 5 oferă acces la cinci spectacole la alegere și costă 100 lei (60 lei cu reducere), iar abonamentul TESZT 10 oferă acces la zece spectacole la alegere și costă 200 lei (120 lei cu reducere). Toate se pot cumpăra de la casa de bilete a Tearului (str. Alba Iulia, nr.2) sau pe www.biletmaster.ro De reduceri beneficiază elevii, studenții, pensionarii și abonații teatrului. Toate spectacolele vor fi traduse în română, maghiară și engleză – în funcție de limba în care se joacă.

În parteneriat cu Asociația Timișoara Capitală Europeană a Culturii 2021, TESZT va prezenta patru spectacole în aer liber – un spectacol de dans contemporan din Spania, „NO/Nato”, un one-man show cu muzică, acrobație și teatru al olandezului Bram Graflaand („Prințul gălăgios al bucătăriei”) și două premiere timișorene. Asociația Solidart pregătește spectacolul „Altă zi cu soare”, bazat pe un caz real din Zorani, Arad, al țăranului Serafin Oproni care a refuzat să intre în Colectivul comunist. Teatrul Auăleu, participant de mai multe ori la TESZT, va prezenta premiera „Omnia Opera Mortalium” – un spectacol muzical dinamic, interpretat în mai multe limbi. Fiecare din aceste patru spectacole va avea câte două reprezentații cu acces gratuit.

TESZT este finanțat de Primăria Timișoara. Festivalul este susținut financiar și de Fundația „Bethlen Gábor” din Ungaria.

Parteneri: Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021 și Muzeul de Artă Timișoara. Sponsor: Bosch România.

Mai multe informații și descrieri pentru fiecare spectacol găsiți la Casa de bilete și pe www.teszt.ro.

 

Programul principal:

Duminică, 20 mai 2018

19:00 Sala Mare, Deschiderea oficială a festivalului, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Timișoara (RO) Jörg Graser: Rabenthal Regie: Radu Afrim

22:30 Sala Studio, SCHUBERTY KRAHL BAUER (DE) Anima Concept: Simon Bauer, Simon Krahl, Rike Schuberty

Luni, 21 mai 2018

17:00 Sala Mare, Qendra Multimedia, Priština (KS) Jeton Neziraj: un spectacol cu patru actori și niște porci și niște vaci și niște cai și un prim-ministru și o vacă milka și niște inspectori locali și internaționali. Regie: Blerta Neziraj;

19:00 Sala de spectacole a Cercului Militar, Teatrul Bitef / Czk Tivat / Maszk / Think Tank Studio (SRBHU- MNE) Jami District. Regie: Kokan Mladenović

22:00 Sala Mare, Teatrul Național Subotica, Trupa maghiară (SRB), Ingrid Lausund: Hernie de disc. Regie: Veljko Mićunović;

Marți, 22 mai 2018

17:00 și 21:00, Sala Studio, Trafó/ Trupa Secretă/ Producție Füge, Budapesta (HU), Tótferi. Scris și regizat de Kárpáti Péter;

19:00 Sala Mare, cie. toula limnaios (DE) tempus fugit. Concept/Coregrafie: Toula Limnaios;

Miercuri, 23 mai 2018

17:00 Sala Mare, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad (RO), Orașul nostru. Regie: Cristian Ban;

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar Oriantheatre (FR), KA-F-KA .Coregrafie: Mehdi Farajpour

21:00 Sala Mare, Teatrul „Kosztolányi Dezső” Subotica (SRB), Norul cu pantaloni. Regie: Kokan Mladenović

Joi, 24 mai 2018

16:00 Sala Mare, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara (RO), Patrick Ellsworth: Dansând în noapte. Regie: Kocsárdi Levente. Musical de Vlaicu Golcea;

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar, Teatrul „Jászai Mari”, Tatabánya (HU), Tadeusz Słobodzianek: Clasa noastră. Regie: Guelmino Sándor;

Vineri, 25 mai 2018

17:00 Sala Mare, Two Destination Language (SCT-BG), Near Gone. Creat de Katherina Radeva și Alister Lownie;

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar, Teatrul Reflektor/E8 /Teatrul Bitef (SRB), Macho Men. Concept: Milena Bogavac și Vojislav Arsić;

22:00 Sala Mare, Teatrul Național „Toša Jovanović” Zrenjanin (SRB), Igor Štiks: Zrenjanin. Regie: Boris Liješević;

Sâmbătă, 26 mai 2018

17:00 Sala Mare, Marco Chenevier/ALDES (IT), Această operă despre portocală. Autor: Marco Chenevier;

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar, F.A.C.E. Szabó Visual Performing Arts Ensemble (DE), Coming out. Omagiu lui P. P. Pasolini. Regie: Szabó Kristóf;

22:00 Sala Mare, Veronika Szabó (HU), Queendom. Regie: Veronika Szabó

Duminică, 27 mai 2018

17:00 Sala Mare, Teatrul Koreja, Lecce (IT), Frame, Design și concept de Alessandro Serra;

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar, Teatrul Szkéné, Budapesta (HU)

Háy János: Dificil. Regie: Bérczes László;

22:00 Sala Mare, I-vo Dimcev (BG), Sculptures, Concept: I-vo Dimcev

Programul Fo(u)r Public Spaces (spectacole în aer liber oferite de Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021):

20 mai, 17:00, și 21 mai, 16:00 - Piața Libertății, Los INnato (Spania), NO/Nato, Concept: Marko Fonseca și Raúl Martínez. Acces gratuit;

20 mai, 18:00, și 22 mai, 21:00 - Piața Sfântu Gheorghe, Bram Gaafland (Olanda), Prințul gălăgios al bucătăriei, Concept: Bram Gaafland. Acces gratuit

25 mai, 23:00, și 26 mai, 22:00 - Muzeul de Artă (intrare de pe str. F. Mercy), Asociația Solidart Timișoara

PREMIERĂ: Altă zi cu soare; 

Devised de: Solidart;

Acces gratuit.

25 mai, 22:00, și 27 mai, 22:00 Piața Sfântu Gheorghe, Auăleu Timișoara,

PREMIERĂ:

Omnia Opera Mortalium,

Libret și înscenare: Ovidiu Mihăiță,

Acces gratuit.

D.G.